خودآزمایی پستان

خودآزمایی پستان

توصیه می شوددر تمامی زنان بالای ٢٠سال معاینه پستان هر ماه توسط خود شخص انجام شود.بهترین زمان برای معاینه پستان ،درانتهای عادت ماهانه است .زنان حامله و یائسه هر ماه در یک تاریخ معین و زنان شیرده بعد از تخلیه ی کامل شیر باید پستان های خود را معاینه کنند.
چگونه پستان های خود را معاینه کنم؟
خودآزمایی پستان ۲مرحله است :مشاهده و لمس
۱) مشاهده :بدون هیچ لباسی در مقابل آینه بایستید و در حالت های مختلف به پستان خود نگاه کنید. توجه داشته باشید که هیچ زنی دو پستان ۱۰۰ درصد مشابه و هم اندازه ندارد. در این حالت شما با ظاهر پستان خود و تغییراتی که ممکن است در آنها ایجاد شود، آشنا می شوید.
الف) دست ها را در دو طرف به حالت آویزان قرار دهید و در این حالت به دقت پستان ها را از نظر هر گونه تغییر ( نبود تقارن، فرورفتگی، برآمدگی، تغییر رنگ، پوسته پوسته شدن، زخم، تغییرات شکل ظاهری نوک پستان وتغییر رنگ آن) بررسی کنید.
ب) حالا دست ها را بالای سر ببرید و با دقت به پستان ها نگاه کنید. در این حالت، فرورفتگی پوست و کشیده شدن نوک پستان به داخل ممکن است وجود یک غده را مشخص کند.
ج) حالا کف دست ها را پشت سر تان به هم قفل کنید و در حالی که شانه ها را به عقب می کشید به ظاهر پستان ها توجه کنید.
د) حالا دست ها را بر روی کمر گذاشته و شانه ها را کاملا به عقب بکشید و پستان ها را بررسی کنید.
ه) و در آخر، خم شوید و دست ها را به صورت آویزان در دو طرف قرار دهید و به ظاهر پستان ها با دقت نگاه کنید.
توجه داشته باشید که علایم مهمی مثل کشیده شدن نوک پستان به داخل و یا حالت فرورفتگی ممکن است فقط در یکی از این حالت ها دیده شود پس ضروری است که تمام این معاینه ها را به ترتیب انجام بدهید.
۲) لمس پستان
الف) به حالت خوابیده به پشت دراز بکشید. برای معاینه هر پستان، دست همان طرف را زیر سرتان بگذارید و یک بالش کوچک در زیر شانه همان طرف قرار دهید. برای معاینه پستان از سطح داخلی بند آخر انگشتانتان استفاده کنید.
می‌توانید معاینه را در حمام انجام دهید هنگام حمام کردن، لغزنده بودن دست و پوست بدن به لمس بهتر توده های پستان کمک می‌کند.
ب) باید تمام پستان را از جناغ سینه تا ناحیه زیر بغل کاملا معاینه کنید. که برای معاینه پستان سه روش وجود دارد :
۱) حرکت ساعتی یا دایره وار
۲) حرکت از بالا به پایین و برعکس
۳) حرکت شعاعی
ج) ابتدا هر قسمت پستان را با نرمه انگشتان و با فشار ملایم معاینه کنید. سپس همان قسمت را بین سطح انگشتان و قفسه سینه فشار بیشتری دهید و بررسی کنید. به این ترتیب هم قسمت های سطحی و هم قسمت های عمقی پستان خود را معاینه کرده اید.
د) در آخر معاینه پستان، نوک پستان را مانند حالت دوشیدن فشار دهید تا معلوم شود که آیا ترشح دارد یا نه؟
ه) همچنین در آخر معاینه پستان، زیر بغل همان طرف را از نظر وجود هرگونه سفتی و غده معاینه کنید.