تغییرات دوران بارداری و توصیه های مربوطه

تغییرات دوران بارداری و توصیه های مربوطه

تغییرات دوران بارداری و توصیه های مربوطه

pregnant-toddler-hit-stomach-games-is-sweet-how-11539

در دوران بارداری در بدن تغییراتی روی می دهد که به منظور سازگاری با وضعیت جدید است. این تغییرات پس از جایگزینی تخم در رحم شروع شده و در طول بارداری ادامه می یابد. این تغییرات به علت ترشح هورمونها و فشار رحم بر روی سایر اعضای بدن است که گاهی موجب ناراحتی زن باردار می شود. باید بدانید که این تغییرات طبیعی است و بسیاری از آنها، پس از زایمان و شیردهی به حالت اولیه برمی گردد.

تغییرات پوستی 

آیا می دانستید در بیشتر مادران باردار در نیمه ی دوم بارداری ترک هایی بر روی پوست شکم پستان ها و ران ها ایجاد میشود.وجود این ترک ها معمولا ارثی است و بعد زایمان کمتر میشود ولی هرگز از بین نمی رود.البته چرب کردن با روغن زیتون میتواند کمک کننده باشد.( هر جای دیگر را که فکر می کنید ممکن است دچار ترک پوستی شود چرب کنید)به مادران باردار توصیه می شود روزانه ۸ لیوان یا بیشتر آب مصرف کنند تا رطوبت وحالت ارتجاعی پوست تان حفظ شود.
اگر پوستتان میخارد احتمالا در آن ناحیه پوستتان در حال کش آمدن است و باید آنرا مرطوب کنید.
از راهنمای افزایش وزن تدریجی به هنگامِ بارداری استفاده کنید تا میزان اضافه وزنِ مجاز را دریابید.
اگر در وزنِ سالم هستید، این اضافه وزن باید ۱۰ تا ۱۴ کیلوگرم باشد؛ در صورتی که دوقلو دارید و یا کمبود وزن دارید این افزایش وزن درهنگام بارداری باید کمی بیشتر و در صورتی که اضافه وزن دارید،اضافه وزن مجاز در هنگام بارداریتان باید کمی کمتر از میزان ذکر شده باشد. هرچه در طول بارداری زودتر وزنتان بالا برود به احتمال بیشتر دچار ترکهای پوستی میشود.

نکته مهم این است که از همان ابتدای بارداری اینکار را انجام دهید و انرا به اواسط بارداری که شکم در حال بزرگ شدن است موکول ننمایید. زیرا با اینکار از همان ابتدای بارداری پوست خود را اماده میکنید که قدرت ارتجاعی خود را افزایش دهد.
گاهی لکه های قهوه ای رنگ بر روی پوست صورت وگردن مادران باردارظاهر میشود که ماسک حاملگی گفته میشود.برای این تغییرات درمان خاصی وجود ندارد واستفاده از کرم های ضد آفتاب میتواند کمک کننده باشدالبته ضریب حفاظتی کرم ضد آفتاب تان بیشتر از ۳۰ نباشد.

تغییرات مو

معمولا ریزش مو در بارداری کاهش می یابد و خانم ها اظهار می کنند که در طول بارداری موهایشان پرپشت تر می شود. ولی درواقع تعداد موها اضافه نمی شود، بلکه کمتر از دوران غیر بارداری می ریزد. بهتر است در سه ماهه اول بارداری، از رنگ و داروهای شیمیایی برای موها استفاده نشود. احتمال ریزش مو پس از زایمان، طبیعی و ناشی از تغییرات هورمونی است و با گذشت زمان به حالت قبل برمیگردد.

تغییرات پستان

در هفته های اول بارداری، ممکن است زن باردار در سینه های خود احساس درد و خارش کند که طبیعی است. در اواخر بارداری با فشار ملایم انگشتان روی پستانها مایع زرد رنگ و غلیظ به نام آغوز از نوک آنها خارج می شود که این امر طبیعی بوده و جای نگرانی ندارد.

