اندام زنانه

اندام زنانه

اندام زنانه

 

آیا واقعا اندام زنانه خود را میشناسید ؟…. ومیدانید دستگاه تناسلی شما چگونه کار میکند؟

برای آشنایی بیشتر با ساختار بدنی خود ادامه مطلب را بخوانید:

 

۱٫واژن

این بخش محافظ اندام های تولید مثل شماست : توازن اسید در این ناحیه باکتری های مضر را دور نگه میدارد و میتواند با شرایط محیط انطباق پذیر باشد شکل آن مثل داخل جورابی به طول ۷ تا ۱۰ cm است هنگام زایمان و آمیزش جنسی میتواند از نظر طولی تا (۱۵سانتی متر)  و از نظر عرضی تا (۵/۱۲ سانتی متر ) گسترش یابد .

*دو ممنوعیت برای واژن وجود دارد : شستشوی داخلی و مصرف قند زیاد که باکتری های مفید را از بین میبرد و باعث رشد بیش از حد قارچ ها میشود.

 

گردن ودهانه رحم :

این عضو نرم و فنری که در اثر هجوم استروژن نرم میشود دروازه بین رحم و واژن است هنگام بارداری در واقع ، دهانه و گردن رحم از بارداری حکایت میکنند بنابراین قوی نگه داشتن آن ضروری است .

*  “کورکومین ” موجود در زردچوبه واسید آلاژیک موجود در تمشک ، گردو وسیر همگی میتوانند بازدارنده سرطان دهانه رحم باشند از سوی دیگر کشیدن سیگار همچون سمی مهلک برای دهانه و گردنه رحم به حساب می آید.

 

۳٫رحم:کیسه ای به اندازه مشت است و عضوی ماهیچه ای است که منزل خوبی برای جنین در دوران بارداری محسوب میشود (گرفتگی های عادت ماهانه نیز ناشی از آن مکان است) اضافه وزن و مشکلاتی مثل یبوست بر رحم فشار می آورد . (که بسیار ناخوشایند است) بنابراین وزن خود را متعادل نگه دارید و فیبر زیادی مصرف کنید .

*احتمالا ماده فلاونوئید در خوراکی هایی مثل بروکلی و کلم و فلفل ها (سبز دلمه ای ) به پیشگیری از سرطان رحم کمک میکند .

۴٫تخمدان ها :

مردان دو بیضه و بانوان دوتخمدان دارند که به اندازه فندوق است دختران تازه متولد حدود

۱۵۰۰۰۰ تخمک نارس ذخیره شده دارند که قبل از تولد در تخمدان های آن ها جای گرفته است . تخمک ها در تخمدان ها ذخیره میشوند و تا هنگام افزایش سطوح هورمون های جنسی زنانه در سن بلوغ که موجب شروع سیکل قاعدگی میشوند ، شروع به رشد و تکامل نمی نمایند هر ماه یک تخمک به مدت ۱۴ روز در فولیکول پاره شده و تخمک آزاد شده از تخمدان به سمت لوله های رحم حرکت میکند که این پدیده تخمک گذاری نامیده میشود هر خانمی در طول زندگی خود در مجموع بیش از ۴۰۰ تخمک آزاد میکند .

*با مصرف خوراکی های سرشار از بتاکاروتن (هویج ، گریپ فروت ) و چای سبز آن ها را نیرومند سازید.

 

۵٫لوله های فالوپ

این شاهراه ۱۲cm تخمدان ها را به رحم متصل میکند و با موهایی مثل مژه پوشیده شده است اینجا مکانی است که عموما تخمک و اسپرم یکدیگر را ملاقات میکنند وقتی تخمک بارور شد برای رویان شش روز زمان میبرد تا به داخل رحم سفر کند در صورتی این سفر انجام میشود که لوله های فالوپ به خوبی آماه شده باشد .

*برخی از بیماری های فالوپ به مسدود شدن لوله های نابارور منجر میشود بر اساس مطالعات ، طب سوزنی به باز کردن این لوله ها کمک میکند .