رانندگی در بارداری

رانندگی در بارداری

بر اساس آخرین تحقیقاتی که در مجله انجمن پزشکی کانادا منتشر شده است خطر تصادف در طول دوران بارداری به شکل قابل توجهی افزایش میابد . خستگی ، تهوع ، و عدم تمرکز از جمله دلایل عمده این تصادفات به شمار میروند .
پژوهشگران برای رسیدن به این نتایج به تحقیق و بررسی خانم های بالای ۱۸ سال پرداختند .
بر اساس این تحقیقات میانگین تصادفات شرکت کنندگان در طول و سال پیش از بارداری ۱۷۷ مورد در ماه بوده است در حالیکه همین میانگین در سه ماه دوم بارداری به ۲۵۲مورد در ماه افزایش یافته است در واقع بر اساس این آمار از هر ۵۰ خانم باردار یک نفر دچار سانحه رانندگی شده است .

پیشگیری از حوادث رانندگی در دوران بارداری :
از آنجا که حتی جزیی ترین تصادف نیز ممکن است منجر به عواقب جبران ناپذیری در مادر و جنین شود بهتر است برای پیشگیری از حوادث احتمالی بلکه اقدامات ایمنی را در هنگام رانندگی رعایت کنید بدیهی است که هدف از ذکر این مطالب برانگیختن احساس ترس و اضطراب در شما نیست در صورت برخورداری از یک بارداری کاملا سالم و بی خطر میتوان در این دوران نیز همچنان به رانندگی ادامه داد . ولی احتیاط ایجاب میکند در مواقعی که حال چندان مساعدی نداشته و دچار تهوع ، سر درد، سرگیجه و یا نوسانات گردش خون هستید از رانندگی در این شرایط اجتناب کنید به طور خلاصه شما برای رانندگی نیاز به یک هوشیاری کامل دارید .

کاعش خطرات تصادفات در دوران بارداری :
بنابه توصیه مرکز تحقیقات بالینی تورنتو کانادا کلیه خانم های باردار ضمن رعایت اقدامات احتیاطی در حین رانندگی در صورت قرار داشتن در هریک از شرایط زیرباید از رانندگی کردن اجتناب کنند .

خطرات زایمان زودرس
اختلالات بارداری
فشار خون بالا
کم خونی شدید
بارداری های پر خطر

علاوه بر آن پیش از رانندگی از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید به یاد داشته باشید که همیشه دفترچه بیمه ، مدارک پزشکی و شماره تماس ماما و یا یکی از بستگان نزدیک خود را برای تماس های ضروری به همراه داشته باشید .

کمربند ایمنی و بارداری :
آیا میدانستید یکی از دلایل اصلی حوادث رانندگی این است که در طراحی و ساخت کمربندهای ایمنی استاندارد های لازم برای خانم های باردار پیش بینی و رعایت نشده است ؟ بنابراین کمترین اقدامی که میتوانید انجام دهید آن است که با توجه به نکات زیر نحوه صحیح بستن کمربند ایمن را رعایت کنید .
– بخش پایین کمربند باید زیر شکم و روی استخوان های لگن قرار بگیرد .
– بخش مورب کمربند باید از گردن فاصله داشته و از روی شانه و میان سینه عبور کند .
– کمربند ایمنی شما باید دارای سه نقطه اتکا باشد .
– بدن شما در صندلی باید وضعیتی کاملا راحت قرار گرفته باشد .
صندلی خود را طوری تنظیم کنید که علاوه بر راحتی بیشتر ، دید بهتر و مناسب تری داشته باشید علاوه بر آن تنظیم تکیه گاه سر را نیز فراموش نکنید این کار باعث میشود که بخش های مختلف سر و گردن در هنگام تصادف از آسیب در امان باشند .
برای ایجاد حاشیه ایمنی مناسب بهتر است بین فرمان اتومبیل وبدنتان ۲۵ سانتی متر فاصله باشد .
چنانچه با رعایت فاصله ۲۵ قادر به رانندگی نیستید کیسه هوا را غیر فعال کنید .
نکات ایمنی در طول سفر :
اگر عازم سفری طولانی هستید حداقل هر دوساعت یک بار برای استراحت در طول مسیر توقف کرده و برای پیشگیری از ورم و لخته شدن خون در ساق پا و رانها به مدت ده دقیقه به پیاده روی بپردازید در تمام طول سفر آب کافی بنوشید علاوه بر آن برای رفع گرسنگی مقداری آجیل و میوه های خشک همراه خود برداشته و در فواصل رانندگی از خوردن آن ها غافل نشوید .
در صورت تصادف در دوران بارداری :
اگر احیانا دچار سانحه رانندگی شدید حتی در صورت جزیی بودن آن نیز باید بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید زیرا فقط پزشک است که میتواند با انجام معاینات لازم از سلامت جنین ،رحم و جفت اطمینان حاصل کند .
علاه بر آن پس از تولد نوزاد در صورت طبیعی بودن زایمان به مدت ۳ هفته و در صورت عمل سزارین به مدت ۶ هفته از رانندگی کردن خودداری کنید .