اختلالات آلت تناسلی در مردان

اختلالات آلت تناسلی در مردان

آلت تناسلی مردانه یکی از ساختمانهای خارجی از سیستم تولید مثل در جنس نر است.
آلت تناسلی ۳ قسمت دارد: ریشه(بن)، که چسبیده به دیواره شکم است، بدنه یا محور و سر آلت، که انتهای آن مخروطی شکل است. مدخل پیش آب راه، لوله ای که منی و ادرار را منتقل میکند، در نوک سر آلت قرار دارد. بدنه آلت استوانه ای شکل است و از ۳ لولهء حفره ای تشکیل شده است. این حفره ها از بافت مخصوص اسفنجی شکل قابل راست شدن (شق) تشکیل شده است. این بافت از هزاران غار بزرگ تشکیل شده که وقتی که مرد از نظر جنسی تحریک می شود، با خون پر می شود. وقتی که آلت از خون پر میشود، سفت و راست شده و اجازه به نفوذ در خلال تماس جنسی میدهد. پوست آلت شل و کشدار است تا بتواند خود را همسان با اندازه آلت در زمان نعوظ کند.
وقتی که مرد به اوج جنسی (ارگاسم) میرسد، منی که حاوی اسپرم (سلول های تولید مثل مردانه) است، از ته آلت بیرون رانده میشود. اختلالات آلت میتواند بر عمل جنسی و زایایی مرد تاثیر بگذارد.

چه اختلالاتی بر آلت تاثیر میگذارند؟
نعوظ دائم Priapism
بیماری Peyronie” s
التهاب پوست سر آلت Balanitis

نعوظ دائم Priapism
Priapism یک بیماری مزمن است که در آن آلت تناسلی اغلب به صورت دردناکی به مدت چندین ساعت تا چندین روز به صورت سیخ شده باقی می ماند. سیخ شدن در نعوظ دائم در ارتباط با فعالیت جنسی نیست و به وسیله اوج لذت جنسی بر طرف نمیشود. علل شایع نعوظ دائم عبارتند از:
– سوءمصرف الکل یا مواد مخدر( بخصوص کوکائین)
-برخی از داروهای ضد افسردگی و ضد فشار خون.
-مشکلات نخاعی
-صدمه به ناحیه تناسلی
– بی هوشی (هوش بری)
-درمان تزریقی آلت (درمانی برای ناتوانی جنسی عدم سیخ شدن)
– بعضی از بیماریهای خونی شامل سرطان خون(لوسمی) و بیماری خونی داسی شکل (Sickel cell)
درمان برای نعوظ دائم مهم است، چون سیخ بودن چهارساعت یا بیشتر به ناتوانی جنسی منجر می شود. هدف از درمان رها کردن از حالت سیخ شدن و حفظ عمل آلت است. در اغلب موارد، درمان در برگیرنده تخلیه خون به وسیله استفاده از نیدل (سر سوزن) که در کناره آلت قرار می گیرد می باشد. همچنین داروهایی که کمک به چروکیده شدن عروق خونی کرده و در نتیجه موجب کاهش جریان خون به آلت می شوند، ممکن است استفاده شوند. در موارد نادر، برای جلوگیری از صدمه دائم به آلت تناسلی، جراحی ممکن است لازم باشد. درمان هر بیماری زمینه ای یا مشکل سو ء مصرف از ماده در پیشگیری از نغوظ دائم مهم است.

بیماری Peyronie” s
این بیماری وضعیتی است که در آن یک پلاک یا توده سخت در آلت شکل می گیرد. پلاک ممکن است در قسمت بالایی آلت ( شایعتر) یا در کناره آلت در لایه هایی که حاوی بافت سیخ شونده است شکل می گیرد. شروع پلاک معمولا به صورت ناحیه ای موضعی از التهاب و ورم است و میتواند به فیبروز منجر شود که خاصیت ارتجاعی آلت را در ناحیه درگیر کاهش می دهد.
این بیماری اغلب در شکل ملایم آن اتفاق می افتد که بدون درمان در ۶ تا ۱۵ ماه بهبود می یابد. در این موارد، مشکل از مرحله التهاب جلوتر نمیرود. در موارد شدید، بیماری می تواند برای سالها ادامه یابد. پلاک های سخت شده قابلیت انعطاف را کاهش می دهد، موجب درد و فشار به آلت و خم شدن و یا کمانی شدن در خلال سیخ شدن آلت میگردد. بعلاوه خم شدن آلت، بیماری Peyronies میتواند علت دردهای عمومی به همان اندازه سیخ شدن دردناک آلت باشد. همچنین میتواند موجب پریشانی روحی شده و در نتیجه بر تمایل مرد و توانایی برای عمل جنسی تاثیرگذار باشد. علت دقیق این بیماری روشن نیست. مواردی که به سرعت ایجاد میگردند، کمتر طول میکشند و اغلب اوقات بدون درمان از بین میروند و اغلب به علت صدمه و ضربه که موجب خونریزی در بافت آلت می شود، ایجاد میگردد. برخی از موارد بیماری Peyronies ، هرچند که به آهستگی شکل میگیرند، آنقدر شدید هستند که نیاز به درمان جراحی دارند. دیگر علل ممکن بیماری Peyronies عبارتند از:
– واسکولیت(التهاب رگها). این یک نوع التهاب عروق خونی و لنفاوی است. این التهاب میتواند منجر به تشکیل بافت جای زخم (scar ) شود.
– اختلالات بافت پیوندی. به گفته انسیتو ملی سلامت، حدود ۳۰% از مردان با بیماری Peyronie می توانند دچار اختلالات دیگری که بر بافت پیوندی در قسمت های دیگر بدن تاثیر داشته باشد، شوند. این اختلالات عموما موجب کلفت شدن یا سخت شدن بافت پیوندی میگردد. (بافت پیوندی یک بافت ویژه مانند غضروف، استخوان و پوست است که کار آن حمایت از دیگر بافت های بدن است).
– ارثی. برخی مطالعات نشان دهنده این است که افرادی که دارای فامیلی با بیمار Peyronies هستند، در معرض خطر بیشتری برای توسعه بیماری هستند.
چون نشانه های بیماری Peyronies اغلب بدون درمان جمع و ناپدید می شود، بیشتر پزشکان پیشنهاد انتظار برای ۱ تا ۲ سال یا بیشتر قبل از قصد به اصلاح توسط جراحی میکنند. در خیلی از موارد، جراحی نتایج مثبتی میدهد. اما چون عوارض میتواند اتفاق افتد، و خیلی از مشکلات همراه با بیماری Peyronies (برای مثال، کوتاه شدن آلت تناسلی) به وسیله جراحی تصحیح نمی شود، اغلب پزشکان ترجیح به انجام جراحی فقط برای مردان با آلت کمانی شکل (که تماس جنسی را غیر ممکن می سازد) و آن هم در حالتهای شدید دارند.
دو شیوه جراحی برای درمان بیماری Peyronies استفاده میشود. در یک روش پلاک ها برداشته میشود و به دنبال آن تکه ای از پوست یا مواد ساخته شده (پیوند پوست) گذاشته میشود. با تکنیک دوم، جراح بافت کناره آلت را در عکس قضیه برداشته و تاثیر خمیدگی را برطرف میکند. اولین روش میتواند قسمتی از عمل سیخ شدن، بخصوص سفتی آن را از دست بدهد. دومین روش، مشهور به شیوه Nesbit، موجب کوتاهی آلت در حالت سیخ شده میگردد. درمانهای غیر جراحی برای بیماری peyronies شامل استفاده از واکیوم و تزریق دارو مستقیما به داخل پلاک در تلاش برای نرم کردن ناحیه درگیر است، که موجب کاهش درد و تصحیح کجی آلت میگردد.

