آموزش جنین در دوران بارداری، افزایش هوش و یادگیری

آموزش جنین در دوران بارداری، افزایش هوش و یادگیری

طی ۲۵ سال گذشته روانشناسان و جنین شناسان آمریکایی و ژاپنی تحقیقاتی در زمینه جنین انجام داده اند که نتایج آن حیرت آور است.این مطالعات نحوه شکل گیری سیستم عصبی و مغز را از ۲ هفتگی روشن میکند.

جنین دارای سیستم عصبی فوق العاده پیچیده ای است که تا ۳ سالگی در حال ضبط کلیه حرکات اصوات تصاویر مزه ها و بو هاست.یک جنین در هفت ماهگی بیشترین سلولهای مغزی را دارد از ماه هشتم  این سلولها شروع  به از بین رفتن می کنند.

حالا بحث بر سر این هست که آیا ما میتونیم این روند را کند کنیم ؟ پاسخ مثبت است، با تحریک قسمتهای مختلف مغز جنین و نوزاد که هر کدام راهکارهای مختلفی دارد. این تحریک باعث میشود که ارتباطات بین سلولهای عصبی بر قرار شده و وقتی این اتفاق افتاد سلولهایی که فعال شده اند دیگر از بین نمیروند. یعنی مغز این قانون را دارد که هر سلولی بلا استفاده ای حذف شود. حال هر چه تعداد سلول هایی که زنده اند و تعداد اتصالات آنها با هم بیشتر باشد کودک هوش و یادگیری بالا تری خواهد داشت.

شروع کارهایی که باعث تحریک سلول های مغزی میشود تقریباازماه پنجم است چون معتقدند که از حدود هفته ۱۸ جنین می تواند صدا را بشنود. صدایی که جنین میشنود صدای قلب مادر است اگر ما بتونیم یک صدایی با تم قلب مادر ولی با ریتم متفاوت ایجاد کنیم این تفاوت توجه نوزاد را جلب می کند.

مغز نوزاد دارای قسمتهای مختلفی است که هر کدام با فعالیت خاصی ارتباط دارد ،مثلا بخش درک موسیقی با بخش درک متن یا آوا در دو قسمت مختلف هستند یا بخش دیداری و چشایی. پس  بایستی با تمرین های مختلف و متناسب هر بخش را تحریک کرد تا سلول های مغز در همان بخش بیشتر وبا اتصالات بیشتری شکل یابند.

کلا اعتقاد بر این است که چهار راه برای جلوگیری از بین رفتن سلول های مغزی جنین وجود دارد :

۱:ایجاد محرک محیطی(اهمیت صدا و لمس) مانند:موسیقی، صدا (شامل حرف زدن با جنین) ، لمس (شامل استفاده از حرکات ریتمیک وضربه زدن) و نور (یک چراغ قوه را ۳-۴ بار روشن و خاموش کنید )

۲:رژیم غذایی شامل: اسید های چرب ضروری که۲۰ درصد مغز را می سازد میوه های تازه و سبزیجات  و غذاهای سرشار از کلسیم

۳-آرامش مادر شامل:ورزش های ملایم مثل یوگا( که باعث گردش مواد غذایی وحرکات بدن موجب تحریک سلول های مغزی جنین می شود علاوه بر آن به دلیل هماهنگی کودک با بدن مادر از هفته ۳ به بعد کودک هم به نوعی یوگا میکند) ، نداشتن استرس ، استراحت کافی و…

۴-اجتناب از آلودگی مانند: دوری از سیگار(سیگار با پایین آوردن اکسیژن ،IQ را حدود ۱۰-۱۵ درصد کاهش میدهد )، محیط های آلوده شیمیایی و…

