بارداری و روان | کلاسهای بارداری

بارداری و روان | کلاسهای بارداری

بارداری و روان

پدر و مادر شدن از مراحل مهم زندگی است. در دوران بارداری خلق و خو، روحیات، روابط خانوادگی و مسئولیت های پدر و مادر تغییر می‌کند و نحوه سازگاری آنها 29-28متفاوت است. زوجین باید بدانند که این واکنش های روانی، طبیعی است و به تدریج برطرف می‌شود. همچنین ممکن است این تغییرات در بارداری اول و بارداری های بعدی متفاوت باشد.
وقتی نوزاد متولد می شود احساس واقعی پدر و مادر شدن به وجود می‌آید.
آمادگی برای مادر شدن :
سه ماهه اول
در هفته های اول مادر،از بارداری خود مطمئن نیست ودچار احساس بلاتکلیفی می شود.در بیشتر موارد زنان وقتی از بارداری خود مطمئن می شوند دچار تردید و دودلی می شوند. بعضی از زنان زمان بارداری را مناسب نمی دانند و یا فکر می کنند که آمادگی مادر شدن را ندارند و یا نگران تغییراتی هستند که ممکن است در روابط آنها با همسر و فرزندان شان ایجاد شود.
در سه ماهه اول، توجه زن بیشتر به خودش است. واکنش زن باردار نشان می‌دهد که در بدن او تغییری اتفاق افتاده ولی وجود جنین هنوز نامعلوم است و زن باردار میگوید من باردارم به جای اینکه بگوید من بچه دار می شوم.
همچنین در سه ماهه اول تغییرات جسمی و هورمونی ممکن است باعث تغییر خلق وخو، بی ثباتی احساسات و هیجانات گذرا شود. عصبانیت، خواب آلودگی و خستگی شدید در این دوره طبیعی است. ممکن است زن باردار بدون علت گریه کند و خیلی حساس شود که این حالت ها باعث سردرگمی همسرش می شود که آقایان باید بدانند که این ها طبیعی است و باید از همسرشان حمایت کنند.
سه ماهه دوم
در این دوره تغییراتی مانند بزرگ شدن پستان ها و رحم، افزایش وزن و از همه مهمتر حرکت جنین را داریم که به وجود جنین واقعیت می بخشد. مادر، جنین را به صورت موجودی جدا ولی وابسته به خود احساس می کند. در این زمان مادر، حال عمومی بهتری دارد و به جنین بیشتر توجه می کند و مایل است در مورد تغذیه و رشد و نمو جنینش بداند.
در این دوره زن باردار به توانایی خود در محافظت از جنین بسیار علاقمند است که گاهی به صورت خودشیفتگی بروز می کند. به خوراک و پوشاکش بیشتر از گذشته اهمیت می دهد. زنان باردار شاغل نسبت به شغل خود بی علاقه می‌شوند.
سه ماهه سوم
زن باردار در این زمان و خصوصا در ماه هفتم احساس می کند آسیب پذیر است و ممکن است به بچه آسیب برسد یا از بین برود. به همین دلیل از حضور در محیط های شلوغ دوری می کند.
اغلب در هفته های آخر بارداری، به همسر و خانواده احساس وابستگی بیشتری پیدا می‌کند،ممکن است مرتب با محل کار همسرش تماس بگیرد. در این روز ها زن باردار خود را آماده زایمان و مادر شدن می کند و به محبت و توجه بیشتر همسرش نیاز دارد. معمولا او نگران است که اگر درد زایمان شروع شود، چه باید بکند. برای کاهش نگرانی بهتر است در مورد همراه خود در موقع زایمان و مسائل دیگر برنامه ریزی کند.
آمادگی برای پدر شدن :
رفتار پدر در دوران بارداری همسرش تحت تاثیر باور های فرهنگی، اعتقادات و احساسات اوست. مردی که به بچه و پرورش او علاقه مند باشد در مورد نقش پدر بودنش هیجان زده و شادمان است و با همسرش همکاری می کند.
ایجاد ارتباط پدر با جنین مثل ارتباط مادر با جنین در سه مرحله ظاهر می‌شود. در مرحله اول که از چند ساعت تا چند هفته طول می‌کشد، قبول بارداری است. مرد ها نسبت به بارداری در صورت خواسته یا ناخواسته بودن آن، با خوشحالی و یا با تردید واکنش نشان می دهند. در مرحله دوم مرد با این واقعیت که همسرش باردار است، سازگار می شود. مرحله سوم که در هفته های آخر بارداری شروع می شود، با همسرش در مورد نقش خودش در زایمان و آمادگی برای پدر شدن صحبت می کند. بزرگترین نگرانی پدر این است که همسرش را به موقع به محل مناسب زایمان برساند. مردی که از قبل برای زایمان آمادگی نداشته باشد، ترس و هیجان خود را به همسرش منتقل می کند. حضور پدر در کلاس های آمادگی پیش از زایمان کمک می کند تا برای بسیاری از سوالات و نگرانی های خود پاسخ مناسب دریافت کند و بتواند همکاری موثری با همسرش داشته باشد.
توصیه به پدر ها :
از تغییرات جسمی و روحی همسرشان آگاه باشند. درباره روند بارداری، زایمان و بعد از زایمان مطالعه کنند. فشار های عصبی و نگرانی همسرشان را کم کنند. در کار های منزل به او کمک کنند. شرایطی را فراهم کنند که همسرشان بیشتر استراحت کند. سیگار نکشند، دود سیگار برای رشد جنین مضر است. در صورت امکان در کلاس های آمادگی پیش از زایمان شرکت کنند. برای زمان زایمان از قبل آمادگی داشته باشند.

کلاسهای بارداری | مرکز مشاوره و خدمات مامایی نیلو

کلاسهای بارداری | مرکز مشاوره و خدمات مامایی نیلو

کلاسهای بارداری | مرکز مشاوره و خدمات مامایی نیلو