القای زایمان چیست ؟

القای زایمان چیست ؟

القای زایمان چیست ؟

القای زایمان رووشی است که بر اساس آن پزشک یا ماما برای کمک به زایمان و تسریع آن راهکار هایی را اتخاذ کنند به طور کلی بهتر است فرایند زایمان به طور طبیعی پیش برود اما گاهی به دلایل پزشکی باید القای زایمان صورت بگیرد اگر بیش از دو هفته از موعد زایمان شما گذشته باشد بایذد القای زایمان انجام داد .

در مورد القای زایمان بحث ها و نظرات متعددی وجود دارد برخی از مادران یا پزشکان بدون هیچ دلیل خاصی این روش را برای تحریک زایمان انتخاب میکنند بهتر است زایمان طبیعی را انتخاب کنید و درباره ضرورت استفاده از القای زایمان با پزشک خود مشورت کنید .

دلایل القای زایمان :

بارداری در حالت ایده آل بدون هیچ مشکل خاصی پیش میرود و پس از اتمام چهل هفته نشانه های زایمان آغاز میشوند با این حال گاهی برخی عوامل از پیشرفت طبیعی زایمان جلوگیری میکنند و موجب طولانی تر شدن بارداری میشوند . این امر برای سلامت مادرو نوزاد خطرناک است.

مشکلاتی که زایمان دیرهنگام ایجاد میکند شامل :

۱٫نقص رشد جنین

۲٫خشک شدن مایع آمنیوتیک اطراف جنین

۳٫دیابت

۴٫افزایش فشارخون

۵٫پره اکلامپسی یا مسمومیت بارداری

۶٫عفونت رحمی

۷٫جدا شدن جفت از رحم

۸٫بیماری RH خون

در صورت پاره شدن کیسه آمنیوتیک (کیسه آب ) نز ممکن است نیاز به القا باشد . اما در این صورت مادر انقباضات زایمان را تجربه نمیکند انقباضات در رحم رخ میدهند و نشانگر این هستند که دهانه رحم در حال باز شدن هستند و زمان زایمان نزدیک است از آنجایی که کیسه آمنیوتیک جنین را دربردارد عدم وجود انقباض نشان میدهد که او هنوز آماده زایمان نیست .

اگر سابقه زایمان سریع دارید و یا دور از امکانات بیمارستانی زندگی میکنید شاید ترجیح دهید از القای زایمان استفاده کنید پس از هفته ۴۲ بارداری باید توسط پزشک القا زایمان انجام شود زیرا یگر جفت توانایی تامین اکسیژن و مواد مغذی جنین را ندارد

روش های القای زایمان

 1. پاره کردن پرده های جنینی

در این روش با استفاده از انگشتان دست کیسه ی آمنیوتیک را از دهانه رحم دور میکند تا غشای آن را پاره کند برخلاف سایر روشهای القا این روش باید در مطب پزشک انجام شود با استفاده از این روش چند روز یا چند ساعت بعد زایمان اتفاق می افتد

 

 1. داروی بازکننده دهانه رحم

این داروها نیز در بیمارستان استفاده میشوند و باعث نرم شدن دهانه رحم و تسریع زایمان میشوند این داروها به دو شکل خوراکی و واژینال مورد استفاده قرار میگیرند

 

۳٫داروی محرک انقباضات

اکسی توسین شایع ترین دارویی است که برای تحریک انقباضات تجویز میشود . این دارو با تزرق وریدی وارد بدن مادرمیشود . انقباضاتی که بر اثر این دارو ایجاد میشوند ممکن است شدیدتر باشند بنابراین در صورت تصمیم به استفاده از این روش برا یایدگیری تکنیک های مقابله با درد یا پزشک مشورت کنید .

 

۴٫پاره کردن کیسه آمنیوتیک (کیسه آب )

در این روش، کیسه اب را با استفاده از یک قلاب پلاستیکی کوچک پاره میکنند تا جنین به سمت دهانه رحم حرکت کند و برای عبور از کانال زایمان آماده شود .

 

خطرات و عوارض القای زایمان

 

به خطر افتادن سلامت مادر و گذشتن زمان طولانی از موعد زایمان تنها دلایل موجه برای القای زایمان هستند درغیر این صورت این کار ممکن است عوارض جدی درپی داشته باشد

 

شماری از این عوارض خطرناک عباترند از :

 

 1. تولد نوزاد نارس
 2. کاهش ضربان قلب نوزاد
 3. پارگی رحم
 4. عفونت مادر و نوزاد
 5. خونریزی شدید مادر
 6. مشکلات بند ناف
 7. مشکلات ریوی نوزاد
 8. نیاز به سزارین
 9. انقباضات شدیدتر
 10. مشکلات بینایی و شنوایی در نوزاد
 11. عدم تکامل ریه و مغز نوزاد

 

درصورتیکه سلامت مادر یا جنین در خطر نباشد زایمان طبیعی بهترین روش زایمان است برگترین مزیت انتظار برای تولد نوزاد به روش طبیعی این است که در ان خطرات و عوارض ناشی از زایمان القا شده بسیار کمتر است . اگر شما وجنینتان در سلامت کامل به سر میبرید و پزک شما را تحت فشار قرار داد برای القای زایمان تصمم بگیرید بهتر است از القای زایمان استفاده نکنید و برای موعد زایمان طبعی منتربمانید .

دیدگاه ما در ارتباط با القای زایمان تا حد زیادی به دلالیل انتخاب این روش وهمچنین

زمان بندی بستگی دارد اگر نیاز به القای زایمان دلالیل پزشکی داشته باشد باید برای حفظ سلامت مادر و نوزاد این کار را انجام داد از سوی دیگر القای زایمان پیش ا ز هفته ۳۹ بیش از آنکه فایده داشته باشد خطرات و عوارض خاصی درپی دارد همواره بهتر است تا آنجا که ممکن است تا موعد زایمان صر کنید و مزایا و عوارض استفاده از این روش را در کنار هم مقایسه نموده و با مشورت با پزشک بهترین تصمیم را بگیرید بخاطر داشته باشید اگر تا پایان ۴۰هفتگی و یا تریخ زایمان طبیعی خود صبر کنید رشد نهایی ریه و مز کودکتان تکمیل میشود و کودک سالم تری زایمان خواهید کرد . به همین دلیل برای زایمان زودتر عجله نکنید تا پیش از هفته ۴۱بارداری هر روزی که جنین بیشتر در رحم بماند سلامت بیشتری خواهد داشت .