اعتیاد و بارداری | مراقبت دوران بارداری

اعتیاد و بارداری

امروزه با توجه به تغییر در الگوی مصرف مواد اعتیاد آور و ظهور ترکیبات جدیدتر و متنوع تر در این عرصه، متأسفانه شاهد استعمال این مواد توسط برخی از زنان باردار هستیم که عمدتاً از آثار و عوارض سوء آن بر جنین بی اطلاعند.
عوارض:
preggers-drugs-150x150شایع ترین اختلال ناشی از مصرف مواد مخدر شامل: تریاک، هروئین، مورفین، کدئین، متادون و … در دوران بارداری اختلال رشد جنین است. خانم های باردار مصرف کننده مواد افیونی، عوارض زیر را در حاملگی خود تجربه می کنند: افزایش احتمال حاملگی خارج رحمی، سقط، چند قلویی، مسمویت بارداری یا پراکلامپسی، کم خونی، خونریزیهای دوران بارداری، مرده زایی، جدا شدن زودرس جفت، زایمان پیش از موعد، تولّد نوزاد نارس، ناهنجاریهای مادرزادی مغزی، قلبی، استخوانی و ادراری-تناسلی، عفونت مایع اطراف جنین و علایم ترک مصرف مواد پس از تولّد.
علاوه بر سندروم محرومیت نوزاد و وزن پایین، سندرم مرگ ناگهانی نوزاد در لحظه تولد نیز در مواردی در نوزادان مادران حامله معتاد مشاهده شده است. کودکان متولد شده از این مادران، دچار وقفه تکاملی، مشکلات شناختی و کاهش بهرۀ هوشی هستند.
در خانم باردار دچار اعتیاد تزریقی، احتمال عفونت دریچه های قلبی، هپاتیت های سی و بی و ایدز در مادر و جنین بیشتر خواهد بود. همچنین نوزاد چنین مادرانی را مخاطرات زیر تهدید می کند: نشانگان مرگ ناگهانی شیر خوار، وقفه تکاملی، اختلالات رفتاری و مشکلات بینائی و شنوایی.
هروئین در بارداری:
مشکلات اصلی اعتیاد به هروئین در حاملگی اولاً ناشی از تأثیر مستقیم هروئین بر جنین بوده و ثانیاً ناشی از کاهش توانایی مادر در نگهداری از نوزادش می باشد. اکثریت زنان معتادی که حامله هستند، خواهان هیچ گونه مراقبت های اولیه قبل از زایمان نیستند، لذا اینان آسیب پذیرتر از سایر زنان نسبت به عوارض زایمان و حاملگی بوده و بدون توجه به مصرف، زنان حامله ی سوء مصرف کننده ی مواد، احتمال بالاتری نسبت به بروز عوارض حاملگی دارند.
حشیش در بارداری:
حشیش در مادر باعث افزایش ضربان قلب و فشار خون، اختلال در درک زمان و حافظه شده و مصرف طولانی مدت آن با عوارضی چون عفونت های ریوی، اختلال سیستم ایمنی، سرطان های ریه و سر و گردن، افسردگی و اضطراب همراه است. عوارض آن در نوزاد به صورت لرزش های غیر طبیعی، وحشت زده بودن و مشکلات بینایی می باشد. فرزند خانم بارداری که حشیش مصرف کرده است، در دوران کودکی دچار اختلالات حافظه و خواب، پایین بودن مهارت های گفتاری، بیش فعالی و افسردگی خواهد بود.
آمفتامین ها و مت آمفتامین ها در بارداری:
آمفتامین ها و مت آمفتامین شامل: شیشه، کریستال، مت، آیس، کراک و اکستازی (قرص اکس) جزء مواد محرک سیستم عصبی اند که حالت بر انگیختگی ایجاد می کنند و انواع مختلف آن به روش های خوراکی، تدخینی و تزریق داخل وریدی استعمال می شوند. عوارض آن در حاملگی شامل مسمومیت حاملگی (که با فشار خون بالا، تورم بدن، دفع پروتئین در ادرار خانم حامله و درصورت شدید بودن تشنج و گاه مرگ مادر تظاهر می کند)، کاهش اکسیژن رسانی به جنین، کاهش رشد جنین، خونریزی مغزی در جنین و مادر، زایمان زودرس، پارگی زودرس کیسه آب، ناهنجاری های مادرزادی قلبی-عروقی، ناهنجاری های مادرزادی عضلانی-اسکلتی، شکاف کام، تشنج و مرده زایی است. اگر در ماه های اول مادر شیشه مصرف کند، بی شک بر سلول های مغزی نوزاد اثر میگذارد.
کوکائین در بارداری:
کوکائین به صورت تزریقی، استنشاقی، و تدخینی مورد استفاده قرار می گیرد و عوارضی که در دوران بارداری ایجاد می کند به علّت اثرات انقباض عروقی و افزایش فشار خون این ماده است. مصرف کوکائین نیز با پره اکلامپسی، ادم ریوی، سکته قلبی، بی نظمی های ضربان قلب، پاره شدن بزرگترین شریان بدن (آئورت)، سکته مغزی، تشنج، توقف خونرسانی به روده، خونریزی های شدید زایمانی، مرگ ناگهانی مادر، ایدز و هپاتیت (در موارد تزریق داخل وریدی) همراه می باشد. مصرف کوکائین می تواند حاملگی را به سقط خود بخود و یا زایمان زودرس رسانده و یا باعث خونریزی و جنین مرده شود.

