نحوه کنترل و پیشگیری مشکلات دوران یائسگی | مراقبت دوران بارداری

نحوه کنترل و پیشگیری مشکلات دوران یائسگی | مراقبت دوران بارداری

نحوه کنترل و پیشگیری مشکلات دوران یائسگی:

شیوه زندگی سالم:

یکی از مهم ترین نتایج تغذیه صحیح و فعالیت بدنی کافی،حفظ اندام و وزن مناسب است که خود سببپیشگیری از بیماری های مهم مانند بیماری های قلبی عروقی،بیماریهای عضلانی،سرطان ها،اختلالات روانی شده و سلامت عمومی  فرد را تضمین می کند.

فعالیت جسمانی:

اگر حداقل ۳روز در هفته و هر روز حداقل به مدت ۳۰ دقیقه یکی از ورزش های متحمل وزن یا غیر متحمل وزن یا کارهای منزل انجام گیرد میزان فعالیت فیزیکی مطلوب است.

ورزش مناسب باعث افزایش قدرت عضلانی،تعادل؛افزایش قدرت و استحکام استخوان ها،کاهش احتمال زمین خوردن و شکستگی ناشی از آن می شود.فعالیت ورزشی باید به گونه ای تنظیم شود که سبب فشار زیاد بر استخوان ها وافزایش احتمال شکستگی نشود.

تغذیه سالم:

انتخاب انواع غذاها از گروه های غذایی مختلف (مانند نان و غلات،میوه ها و سبزی ها و…) و همچنین انتخاب مواد غذایی مختلف در داخل هر گروه غذایی (مانند ماکارانی،برنج،گندم،جو،ذرت و…)انجام شود.چون مواد غذایی در یک گروه جای دارند می توانند جایگزین هم شوند و هر جه تنوع غذایی بیشتر باشد احتمال تامین مواد مغذی لازم روزانه بیشتر می شود یک رژیم غدایی متعادل دارای مواد غذایی حاوی پروتئین با کیفیت بالا،میوه ها و سبزی های تازه،مواد غذایی حاوی کلسیم و میزان کمی اسیدهای چرب غیر اشباع می باشد. رژیم غذایی روزانه باید حاوی کربوهیدرات ها،پروتئین ها  فیبر، ویتامینها،املاح، چربی ها و آب باشد.

مواد غذایی کلسیم :

مقدار کلسیم مورد نباز برای اکثر بزرگسالان ۸۰۰تا۱۰۰۰میلی گرم در روز است.مصرف کلسیم از طریق رژیم غذایی نه تنها خطر سنگ کلیه را افزایش نمی دهد بلکه برای کاهش آننیز مفید است.کلسم موجود در شیر و لبنیات بهتر از کلسیم های گیاهی جذب می شود.برای مشکل نفخ شکم و دل درد هنگام مصرف شیر می توان در هر وعده شیر کمتری مصرف کرد ودر مقابل دفعات مصرف را افزایش داد.یا به جای شیر،بیشتر از ماست و پنیر یا شیرهای کم لاکتوز و یا قرصهای حاوی آنزیم و سایر مواد غنی شده از کلسیم استفاده کرد.

استحکام استخوان ها :

زنان یائسگی به علت کاهش هورمون استروژن مستعد ابتلا به پوکی استخوان و در نتیجه شکستگی وخمیدگی آنها هستند.استخوانها با وجود ظاهر سخت خود به عنوان یکئ بافت فعال و زنده در طولدوران زندگی بطور مداوم در حال بازسزی هستند و کلسیم از آنها برداشت یا در آنها نشست می کند.اگر برداشت کلسیم بیشتر از نشست ان در استخوان اتفاق بی افتد استخوان استحکام خود را از دستمی دهد و نرم وضعیف و شکننده می شود و یا یک ضربه خفیف احتمال شکستگی استخوان بخصوص در مناطقی مانند لگن و مهره ها پیش می آید. کاه هورمون استروژن در دوره یاسگی،منجر به برداشت

کلسیم از استخوان ها می شود.

چگونه می توان از پوکی استخوان جلوگیری کرد :

و کلسیمDویتامینورزش منظم و تمرینات بدنی :پیاده روی،کوه پیمایی،دویدن اهسته،بالا رفتن از پله

ترک مصرف سیگار و الکلکاهش مصرف کافئین مورد نیاز برن از طریق قرار گرفتن در معرض نورآفتاب مستقیم Dتامین ویتامین

 :Dویتامین 

به طور کلی تابش اشعه خورشیدبه اندام یا تنه به مدت ۱۵ تا ۳۰ دقیقه برای تامین این ویتامین  برای بدن کافی است .اما با توجه به وضعیت اقلیمی کشور ،در مناطق مختلف معمولا نیاز به این ویتامین را از طریق غذا یا داررو بر طرف می نمایند.این ویتامین در لبنیات،ماهی و سپس زرده تخم مرغ موجود است.کمبود این ویتامین علاوه بر پوکی استخوان ،منجر به نرمی استخوان و افزایشخطر ۳۰درصدی انواع سطان ها،سکته قلبی و عوارض عروقی،دیابت،بیماری ام اس و آرتروز می شود.

