تاثیر موسیقی برجنین

تاثیر موسیقی برجنین

تاثیر موسیقی برجنین

اغلب انسان ها در تمام سنین به موسیقی علاقه دارند موسیقی علاوه بر ایجاد حس آرامش در افراد مزایای فراوانی دارد شما به راحتی میتوانید اهمیت موسیقی را در دنیای امروز و زندگی مشاهده کنید ازمیان تمام انواع موسیقی ها میتوان بهترین آن ها را با توجه به علایق خودمان انتخاب کنید .

جنینی که در درون رحم زندگی میکند میتواند صداهای دنیا بیرون دنیا را بشنود وتمام این صداها از جمله صدای مادر و پدر و موسیقی ها میتواند بر تکامل او اثر بگذارد بنابراین بهتر است شرایطی را فراهم کنید که جنین بتواند به موسیقی گوش دهد راه های زیادی وجود دارد برای مثال میتوانید یک هدفون را بر روی شکم خود قرار دهید با گوش کردن به یک موسیقی دلنواز میتوانید همزمان خودتان وجنین درون رحمتان از آن لذت ببرید این موسیقی بر روی جنین تاثیرات فراوانی خواهد داشت که قصد داریم در این مطلب به آن بپردازیم .

برخی از تاثیرات موسیقی بر روی جنین

مطالعات انجام شده دراین زمینه نشان میدهد که موسیقی سبب ایجاد تغییرات مثبت در ضربان قلب جنین شود البته نکته مهم این است که این موسیقی باید آرامش بخش باشد نه استرس آور.اثرات موسیقی بر روی جنین در دوران نوزادی نیز مشاهده میشود .

جنین از سن ۱۷ هفتگی میتواند صداهای بیرونی را بشنود در سن ۲۶ هفتگی ضربان قلب اودر پاسخ به این صدا واکنش های واضحی را نشان میدهد در ۳۳ هفتگی جنین ریتم موسیقی ها را درک میکند بنابراین باید موسیقی های آرامش بخش برایش پخش کنید و در نهایت وقتی جنین ۳۸ هفته دارد نسبت به انواع موسیقی واکنش های متفاوتی نشان میدهد .

 تاثیر موسیقی بر رشد و تکامل جنین

بر اساس مطالعات انجام شده در این زمینه کودکانی که درون رحم به موسیقی مناسب گوش میدادند نسبت به آن هایی که در دوران جنینی برایشان موسیقی پخش نشده تکامل بهتری دارند . بعلاوه این جنین ها پس از تولد نیز رشد بهتری داشته و در دوران نوزادی توجه آن ها به انواع محرک ها بیشتر است این نوزادان نسبت به سن و همسالان خود بهتر میتوانند صداها را تقلید کنند این نوزادان در طی تکامل خود مهارت های کلامی و شناختی بهتری خواهند داشت.

جنین در درون رحم مادر به طور مداوم صدای مادر و نیز صداهای درون بدن اومانند اصوات مربوط به نفس کشیدن ضربان قلب حرکات روده ها و… را میشنود به این ترتیب پس از تولد نیز صدای مادر را شناخته و با آن آرام میشود بسیاری از محققان این گونه نتیجه میگیرند که آواز خواندن مادر برای جنین و تکرار همان آوازها پس از تولد در آرام کردن نوزاد و رشد و تکامل او اثرات قابل ملاحظه ای دارد .

 

در دوران بارداری برای جنینتان هم آواز بخوانید هم موسیقی آرامش بخش پخش کنید

یکی از مهم ترین مسائل در زمینه رشد و تکامل بدن خصوصا در دوران جنینی و نوزادی وجود محرک هاست بدن انسان طوری طراحی شده که به طور طبیعی از ابتدای بارداری و تشکیل زیگوت سلول ها به مرور تقسیم میشوند تمایز میابند و هر یک وظیفه وجایگاه خود را میدانند به این ترتیب ارگان های مختلف شکل گرفته و در نهایت یک انسان کامل را به وجود خواهند آورد  این فرآیندها پس از تولد تا پایان عمر ادامه دارد اما در دوران جنینی و نوزادی تا ۵ سالگی که سرعت رشد و تکامل بسیار زیاد است از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند اگر در طی این زمان محرک های مثبتی وجود داشته باشند که سلول ها را به رشد بیشتر و تکامل بهتر تشویق کنند . اثرات آن ها در تمام طول عمر قابل مشاهده خواهد بود بر اساس مطالعات انجام شده یکی از مهم ترین محرک ها موسیقی است که سبب تکامل بهتر سلول های مغز خصوصا قشر شنوایی و مناطق مربوط به آن میشود.

 

اگر تصمیم دارید برای جنین درون رحمتان موسیقی پخش کنید حتما به نکات زیر توجه داشته باشید

 

میزان صدا

نیازی نیست که صدای موسیقی را خیلی بلند کنید جنین در ماه های ذکر شده صداهای متوسط را نیز میتواند به راحتی بشنود در حقیقت بلند کردن بیش از حد صدای موسیقی ممکن است که سبب تحریک بیش از اندازه جنین شده و او را در شرایط استرس قرار دهد و نیز حتی بر روند تکامل دستگاه شنوایی جنین آثار منفی گذارد .

 

در ابتدای بارداری جنین نمیتواند صداهای دنیای بیرون را بشنود

در پخش موسیقی برای جنین عجله نکنید این کار را از هفته ۱۷ تا ۲۰ آغاز کرده و تا پایان بارداری ادامه دهید .

 

روزانه چه مدت موسیقی برای جنین مناسب است ؟

بهتر است روزانه ۲۰ تا ۳۰ دقیقه به یک موسیقی آرامش بخش گوش کنید زمانی که جنینتان از موسیقی لذت میبرد شما نیز ریلکس کنید و با لذت بردن ازموسیقی آثار مثبت آن را چند برابر کنید .

 

نوع موسیقی از اهمیت فراوانی برخوردار است

از گوش دادن به موسیقی های غمگین و گوش خراش پرهیز کنید انواع ملایم با محتوای شاد و آرامش بخش مناسب ترین گزینه میباشد .

 

طالعات نشان میدهد که تنظیم ریتم خواب وبیداری نوزاد از دوران جنینی آغاز میشود

بنابراین باید در طی روز به موسیقی گوش دهید در صورتی که نیمه های شب اصدای موسیقی جنین را از خواب بیدار کنید پس از تولد هم از روی عادت شب ها بیدار خواهد بود.