زایمان با حضور همسر | مرکز مشاوره و خدمات مامایی نیلو

زایمان با حضور همسر | مرکز مشاوره و خدمات مامایی نیلو در حال حاضر، مداخلات فراوان به خصوص در حیطه زایمان ، مشکلات جهانی متعددی را از جمله افزایش سزارین ، جدایی مادر و نوزاد در بدو تولد ، نبود حمایت کافی روحی روانی از مادر و عوارض مداخلات پزشکی و داروهای مصرفی از جمله داروهای بیدردی ، اکسی توسین و عفونت های ناشی از این مداخلات را به وجود آورده است . در حالی که حاملگی و زایمان یک پدیده کاملاً فیزیولوژیک و طبیعی است و بیش از آنکه نیازمند مدیریت و مداخله باشدحمایت و همراهی را می طلبد.تعریف زایمان فیزیولوژیک:زایمان فیزیولوژیک یعنی طی شدن روند طبیعی زایمان، بدون هر گونه دخالت دارویی و پزشکی !در زایمان فیزیولوژیک ،زایمان با حضور همسر خانم باردار با دردهای کاملا طبیعی خود مراجعه میکند و پرونده بستری در بلوک زایمان تشکیل میشد . اما دیگر از وصل کردن سرم و خوابیدن روی تخت و غذا نخوردن و …خبری نیست ! در زایمان فیزیولوزیک تمام سعی مان بر این است که فرد احساس راحتی کند . همه کس و همه چیز در اختیار مادر باردار قرار دارد که فقط راحت باشد . احساس غریبی نکند .وجود همراه زایمان (معمولا همسر یا مامای همراه) نیز از اصول زایمان فیزیولوزیک است . در این نوه زایمان ، سرم تراپی اجباری و آنژیوکت و … ممنوع است . زایمان با حضور همسر همه چیز فقط و فقط در صورت “لزوم” انجام می شود . مادر می تواند مایعات و غذاهای سبک استفاده کند .زایمان با حضور همسر لزومی هم به دراز کشیدن روی تخت و تکان نخورن نیست ! اتفاقا در زایمان فیزیولوژیک سعی میکنیم از نیروهای طبیعی شکم و لگن وتلاش خود جنین (که این امر تحریکات لازم برای افزایش هوش جنینی را ایجاد می کند.)برای پیشرفت زایمان استفاده کنیم.البته انجام زایمان فیزیولوزیک ، شرایط خاصی میخواهد که به آن اشاره خواهم کردبهتر است به طور خلاصه بدانید ، چهار هورمون اصلی در زایمان نقش دارند که عبارتند از :اکسی توسین (هورمون عشق) ، اندورفین (هورمون خشنودی وآرامش) ، اپی نفرین ، نوراپی نفرین (هورمون تهیج و استرس) ، پرولاکتین (هورمون شیر).چهار هورمون فوق با هم سمفونی زیبایی را در بدن اجرا می کنند و هماهنگی جالبی با هم دارند . زایمان با حضور همسر این سیستم در بدن همه پستانداران وجود دارد و به عنوان سیسم لیمیک یا مرکز عاطفی مغز شناخته شده است که در قسمت میانی مغز قرار دارد .برای این که روند زایمان بتواند با بیشترین پتانسیل طبیعی خود پیش برود ، این قسمت از مغز(سیستم لیمبیک) باید بر قسمت منطقی مغز برتری یابد . برای برقراری این وضعیت باید محیط و فضایی آرام و خصوصی با نور ملایم و کم صدا فراهم بیاوریم و هیچ انتظار منطقی از زن زائو نداشته باشیم . در چنین فضایی زن به طور ذاتی شروع به حرکت کرده و صداهایی از خود در می آورد ، به گونه ای نفس می کشد و وضعیتی به خود می گیرد که زایمان را راحت تر می سازد (بطور غریزی و خودبخود) . این عملکرد و هماهنگی هورمونی توسط مداخلات روتین مانند اینداکشن (سرم فشار) ، تجویز ضد دردها ، جلوگیری از حرکت مادراز روی تخت ، ناشتا نگه داشتن مادر و ….. آسیب می بیند, متاسفانه این مساله باعث افزایش سزارین در ایران شده است.
زایمان با حضور همسر | مرکز مشاوره و خدمات مامایی نیلو