درمان اعتیاد زنان باردار:
درمان اعتیاد زنان حامله با سایر افراد تفاوت هایی دارد و از جمله این که در فرایند درمان باید منافع مادر و جنین را با هم در نظر داشت. حاملگی در زنان معتاد بسیار پر خطرتر از حاملگی در سایر زنان است و مراقبت ها در زمینه ی اعتیاد و زنان و زایمان باید به صورت هماهنگ انجام گیرد. آشنا نبودن به شیوه های صحیح درمان اعتیاد در زنان حامله می تواند به مادر یا جنین آسیب برساند و هر شیوه ای که در سایر افراد برای درمان اعتیاد بکار می رود، در زنان حامله قابل اجرا نیست. از سوی دیگر حاملگی فرصت بی نظیری برای تغییر رفتار در زنان معتاد است.
زنان وابسته به مواد مخدر که در حال درمان نگهدارنده با متادون قرار دارند بعد از حامله شدن می توانند بر روی دوز متادون قبل از حاملگی شان بمانند. ولی باید این موضوع را مد نظر قرار داد که حاملگی، متابولیسم کبدی متادون را افزایش می دهد لذا، باید بویژه در سه ماه آخر حاملگی دوز متادون توسط تیم درمانی تغییر یابد. با توجه به اینکه متادون نیمه عمر طولانی دارد، می تواند هدایت عصبی را بلوکه کند. بنابراین مرگ ناگهانی اکثراً به علت تجمع متادون در طی چند دوز ایجاد می شود.
حتماً باید تاریخچه ای از مصرف اخیر مواد (در حین پذیرش) از بیمار به عمل آید و تجویز متادون به همراه ضد دردهای مخدر اضافی (در صورتی که لازم باشد) ادامه یابد. در زایمان نباید به بچه نالوکسان تزریق شود، زیرا ممکن است واکنش محرومیت شدیدی ایجاد کند. ادامه ی درمان های حمایتی از جمله درمان نگهدارنده متادون شاید به تغییر مادر بیمار به مادری سالم با زندگی با ثبات و قابل قبول منجر گردد. بعد از زایمان، نوزاد بهتر است از شیر مادر تغذیه نماید.

