از چه زمانی حرکات جنین احساس می شود | کلاس های بارداری

از چه زمانی حرکات جنین احساس می  شود

در دوران بارداری یکی از بهترین حالت هایی که مادر باردار تجربه می کند احساس حرکت جنینش است. جنین در رحم از هفته هفتم یا هشتم شروع به تکان خوردنBaby’s-Kicks-During-Pregnancy می کند و در سونوگرافی می توان این مسئله را مشاهده کرد ولی تکان خوردن جنین معمولاً از هفته های ۱۶ تا ۲۲ توسط مادر احساس می شود. مادرانی که قبلاً حامله بوده اند زودتر از مادران شکم اول این تکان های کوچک را که اصطلاحاً “لگد زدن” خوانده می شوند حس می کنند. وضعیت فیزیکی مادر در احساس کردن این تکان ها نقش دارد؛ زنان لاغر تکان ها را راحت تر از زنان چاق حس می کنند.همچنین اگر جفت به جلوی رحم چسبیده باشد(قدامی)حس کردن حرکات جنین کمی سخت تر است..

مادر حرکات را چه طور حس می کند؟
زنان حامله تکان خوردن جنین را به صورت شنا کردن ماهی در شکم حس می کنند. احتمال دارد که در اولین تکان ها مادر خیال کند که این احساس ناشی از حابجایی گاز های روده و یا ناشی از گرسنگی است ولی با زیاد شدن تکان ها مادر بهتر می تواند تفاوت را تشخیص دهد. در صورتیکه مادر آرام در جایی بنشیند یا دراز بکشد بهتر می تواند تکان ها را حس کند.

این حرکت ها چگونه اند؟
در ابتدا تعداد تکان ها کم و فاصله آنها زیاد است و ممکن است در حد چند تکان در روز باشد. در واقع جنین مرتب تکان خورده و ضربه می زند ولی بیشتر ضربه ها قدرت کافی برای حس شدن توسط مادر را ندارند. ولی در سه ماهه دوم ضربات شدید تر و بیشتر می شوند. نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که الگوی تکان خوردن همه جنین ها یکسان نیست بنابراین تجارب مادران در این زمینه ممکن است متفاوت باشد. تا زمانیکه حرکات جنین یک الگوی ثابت داشته و چندان تغییر نکند می توان گفت که مشکلی وجود ندارد.یادتان باشد که حرکات جنین در اواخر بارداری کندتر می شودچون او بزرگتر شده و فضای رحم برایش کوچک شده است..

آیا باید به حرکات توجه کرد؟
تا زمانیکه ضربه زدن جنین بطور منظم اتفاق می افتد باید به آن توجه کرد. به محض اینکه مادر متوجه کاهش حرکات جنین شد باید به ماما یا پزشک خود اطلاع دهد. کاهش حرکات جنین ممکن است نشانه بروز مشکل باشد .حرکات جنین در رحم مادریکی از شاخص های سلامت جنین در دوران حاملگی است.در سه ماهه سوم بعضی پزشکان توصیه می کنند که مادر هر روز تعداد ضربه زدن های جنین را بشمارد. برای شمارش تعداد حرکات جنین می توانید
زمانی از روز را که جنین فعال است انتخاب کنید. (بهتر است که شمارش روزانه در زمان مشخصی از هر روز انجام شود.)حتما یک ماده شیرین بخوریدو بعدبه پهلوی چپ دراز بکشید. مدت زمانی را که طول می کشد تا ۱۰ ضربه مجزا را احساس کنید اندازه بگیرید. (ضربه، تکان ناگهانی، و حرکت تمام بدن جنین همگی محاسبه می شوند.) در صورتیکه در عرض ۲ ساعت ۱۰ تکان را حس کردید یعنی حرکات بچه خوب است.

کلاس های بارداری | مرکز مشاوره و خدمات مامایی نیلو

کلاس های بارداری | مرکز مشاوره و خدمات مامایی نیلو

کلاس های بارداری | مرکز مشاوره و خدمات مامایی نیلو