بند ناف نوزاد | شنای بارداری

بند ناف نوزاد | شنای بارداری

بند ناف نوزاد

بند ناف نوزاد به طور معمول پس از ۵ تا ۱۰ روز می افتد.در بعضی از نوزادان ،این مدت تا ۱۵ روز و بیشتر هم میرسد اما این وقفه طولانی نیز بد عاقبت نیست.

جنین در داخل رحم، مواد غذایی و اکسیژن لازم را از طریق جفت که به دیواره داخلی رحم مادر متصل است دریافت می کند. جفت از طریق بند ناف به شکم جنین متصل می شود.پس از تولد، بند ناف با گیره ای بسته شده و از نزدیک بدن نوزاد قطع می شود و به این ترتیب، تکه ای از آن متصل به ناف کودک باقی می ماند که به مرور می افتد.

چه موقع بند ناف می‌افتد؟

بند ناف معمولا طی ۱۰ روز بعد از تولد خشک شده و می افتد و جای آن بصورت زخم باقی می ماند که آن هم ظرف چند روز خوب می شود.

رنگ بند ناف در ابتدا سبز مایل به زرد است و در طی روند خشک شدن و افتادن، رنگ آن قهوه ای و بعد سیاه می شود.

اگر در طول این مدت مقدار کمی خون در محل ناف نوزاد مشاهده کردید، نگران نشوید. این خون، عادی و طبیعی است.

گاهی بعد از افتادن بند ناف، توده گوشتی کوچکی باقی می ماند که ممکن است خودش از بین برود و یا نیاز به درمان داشته باشد. این توده ها که “گرانولوم نافی” خوانده می شوند مشکلی جدی نبوده و در داخل آنها عصب وجود ندارد.

علائم عفونت بند ناف چیست؟

یک بندناف سالم به طور معمول بدون بو و تمیز است. بند ناف حدود سه روز مرطوب باقی می‌ماند و سپس شروع به سیاه و خشک شدن می‌کند.

در صورتی که هر یک از علائم زیر را در کودک خود مشاهده کردید، به پزشک مراجعه کنید:

  • تب یا بد حالی نوزاد
  • ورم یا قرمزی ناف یا اطراف آن
  •     وجود چرک در محل ناف
  • استشمام بویی بد از بند ناف

خونریزی زیاد بندناف قبل از افتادن آن (خونریزی جزیی اغلب در زمان افتادن رخ می‌دهد)

مراقبت از بند ناف قبل از افتادن آن

مهم  ترین مسئله در نگهداری بند ناف قبل از افتادن آن، جلوگیری از عفونت است و بند ناف را باید   خشک و تمیز نگه داشت.

در هنگام تعویضپوشک  نوزاد،   لبه بالای آن را باید از زیر بند ناف تا کرد تا بند ناف در معرض هوا قرار داشته باشد و با ادرار تماس پیدا نکند، یعنی پوشک نوزاد را باید زیر بند ناف بست.هرگز سعی نکنید بند ناف را با دست جدا کنید، حتی اگر خیلی شل و نازک شده باشد.

اگر بند ناف با ادرار یا چیز دیگری آلوده شد، از آب جوشیده ولرم  برای تمیز کردن آن استفاده کنید. به این ترتیب که چند تکه پنبه را در این آب خیس کنید و تمام قسمت اطراف ناف را پاک کنید.

 استفاده از الکل برای ضد عفونی کردن بند ناف لازم نیست، چرا که ممکن است روند افتادن آن را به تعویق بیاندازد

اگر در ناحیه ناف ترشح چرکی وجود داشت  و یا لکه خونی دیده شد و دچار التهاب و قرمزی بود، حتما به پزشک متخصص مراجعه کرده و از مالیدن هر گونه پماد بدون تشخیص پزشک بر روی آن خودداری نمایید.

 از دستکاری و کشیدن بند ناف بپرهیزید

حمام بردن نوزاد هیچ گونه ارنباطی با افتادن یا نیافتادن بند ناف و یا انتقال عفونت ندارد.تنها ذتوصیه آن است مه به هنگام حمام دادک باید نهایت ظرافت و ملایمت با بند ناف را رعایت کرد

شنای بارداری | مرکز مشاوره و خدمات مامایی نیلو

شنای بارداری | مرکز مشاوره و خدمات مامایی نیلوموقع بند ناف می‌افتد؟بند ناف معمولا طی ۱۰ روز بعد از تولد خشک شده و می افتد و جای آن بصورت زخم باقی می ماند که آن هم ظرف چند روز خوب می شود.شنای بارداری رنگ بند ناف در ابتدا سبز مایل به زرد است و در طی روند خشک شدن و افتادن، شنای بارداری رنگ آن قهوه ای و بعد سیاه می شود.شنای بارداری اگر در طول این مدت مقدار کمی خون در محل ناف نوزاد مشاهده کردید،شنای بارداری نگران نشوید. این خون، عادی و طبیعی است.شنای بارداری گاهی بعد از افتادن بند ناف، توده گوشتی کوچکی باقی می ماند که ممکن است خودش از بین برود و یا نیاز به درمان داشته باشد. شنای بارداری این توده ها که “گرانولوم نافی” خوانده می شوند مشکلی جدی نبوده و در داخل آنها عصب وجود ندارد.علائم عفونت بند ناف چیست؟شنای بارداری یک بندناف سالم به طور معمول بدون بو و تمیز است.شنای بارداری بند ناف حدود سه روز مرطوب باقی می‌ماند و سپس شروع به سیاه و خشک شدن می‌کند.شنای بارداری در صورتی که هر یک از علائم زیر را در کودک خود مشاهده کردید،شنای بارداری به پزشک مراجعه کنید:شنای بارداری تب یا بد حالی نوزادورم یا قرمزی ناف یا اطراف آن وجود چرک در محل نافاستشمام بویی بد از بند نافشنای بارداری- See more at: http://www.niloocenter.com/2015/12/21/%d8%a8%d9%86%d8%af-%d9%86%d8%a7%d9%81-d8%aa%d9%88%d8%b2%d8%a7%d8%af/#sthash.ZlIoum0v.dpuf

شنای بارداری | مرکز مشاوره و خدمات مامایی نیلو