التهاب پوست سر آلتBalanitis
Balanitis التهاب پوست پوشاننده سر آلت است. وضعیتی مشابه به نام balanoposthitis ، که سر و پوست جلویی سر آلت ملتهب می شود. نشانه های balanitis شامل قرمزی، خارش، بثورات جلدی، درد و ترشح بدبو است.
بالنیت اغلب در مردان و پسران که ختنه (برداشتن پوست جلویی به وسیله جراحی) نشده و دارای بهداشت پایین می باشند، اتفاق می افتد. التهاب میتواند در مواقعی که پوست حساس زیر ختنه گاه به صورت منظم شسته نشود و در نتیجه سبب شود که عرق، مواد زائد طبیعی، پوست مرده و باکتری در زیر پوست ختنه گاه جمع شده و موجب تحریک گردد، اتفاق بیافتد. وجود پوست تنگ ممکن است تمیز کردن این ناحیه را مشکل کند و منجر به تحریک ترشحات پنیری شکل غدد چربی زیر پوست ختنه گاه یا smegma که میتوانند در زیر پوست ختنه گاه تجمع یابند شود.
دیگر علل شامل:
– درماتیت/ آلرژی. درماتیت التهاب پوست است، که اغلب به وسیله یک ماده تحریک کننده یا حساسیت تماسی ایجاد میگردد. حساسیت به مواد شیمیایی در اغلب محصولات- مانند صابون ها، پاک کننده ها، عطرها و اسپرم کش ها- میتواند ایجاد یک واکنش حساسیتی شامل تحریک، خارش و بثورات جلدی کند.
– عفونت. عفونت با قارچ کاندیدا البیکانس (thrush) میتواند ایجاد خارش و بثورات جلدی پر از لکه کند.
– اغلب بیماریهای منتقله از طریق جنسی شامل سوزاک، تبخال و سفلیس میتواند تولید نشانه های بالینیت کند.
– بعلاوه، مردان با دیابت( بیماری قند خون) در خطر بیشتری برای بالینیت هستند. قند موجود در ادرار که در زیر پوست ختنه گاه می ماند محیط مساعد برای رشد باکتری است.
التهاب مزمن سر آلت و پوست ختنه گاه میتواند منجر به جای زخم شده، و در نتیجه علت تنگی پوست ختنه گاه ( فیموز یا تنگی غلاف) و تنگی مجرای پیش آبراه (لوله ای که ادرار را از مثانه تخلیه میکند) شود. التهاب همچنین منجر به تورم پوست ختنه گاه شده، که میتواند منجر به صدمه به آلت شود.
درمان بالینیت بستگی به علل زمینه ای دارد. اگر عفونتی موجود است، درمان شامل یک آنتی بیوتیک مناسب یا داروهای ضد قارچ خواهد بود. در موارد شدید یا مزمن التهاب، ختنه باید توصیه گردد.
استفاده از اقدامات بهداشتی مناسب میتواند کمک به پیشگیری از بالینیت در آینده کند. بعلاوه، مهم است که از صابون های قوی یا مواد شیمیایی (بخصوص آنهایی که شناخته شده که موجب واکنش پوستی میگردند) استفاده نکنید.

منبع سایت آزمایشگاه نیلو

اختلالات آلت تناسلی در مردان | مرکز مشاوره و خدمات مامایی نیلو

اختلالات آلت تناسلی در مردان| مرکز مشاوره و خدمات مامایی نیلو

اختلالات آلت تناسلی در مردان | مرکز مشاوره و خدمات مامایی نیلو