زایمان در آب زایمانی کم درد و متفاوت | کلاسهای بارداری

زایمان در آب زایمانی کم درد و متفاوت | کلاسهای بارداری

زایمان در آب زایمانی کم درد و متفاوت

زایمان در آب، موضوعی است که خانم های باردار درباره آن سوالات زیادی دارند.

از موفق ترین روش های زایمان طبیعی ، زایمان در آب است که به عنوان یک روش غیر تهاجمی و غیر دارویی و طبیعی همراهweb54 با کاهش چشمگیر درد زایمان مطرح است .

در کشورهای غربی این روش خیلی طرفدار پیدا کرده است و در بیمارستان های زیادی انجام می شود اما در کشور ما ، بیمارستان های معدودی این نوع زایمان را انجام می دهند.

این روش از حدود چند سال پیش در ایران مطرح شد ولی از انجا که ایرانی‌ها به خاطر هوای خشکی که در آن زندگی می‌کنند خیلی با آب ارتباط ندارند و از آب هراس دارند، به همین خاطر نخستین‌ زایمان در آب بسیار سخت بود چرا که اطرافیان احساس می‌کردند این کار خطر زیادی برای سلامتی مادر و جنین دارد ولی بعد از زایمان دیدند که هیچ مشکلی به وجود نیامد و زایمان بسیار راحت اتفاق افتاد. هدف از این کار این است که بتوان دردهای زایمان را برای مادر کاهش داده و برای او خاطره‌ای خوش ایجاد کرد. البته این زایمان بدون درد نیست بلکه درد کمتری دارد و نباید توقع داشته باشند که هیچ دردی برایشان به وجود نیاید.

فواید زایمان در آب:

یکی از مزایای مهم این روش احساس سبکی و شناوری مادر باردار در آب است که هم اجازه تحرک می‌دهد و هم امکان تغییر وضعیت برای مادر فراهم می‌شود و این به فعال بودن مادر در روند زایمان کمک می‌کند.

آثار آرامش دهنده آب باعث کاهش اضطراب و ترس مادر می شود که این خود باعث کاهش درد زایمان نیز می شود . کاهش درد ، منجر یه ذخیره انرژی مادر شده که در مرحله دوم زایمان (مرحله خروج جنین) بسیار کمک کننده خواهد بود . مشکلات تغذیه با شیر مادر پس از زایمان ، در این روش کمتر است.

این روش،‌ مدت زمان درد ناشی از زایمان و اضطراب مادر را بر اثر احساس آرامش و سبکی که آب برای مادر ایجاد می‌کند، به طور مطلوبی کاهش می‌دهد. به طوری که پروسه زایمان برای مادر بسیار خوشایند است.

از سوی دیگر، در طی انجام زایمان می‌توان از موسیقی و نور دلخواه نیز برای تامین بیشتر آرامش خاطر مادر استفاده کرد. قرار داشتن جنین در کیسه آب رحم مادر در دوران بارداری ، عامل آشنایی آن با محیط آبی محیط خارج است. این امر تاثیر به سزایی در زایمان آسان دارد، از طرف دیگر از آنجا که نوزاد پس از تولد، به کمک ماما، به سرعت در آغوش مادر قرار می‌گیرد، از این طریق ارتباط عاطفی میان مادر و نوزاد نیز به سرعت برقرار می‌شود و پس از آن نیز، پس از تکمیل زایمان، مادر بدون هیچ مشکلی به اتاق ریکاوری می‌رود.

دیگر مزایا:

افزایش انقباضات موثر

افزایش گردش خون و اکسیژن رسانی رحم

کاهش هورمون های استرس

کاهش تحریکات حسی

نیاز کمتر به اپی زیاتومی (برش پرینه)

کاهش مداخلات پزشکی

کاهش سزارین

کاهش نیاز به مسکن ها و ضد دردها

کاهش قابل توجه طول مدت زایمان

افزایش آستانه درد

ذخیره انرژی و جلوگیری از هدر رفتن انرژی مادر جهت مرحله دوم زایمان

کاهش خفیف فشار خون

احساس سبک وزنی و توانایی تحرک بیشتر

تجربه شیرین و خاطره انگیز زایمان

افزایش اعتماد به نفس مادر

توانایی بالاتر در تمرکز و تسلط بر خود

افزایش سطح هوشیاری در حین زایمان

کاهش ترس و اضطراب و خشم

مشارکت فعال پدر و مادر در زایمان

افزایش حس پذیرش نوزاد و عشق ورزی که در آینده در روحیه عاطفی نوزاد نقش به سزایی دارد