مصرف زیاد اینویتامین نیز موجب مشکلاتی مانند افزایش کلسیم خون،تهوع،بی اشتهایی،خارش، پر ادراری،درد کم،یبوست،استخوان درد و طعم فلز در دهان و در مدت طولانی باعث رسوب نمک های کلسیم در کلیه ها و ارگان های مختلف،سنگ یا نارسایی کلیه و در مواردی کاهش وزن،تحریکپذیری،افزایش فشار خون و اختلال کبدی یا روحی روانی می گردد وحداکثر میزان مجاز مصرف این ویتامین ۲۰۰۰واحد در روز است .

ایستادگی در مقابل سرطان :

یائسگی عاملی برای سرطان نیست ولی با توجه به هم زمانی دوره سنی یائسگی با شیوع برخی سرطانها

توجه به این امر اهمیت زیادی  داردمهم ترین سرطان هایی که زنان در دوران یائسگی باید به فکر پیشگیری و تشخیص زود هنگان آن باشند عبارتند از :

سرطان پستان از شایع ترین سرطان های زنان است.در صورت خونریزی غیر طبیعی بویژه خونریزی زیاد و طولانی مدت و یا لکه بینی با پزشک مشورت کنید.انجام تست پاپ اسمیر برای تشخیص زود هنگام سرطان دهانه رحم اقدام گردد.

در صورت تغییر رنگ و شکل خل های روی بدن خود و یا خونریزی از آنها با پزشک مشورت شود.علائم گوارشی را جدی بگیرید.

 

مراقبت دوران بارداری | مرکز مشاوره و خدمات مامایی نیلو

مراقبت دوران بارداری| مرکز مشاوره و خدمات مامایی نیلوانتخاب انواع غذاها از گروه های غذایی مختلف (مانند نان و غلات،میوه ها و سبزی ها و…) و همچنین انتخاب مواد غذایی مختلف در داخل هر گروه غذایی (مانند ماکارانی،برنج،گندم،جو،ذرت و…)انجام شود.چون مواد غذایی در یک گروه جای دارند می توانند جایگزین هم شوند و هر جه تنوع غذایی بیشتر باشد احتمال تامین مواد مغذی لازم روزانه بیشتر می شود یک رژیم غدایی متعادل دارای مواد غذایی حاوی پروتئین با کیفیت بالا،میوه ها و سبزی های تازه،مواد غذایی حاوی کلسیم و میزان کمی اسیدهای چرب غیر اشباع می باشد. مراقبت دوران بارداری رژیم غذایی روزانه باید حاوی کربوهیدرات ها،پروتئین ها فیبر، ویتامینها،املاح، چربی ها و آب باشد.مواد غذایی کلسیم :مراقبت دوران بارداری مقدار کلسیم مورد نباز برای اکثر بزرگسالان ۸۰۰تا۱۰۰۰میلی گرم در روز است. مراقبت دوران بارداری مصرف کلسیم از طریق رژیم غذایی نه تنها خطر سنگ کلیه را افزایش نمی دهد بلکه برای کاهش آننیز مفید است.مراقبت دوران بارداری مراقبت دوران بارداری کلسم موجود در شیر و لبنیات بهتر از کلسیم های گیاهی جذب می شود.مراقبت دوران بارداری برای مشکل نفخ شکم و دل درد هنگام مصرف شیر می توان در هر وعده شیر کمتری مصرف کرد ودر مقابل دفعات مصرف را افزایش داد.یا به جای شیر،مراقبت دوران بارداری بیشتر از ماست و پنیر یا شیرهای کم لاکتوز و یا قرصهای حاوی آنزیم و سایر مواد غنی شده از کلسیم استفاده کرد.مراقبت دوران بارداری استحکام استخوان ها :زنان یائسگی به علت کاهش هورمون استروژن مستعد ابتلا به پوکی استخوان و در نتیجه شکستگی وخمیدگی آنها هستند.مراقبت دوران بارداری استخوانها با وجود ظاهر سخت خود به عنوان یکئ بافت فعال و زنده در طولدوران زندگی بطور مداوم در حال بازسزی هستند و کلسیم از آنها برداشت یا در آنها نشست می کند.مراقبت دوران بارداری اگر برداشت کلسیم بیشتر از نشست ان در استخوان اتفاق بی افتد استخوان استحکام خود را از دستمی دهد و نرم وضعیف و شکننده می شود و یا یک ضربه خفیف احتمال شکستگی استخوان بخصوص در مناطقی مانند لگن و مهره ها پیش می آید. کاه هورمون استروژن در دوره یاسگی،منجر به برداشت- 

مراقبت دوران بارداری| مرکز مشاوره و خدمات مامایی نیلو