تغییر وزن مادر

در صورتیکه تغذیه در دوران بارداری کافی و مناسب باشد، زن باردار افزایش وزن مطلوبی خواهد داشت. این افزایش وزن مربوط به رشد جنین، جفت، اندازه پستانها و رحم، افزایش حجم خون و ذخایر چربی است. زن باردار در هر شرایطی (لاغر، طبیعی و چاق) باید افزایش وزن داشته باشد، ولی میزان آن متفاوت است. به طوریکه زن لاغر به افزایش وزن بیشتر و زن چاق به افزایش وزن کمتری نیاز دارد.

اگر افزایش وزن زن باردار متناسب باشد، از تولد نوزادان کم وزن کاسته می شود. بنابراین استفاده صحیح از مواد غذایی در دسترس می تواند بسیار ارزشمند باشد. میزان افزایش وزن مطلوب در دوران بارداری برای همه زنان باردار یکسان نیست و این میزان را پزشک یا ماما براساس مصاحبه شاخص توده بدنی قبل از بارداری، برای هر فرد توصیه می کند.

تغییرات تنفسی

در طول بارداری به علت بزرگ شدن رحم و افزایش فشار آن به قسمت پائین ریه ها و تاثیر هورمون های مربوط به بارداری، ممکن است تنفس سطحی و تند شود. در صورت تنگی نفس گذاشتن چند بالش در زیر سر و شانه و قرار گرفتن به حالت نیمه نشسته، پرهیز از پرخوری، فاصله دادن بین زمان خوردن و خوابیدن و صاف نگهداشتن عضلات پشت بدن در هنگام نشستن کمک کننده است. در صورت تنفس دردناک، خس خس سینه، سرفه های خلط دار و عدم بهبودی تنگی نفس با رعایت نکات گفته شده، باید با پزشک یا ماما مشورت شود.

تغییرات دستگاه ادراری

در اوایل بارداری به علت تغییرات هورمونی و در اواخر بارداری به علت بزرگ شدن رحم و فشار آن برروی مثانه، دفعات ادرار کردن افزایش می یابد. این علامت در صورتیکه با درد و سوزش هنگام ادرار کردن همراه نباشد، طبیعی است.کم کردن مصرف مایعات قبل از خواب شبانه به بهبود این وضعیت کمک میکند. به منظور تخلیه کامل مثانه در هنگام ادرار کردن، خم شدن به طرف جلو توصیه میشود.

تغییرات قلبی

در بارداری تغییراتی مانند افزایش تعداد ضربان قلب و افزایش حجم خون ایجاد میشود. در نیمه دوم بارداری، خوابیدن به پشت باعث می شود تا رحم بزرگ با فشار بر رگها، خونرسانی به جنین را کاهش دهد، در نتیجه خوابیدن به پهلو توصیه می شود. در صورت احساس درد قفسه سینه، تپش قلب و تنگی نفس در فعالیت های معمولی باید با پزشک یا ماما مشورت شود.

تغییرات دستگاه گوارش

به علت تغییرات هورمونی و بزرگ شدن تدریجی رحم و فشار آن بر روی معده، در دستگاه گوارش تغییراتی به وجود می آید که علائم شایع آن به صورت سوزش سر دل، نفخ شکم و کند شدن حرکت روده (یبوست) است.

برای کاهش سوزش سر دل باید غذا را در وعده های بیشتر و حجم کمتر مصرف کنید، از خوردن غذاهای نفاخ، سرخ کرده، چرب، پر ادویه و بودار اجتناب کنید، از خالی یا خیلی پر نگه داشتن معده اجتناب کنید، ازخم شدن یا خوابیدن به پشت خودداری کنید و تمرینهای ورزشی مناسب انجام دهید.