مراقبت دوران بارداری | مرکز مشاوره و خدمات مامایی نیلو

مراقبت دوران بارداری | مرکز مشاوره و خدمات مامایی نیلوشکلات اصلی اعتیاد به هروئین در حاملگی اولاً ناشی از تأثیر مستقیم هروئین بر جنین بوده و ثانیاً ناشی از کاهش توانایی مادر در نگهداری از نوزادش می باشد. اکثریت زنان معتادی که حامله هستند، خواهان هیچ گونه مراقبت های اولیه قبل از زایمان نیستند، لذا اینان آسیب پذیرتر از سایر زنان نسبت به عوارض زایمان و حاملگی بوده و بدون توجه به مصرف، زنان حامله ی سوء مصرف کننده ی مواد، احتمال بالاتری نسبت به بروز عوارض حاملگی دارند.مراقبت دوران بارداری حشیش در بارداری: حشیش در مادر باعث افزایش ضربان قلب و فشار خون، اختلال در درک زمان و حافظه شده و مصرف طولانی مدت آن با عوارضی چون عفونت های ریوی، اختلال سیستم ایمنی، سرطان های ریه و سر و گردن، افسردگی و اضطراب همراه است. عوارض آن در نوزاد به صورت لرزش های غیر طبیعی،مراقبت دوران بارداری وحشت زده بودن و مشکلات بینایی می باشد. فرزند خانم بارداری که حشیش مصرف کرده است، در دوران کودکی دچار اختلالات حافظه و خواب، پایین بودن مهارت های گفتاری، بیش فعالی و افسردگی خواهد بود. آمفتامین ها و مت آمفتامین ها در بارداری: آمفتامین ها و مت آمفتامین شامل: شیشه، کریستال، مت، آیس، کراک و اکستازی (قرص اکس) جزء مواد محرک سیستم عصبی اند که حالت بر انگیختگی ایجاد می کنند و انواع مختلف آن به روش های خوراکی، تدخینی و تزریق داخل وریدی استعمال می شوند. عوارض آن در حاملگی شامل مسمومیت حاملگی (که با فشار خون بالا، تورم بدن، دفع پروتئین در ادرار خانم حامله و درصورت شدید بودن تشنج و گاه مرگ مادر تظاهر می کند)، کاهش اکسیژن رسانی به جنین، کاهش رشد جنین، خونریزی مغزی در جنین و مادر، زایمان زودرس، پارگی زودرس کیسه آب، ناهنجاری های مادرزادی قلبی-عروقی، ناهنجاری های مادرزادی عضلانی-اسکلتی، شکاف کام، تشنج و مرده زایی است.مراقبت دوران بارداری اگر در ماه های اول مادر شیشه مصرف کند، بی شک بر سلول های مغزی نوزاد اثر میگذارد. کوکائین در بارداری: مراقبت دوران بارداری کوکائین به صورت تزریقی، استنشاقی، و تدخینی مورد استفاده قرار می گیرد و عوارضی که در دوران بارداری ایجاد می کند به علّت اثرات انقباض عروقی و افزایش فشار خون این ماده است. مصرف کوکائین نیز با پره اکلامپسی، ادم ریوی، سکته قلبی، بی نظمی های ضربان قلب، پاره شدن بزرگترین شریان بدن (آئورت)، سکته مغزی، تشنج، توقف خونرسانی به روده، خونریزی های شدید زایمانی، مرگ ناگهانی مادر، ایدز و هپاتیت (در موارد تزریق داخل وریدی) همراه می باشد.مراقبت دوران بارداری مصرف کوکائین می تواند حاملگی را به سقط خود بخود و یا زایمان زودرس رسانده و یا باعث خونریزی و جنین مرده شود. – See more at: http://www.niloocenter.com/2015/12/01/%d8%a7%d8%b9%d8%aa%db%8c%d8%a7%d8%af-%d9%88-%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%b1%db%8c/#sthash.HFNC3uDQ.dpuf

مراقبت دوران بارداری | مرکز مشاوره و خدمات مامایی نیلو