تشویق کودک به مطالعه

تشویق کودک به مطالعه

اگر واقعا میخواهید اشتیاق به مطالعه را در کودک خود ایجاد کنید کاری کنید که مطالعه از نظر او تجربه ای موفق و لذت بخش باشد سعی کنید هر روز یا لا اقل هفته ای چند بار برای کودکتان کتاب بخوانید و خود را به انجام این کار در ساعتی خاص عادت دهید .

کتاب هایی را انتخاب کنید که با سطح علایق کودک شما تناسب داشته و ظاهر زیبا و تصاویر جذابی داشته باشند کودکان به تصاویر افراد ، اماکن و وقایعی که با آن ها آشنایی

دارند علاقمندند آن ها تصاویر حیوانات را نیز دوست دارند افسانه های پریان برای کودکان جذابیت خاصی دارد بر اساس فرضیه های موجود این افسانه ها ابزار مفیدی برای آشنایی بی دردسر کودکان با جهان و تشخیص بین واقعیت و خیال هستند افسانه های پریان مشوق افکار انتزاعی و تفکر خلاق در کودکان هستند .

اولین کتاب برای کودک باید کوتاه و فقط دارای چند صفحه باشند زیرا وسعت توجه کودکان خردسال کوتاه است همچنین باید حاوی تصاویر بزرگی با جزئیات اندک باشند بسیاری از کودکان کتاب هایی را که تصاویر بزرگ دارند ولی نوشته ندارند دوست دارند کتاب های انتخاب کنید که واژگان آن ها برای کودک قابل فهم باشد ممکن است کتابی چون با حروف درشت چاپ شده است آسان به نظر برسد ولی حاوی لغات دشوار باشد بنابراین ابتدا کتاب را به طور کامل مطالعه کنید تا مطمئن شوید لغات آن برای کودکتان قابل فهم  است .

اگر در جوی آرام و راحت برای کودک خود کتاب بخوانید او لذت بیشتری خواهد برد همزمان با خواندن انگشت خود را زیر کلمات حرکت دهید ولی کودک را مجبور نکنید به کلمات نگاه کند یا انگشت شما را دنبال کند . کودک خود را تشویق کنید به چیز هایی که در تصویر هستند توجه کنند و اتفاقات بعدی را حدس بزند و با انجام این کار او را تحسین کنید.

اگر کودکتان درخواست کرد کتاب را مجددا بخوانید یک کتاب محبوب را میتوان بارها و بارها خواند بهترین راه برای سنجش میزان علاقه کودکتان به یک موضوع این است که او چه مقدار راجع به آن صحبت میکند و چند بار خود به خود به سراغ کتاب مورد علاقه اش میرود. هرزمان که کودک شما نشان داد برای مطالعه آمادگی دارد کتاب های آشنای مورد علاقه او را که قابل خواندن هستند برایش بیاورید هر چند متن آن را حفظ کرده باشد در سنین بالاتر کودک شما ان کلمات آشنا را در سایر کتاب ها میبیند و میتواند آن ها را واقعا بخواند . کتاب های جدیدی برای کودک خود تهیه کنید که داستان را با تکرار زیاد بیان میکنند و هریک از لغات چندین بار در آن ها به چشم میخورد حتی زمانی که خود کودک توانایی کتاب خواندن را پیدا کرد از کتاب خواندن برای او دست برندارید با این کار کودک شما هنوز از اینکه میتواند از مصاحبت نزدیک با شما برخوردار باشد لذت میبرد به کودکتان بیاموزید از کتاب ها مواظبت کند آن ها را تمیز و مرتب نگه دارد و داخل آن ها خط نکشد کتاب ها را در اتاق کودکتان روی قفسه های کوتاه بچینید ان کار  او راتشویق میکند که کتاب ها را مرور کند و از نظر بگذراند ترتیبی اتخاذ کنید که همیشه کتاب های متنوعی دم دست او وجود داشته باشد .