برای کاهش نفخ شکم از مصرف زیاد مواد غذایی نفاخ و سرخ کردنی پرهیز کنید. برای پیشگیری از یبوست نان سبوس دار(سنگک)، مایعات فراوان، سبزی و میوه، روغن زیتون و آب آلو مصرف کرده و تمرینهای ورزشی مناسب انجام دهید. یبوست زمینه ساز بواسیر است. در موراد بواسیر با استفاده از پمادهای موضعی، کمپرس گرم، مصرف سبزی و میوه برای رفع یبوست می شود درد و التهاب را کاهش داد.

تهوع و استفراغ در بارداری از هفته ۴ تا ۶ بارداری شروع شده و معمولا تا هفته ۱۲ بارداری ادامه دارد. خوردن تکه نان برشته یا بیسکوئیت قبل از برخاستن از رختخواب باعث کاهش تهوع بارداری می شود. مصرف غذا در وعد ه های بیشتر و حجم کمتر در هر وعده، پرهیز از خوردن غذاهای چرب و سرخ کرده، مصرف زنجبیل (به اشکال مختلف به جز قرص) و انجام تمرینهای ورزشی مناسب نیز موثر است. در صورت داشتن استفراغ در بارداری حتما دهان با آب شستشو داده شود.

کمر درد

برخی از خانمها در دوران بارداری از کمر درد و پشت درد شکایت دارند. تحت اثر هورمونها و رحم بزگ شده، انحنای ستون فقرات در اواخر بارداری بیشتر شده و این مشکل را ایجاد میکند. برای کاهش کمردرد در بارداری باید از پوشیدن کفش پاشنه بلند، خوابیدن به پشت و خم کردن کمر به هنگام برداشتن اجسام پرهیز شود. همچنین استفاده از تشک سفت و محکم، صاف نگه داشتن عضلات پشت و گذاشتن بالش در گودی کمر در هنگام نشستن و انجام تمرینهای ورزشی مناسب توصیه میشود.

خستگی

در اوایل بارداری اکثر زنان از خستگی و تمایل به خواب زیاد شکایت دارند که طبیعی بوده و معمولا تا ۴ ماهگی خودبخود برطرف شده و اهمیت خاصی ندارد.

ورم قوزک پا و واریس

در بارداری معمولا ورم قوزک پا وجود دارد، اما در صورت وجود ورم در صورت، دست ها و یا تمام بدن، باید با پزشک یا ماما مشورت شود. واریس معمولا ارثی بوده و ممکن است در اواخر بارداری به علت بزرگی رحم، افزایش وزن بدن و فشار بر روی رگها، در پشت ساق و ران ظاهر شود. در اینحالت رگها متورم و دردناک میشوند. درد و ناراحتی ناشی از آن را میشود با اجتناب از ایستادن طولانی مدت، پوشیدن جورابهای مخصوص و نگه داشتن پاها کمی بالاتر از سطح بدن در هنگام استراحت کاهش داد.

گرفتگی پا

فشار رحم بر روی اندام تحتانی و کاهش میزان کلسیم و یا افزایش فسفر خون باعث گرفتگی پاها در بارداری میشود. در گرفتگی پا در بارداری با ماساژ دادن و گرم کردن عضله گرفته و مصرف شیر و لبنیات، می توان این علامت را بهبود بخشید.

ویار بارداری

برخی از زنان در بارداری به خوردن خوراکیهای غیر عادی (برفک یخچال، نشاسته و …) و مواد غیر غذایی (گچ، خاک، مهر و …) تمایل پیدا میکنند و از بعضی بوها مانند بوی صابون،گل و یا بوی افراد ناراحت میشوند. این وضعیت با پیشرفت حاملگی به تدریج کاهش میابد. در بارداری تمایل به خوردن گچ، خاک و … می تواند نشانه کمبود آهن باشد، بهتر است در این موارد با پزشک یا ماما مشورت شود.

تغییرات دوران بارداری و توصیه های مربوطه | مرکز مشاوره و خدمات مامایی نیلو

تغییرات دوران بارداری و توصیه های مربوطه | مرکز مشاوره و خدمات مامایی نیلو

تغییرات دوران بارداری و توصیه های مربوطه | مرکز مشاوره و خدمات مامایی نیلو