افزایش ارتباط مقابل مادر و نوزاد به علت تماس مستقیم پوستی و مراقبت کانگورویی

ممنوعیت ها یا محدودیت های زایمان در آب:

ـ سابقه بیماری قلبی

ـ سابقه بیماری ریوی

ـ داشتن لگن بسیار کوچک

ـ حاملگی چند قلو

ـ فشار خون بالا

ـ جفت سرراهی

ـ پارگی زودرس کیسه آب

ـ عفونت ها


مزایای زایمان در آب برای نوزاد:

_ورود ملایم و آسان تر نوزاد به محیط خارج از رحم

_ ایمن تر بودن در مقایسه با روش های دیگر

_ ایجاد یک محیط حد واسط و وجلوگیری از برخورد نوزاد با استرس های ورود ناگهانی به محیط خارج

_ استفاده بهتر و سریع از شیر مادر

_ کاهش نیاز به تحریک های تهاجمی جهت شروع تنفس

_ کاهش ضربه

خطرات بالقوه (احتمالی) زایمان در آب

آسپیراسیون آب توسط نوزاد:

اولین تنفس نوزاد با کنار رفتن آب از روی سطح صورت آغاز می گردد . با اولین تنفس جریان خون جنین به جریان خون نوزادی تبدیل می گردد و با بسته شدن شانت های درون قلب گردش خون ریوی ایجاد و در اثر فشار ایجاد شده در ریه ها آب از آلوئول ها و فضاهای ریوی خارج شده و بستری مناسب برای تبادل اکسیژن و دی اکسید کربن در ریه ها ایجاد می شود . این فرآیند در عرض چند ثانیه اتفاق می افتد و در طی این مدت نوزاد اکسیژن مورد نیاز خود را از طریق بند ناف دریافت می کند . به علت آنکه تا زمان خروج نوزاد از آب و تماس با هوا هیچگونه تحریکی برای تنفس نوزاد وجود ندارد ، بنابراین آسپیراسیون نوزاد در زیر آب امری غیر متحمل می نماید  و در واقع تهدیدی برای نوزاد محسوب نمی گردد.

عفونت:

بالا رفتن شانس عفونت یکی دیگر از علل مخالفت منتقدان این روش است . در مطالعه ای در کشور کانادا هیچ گونه شواهدی دال بر عفونت پیدا نشد . با این حال پس از هر بار زایمان در آب ، وان و یا استخر مخصوص بایستی به دقت تمیز و ضد عفونی گردد تا از انتقال باکتری از نوزاد به نوزاد یا مادر به مادر جلوگیری گردد . باکتری پسودومونا عامل پاتوژن شایعی در محیط های آبی است اما با این حال نوزادانی که به آن مبتلا شده اند بدون درمان بهبود یافتند.

کند شدن جریان لیبر :

علت ماهیت شل کنندگی آب فرآیند لیبر غالباً با کم شدن انقباضات در آب و در نتیجه کندی آن همراه است . در پروتکل های وضع شده برای جلوگیری از کندی جریان زایمان،پس از رسیدن به دیلاتاسیون  ۵ سانتی متر زائو وارد آب می شوند که  آرامش حاصل از آب منجر به افزایش تولید هورمون اکسی توسین و اندورفین گردیده در نهایت سرعت و آرامش در زایمان به حداکثر میرسد.

زایمان در آب به چه صورتی انجام می‌شود و چه امکاناتی برای این کار لازم است؟

زایمان در آب به دو صورت تعریف می‌شود:

روش اول:لیبر در آب

خانم باردار در هنگام دردهای فعال زایمانی وارد آب شده و تحمل درد برایش آسان‌تر می‌شود.

روش دوم: “زایمان درآب” است.

در روش دوم یعنی زایمان در آب، خانم باردار در آب می‌ماند و زایمان به طور کامل در آب انجام می‌شود بطوریکه نوزاد زیر آب متولد می‌شود این روش امکانات خاصی نیاز ندارد و تنها وجود وان و آب برای این کار کافی است اما آنچه در این زایمان اهمیت دارد حضور یک ماما یا پزشک زنان است.

