ختنه نوزادی

ختنه نوزادی

ختنه نوزادی :

ختنه عبارت از عملی است که درآن پوست اضافی ناحیه سرآلت برداشته میشود و بهترین زمان انجام ان در دوره نوزادی است .

بر اساس تحقیقات انجام شده ختنه نوزادی به میزان ۲۰ برابر شانس عفونت ادراری را کاهش داده و از آسیب غیر قابل برگشت کلیه در سال های بعد پیشگیری مینماید .

یکی از روشهای متداول ختنه در دوره نوزادی ، انجام ختنه با حلقه و با بی حسی موضعی است که روش آسان ، سریع و کم عارضه بوده و حلقه در زمانی کمتر از یک هفته جدا میگردد .

لذا با انجام ختنه طی یک ماه اول تولد نوزاد و خانواده با حداقل استرس ، آسیب روحی و هزینه در مقایسه با انجام آن در سنین بالاتر ، از تمامی فواید ختنه بهره مند میگردند .

همچنین با رعایت دستورات بهداشتی میتوان از عارضه تنگی نوک مجرای ادراری پیشگیری نمود.

توصیه های لازم به والدین پس از انجام ختنه :

 1. تا زمان جدا شدن حلقه تا حد ممکن از پوشک کمتر استفاده نموده و حدالمقدور پوشک باز بوده و یا سریعتر تعویض و شلتر بسته شود
 2. میتوانید چند ساعت پس از انجام ختنه محل آن را به آرامی شسته وسزیعا خشک وبا پماد چرب نمایید . (از آلودگی محل ختنه با مدفوع جلوگیری شود .)
 3. یک هفته پس از ختنه به پزشک انجام دهنده مراجعه شود.
 4. تا زمانی که شیرخوارپوشک میشود روزانه حداقل ۱-۲ ار نوکمجرا را با پماد ی مناسب چرب نمایید

علائم خطر جهت مراجعه فوری :

 • خونریزی مداوم طی چند ساعت پس از انجام ختنه
 • تورم و قرمزی شدید آلت
 • عدم ادرار نمودن نوزاد طی ۲۴ ساعت پس از انجام ختنه
 • وجود ترشح چرکی و قرمزی شدید محل ختنه
 • بی قراری و بی حالی شدید نوزاد پس از انجام ختنه
 • جدا نشدن حلقه طی ۱ هفته اول
 • سایر موارد غیر طبیعی به نظر والدین

فواید ختنه نوزاد :
۱٫پدر سنین نوزادی کلیه نوزاد د ربرابر عفونت بسیار حساس تر بوده و خطر آسیب به کلیه و حت یمرگ و میر در اثر عفونت ادراری وجود دارد ۲٫پبر اساس بررسی های انجام شده میزان شیوع عفونت ادراری به طور مشخص در پسران ختنه نشده بالاتر بوده است و انجام ختنه د رکاهش وقوع عفونت اداراری و همچنین کاهش عوارض مرتبت با آن مفید میباشد۳٫گاهی ترس از تنگی نوک مجرای ادرار است که باعث توصیه های ختنه دیررس میشود . ولی باید دید نتیجه این توصیه چیست . دراین موارد معمولا والدین تا ۲ سالگی اقدام به ختنه نمیکنند بلکه خیلی دیرتر از آن یعنی در حدود ۱۰ سالگی اقدام به این کار میکنند زیرا از بیهوشی میترسند و میگویند بهتر است بچه بزرگتر و قویتر شود . باید توجه نمود که نقش پیشگیری کننده ختنه در یماری های مختلف زمانی کاملا تحقق میابد که این عمل در دوران نوزادی انجام شود .

هر چه زمان انجام ختنه به تاخیر بیفتد امکان بروز عوارض ناشی از انجام ختنه بیشتر خواهد شد و هر چه در سنین پایینتر انجام شود با عوارض کمتری توام خواهد بود.

۴٫تنگی نوک مجرای ادراری یک عارضه خطرناک نیست و به راحتی قابل پیشگیری و درمان است اینحالت به صورت یک غشای نازک است که بسیار آسان در مطب بدون بیهوشی و به طور سرپایی باز میشود در حالی که اگر به خاطر ترس از ختنه از روی اشتباه تا ۱-۲ سالگی به تعویق انداخته شود ختنه با بیهوشی انجام میشود و اغلب والدن به خاطر ترس و به بهانه ضعیف بودن کودک ختنه را به سنین بالاتر یعنی ۷سالگی به بعد منتقل میکنند و بسیاری از کودکان از طریق میکروب های زیرپوست اضافی دچار عفونت های ادراری مقاوم و آثار سوء آن برکلیه ها از طریق بالا  رفتن عفونت میشوند.

۵٫از فواید دیگر ختنه نوزادی ترمیم عالی نسج در این سن است وتقریبا هم زمان با افتادن

بند ناف زخمختنه نیز جوش میخورد به علاوه احتمال عفونت ختنه نیز در این زمان ناچیز است .

۶٫یکی از مهم ترین فواید ختنه نوزادی پرهیز از آثار روحی ختنه دیررس است که به خصوص در کشور ما به علت ترس والدین از بیهوشی عمل ختنه دیررس با بیحسی موضعی انجام میشود آثا روحی این نوع جراحی برای همیشه در ذهن کودک باقی مانده و اثرسوئی میگذارد.

۷٫نکته مهم برای پیشگیریتنگی نوک مجرای ادرار آن است که کهنه های نوزاد را در یک هفته اول بعد از ختنه بیشتر تعویض کنیم و اطراف محل آن را با وازلین بپوشانیم و به نوزاد شیر مادر بیشتری بدهیم تا ادرار رقیق شده و نوک مجرای ادرار را نسوزاند . با روش فوق تنگ نوک مجرای ادرار کاملا کاهش میابد