دیابت بارداری

دیابت بارداری

وقتی در متابولیسم گلوکز در اثر حاملگی اختلال ایجاد شود دیابت بارداری ایجاد می شود .دیابت بارداری در واقع همان دیابت نوع دو است که در دوران حاملگی تشخیص داده می شود.شیوع دیابت بارداری حدود چهار درصد است

دیابت بارداری کنترل نشده احتمال وزن گیری بیش از حد جنین راداردکه باعث وقوع زایمان سخت و آسیب های زایمانی می شود همچنین دیابت بارداری می تواند خطر ابتلا به فشار خون بالا و مسمومیت بارداری را در مادر افزایش دهد
اغلب مبتلایان به دیابت بارداری فاقد علائم هستند بنابراین بررسی قند خون برای خانم‌های باردار الزامی است این بررسی بین هفته­‌های ۲۴ تا ۲۸ انجام می‌شود .

 

دیابت در بارداریچه کسانی بیشتر در معرض دیابت بارداری هستند ؟
داشتن اضافه وزن قبل از بارداری( ۲۰% و یا بیشتر از وزن ایده آل)
نژاد های خاص
وجود قند در ادرار
اختلال تحمل گلوکز و اختلال در گلوکز ناشتا ( در این شرایط سطوح گلوکز خون بالا است ولی به حدی بالا نیست که بتوان آن را دیابت در نظر گرفت. به این حالت مرحله قبل از دیابت گفته می شود)
سابقه خانوادگی ابتلا به دیابت
سابقه تولد نوزاد بیش از ۴ کیلوگرم در گذشته
سابقه تولد نوزاده مرده در گذشته
سابقه ابتلا به دیابت بارداری در بارداری گذشت
تدابیر درمانی
مهمترین جنبه درمانی دیابت کنترل وزن و رژیم درمانی است.پرهیز و محدودیت مصرف چربی‌ها، شیرینی­‌ها، نمک و نیز افزایش سهم کربوهیدرات­‌های پیچیده، میوه­‌ها و سبزی‌ها در وعده­‌های متعدد و متناسب با سن بارداری و شرایط زندگی خانم باردار از اصول اولیه طراحی این رژیم بوده که برای هر فرد باید به طور جداگانه توسط پزشک تغذیه تهیه شود.

یکی دیگر از پایه­‌های درمان انجام مناسب فعالیت بدنی است که نوع و میزان آن با توجه به شرایط هر فرد توسط پزشک مشخص می‌شود.

سومین وجه درمانی استفاده از داروست. اغلب مبتلایان به دیابت بارداری به دنبال رعایت صحیح اصول فوق تحت کنترل درآمده و درمان می­‌شوند ولی درصدی از افراد نیاز به تجویز انسولین پیدا می­‌کنند که باید به دقت و با نظارت متخصص غدد یا دیابت انجام گیرد.

اندازه­‌گیری و پایش منظم قند خون که فواصل آن توسط پزشک تعیین می­‌شود یکی از پایه‌های پیشگیری و کنترل عوارض این بیماری است که نباید از آن غفلت کرد.