خانم باردار چه زمانی وارد آب شود؟

ورود زودهنگام در ابتدای لیبر مادر را خیلی آرام می‌کند، اغلب سیر لیبر آهسته می‌شود. اگر چنین حالتی رخ دهد خانم باردار باید از آب خارج شود تا سیر لیبر ادامه یابد. مفیدترین کاری که در این هنگام یک خانم باردار برای تسهیل لیبر می‌تواند انجام دهد این است که در طول لیبر فعال باقی بماند. برخی خانم‌های باردار به طور متناوب قدم می‌زنند، دوش می‌گیرند و سپس وارد آب می‌شوند. زایمان در آب اگرچه یک انتخاب مطلوب برای خیلی از خانم‌های باردار است ولی با این وجود انتخابی است که همه زایمان‌ها را دربر نمی‌گیرد. وقتی خانم‌های باردار به وان زایمان در آب دسترسی داشته باشند، خیلی از آنها بی‌تردید وارد آن می‌شوند و در آن احساس امنیت می‌کنند و نوزادشان را در آن به دنیا می‌آورند.

نوزاد چگونه زیر آب تنفس می‌کند؟

این یکی از ابتدایی‌ترین سوالاتی است که بیشتر مردم می‌پرسند. درک اینکه چگونه یک نوزاد برای نخستین‌ بار نفس می‌کشد، کمک می‌کند تا هرگونه ترس در ارتباط با ‌خطرناک بودن زایمان در آب از بین برود. زمانی که جنین در رحم قرار دارد، هیچ تماسی با هوا نداشته و نیازی به نفس کشیدن ندارد بنابراین ریه‌های جنین هنوز کار نمی‌کنند تا اینکه متولد می‌شود و شروع به نفس کشیدن می‌کند. یک جنین در رحم توسط خون اکسیژنه که از طریق جفت و بندناف از مادرش دریافت می‌کند، تنفس می‌کند. قلب جنین، خون اکسیژنه را به سراسر بدنش پمپ می‌کند. زمانی که خون از اکسیژن خالی و پر از مواد زائد می‌شود، از طریق بندناف و جفت به مادر بازمی‌گردد، خون تصفیه می‌شود و دوباره توسط مادر اکسیژن می‌گیرد و به جنین داده می‌شود. فقط تماس پوست نوزاد تازه متولد شده با هوا نیست که روند فیزیولوژیک پیچیده‌ای که منتهی به نخستین‌ تنفس می‌شود را فعال می‌کند. تصور می‌شود که تغییر در فشار و دمای هوا که احتمالاً توسط لب‌ها و بینی نوزاد حس می‌شود، مکانیسم تنفس را فعال می‌کند. در طول چند ثانیه اول بعد از تولد، هنگامی که نوزاد زیر آب قرار دارد، او مطمئناً نمی‌تواند شروع به تنفس کند و اکسیژن را از طریق بندناف از مادرش دریافت می‌کند. ورود نوزاد در آب، محیطی مشابه دوران بارداری که جنین در داخل مایع آمینوتیک است را فراهم می‌کند بنابراین تنفس نوزاد مشابه دوران بارداری است، در حالی که تماس نوزاد با هوا و تغییر دما موجب شروع تنفس نوزاد می‌شود. از این زمان به بعد نوزاد دیگر نباید داخل آب قرار گیرد و بلافاصله از آب خارج می‌شود.

موارد اورژانس چگونه زیر آب رسیدگی می‌شوند؟

ماماهایی که هنگام زایمان در آب حضور دارند به دقت سیر پیشرفت زایمان و وضعیت نوزاد را طی زایمان دقیقاً مانند هر زایمان دیگری مانیتور می‌کنند. اگر مورد اورژانسی پیش بیاید، وضعیت بررسی و تصمیم گرفته می‌شود چه اقدامی انجام دهند. ممکن است لازم باشد مادر از وان خارج شود یا به آهستگی تغییر وضعیت بدهد.

برای زایمان در آب، انجام چه کارهایی ضروری است؟

افراد باردار باید در ۲۰ هفته اول بارداری خود برای ثبت‌نام در کلاس‌های آموزشی زایمان مراجعه کنند تا بتوانند نگرانی‌های خود را در این باره کاهش دهند. مادر از نظر تکنیک ها و تمرینات تنفسی نیازی به آگاهیهایی دارد که با آموزش کوتاه مدت ، امکانپذیر است.

اگر تمایل به زایمان در آب تحت نظر افراد مجرب دارید، حتما با مرکز مشاوره مامایی نیلو تماس حاصل فرمایید: ۰۲۱۸۸۶۶۱۸۰۶

کلاسهای بارداری | مرکز مشاوره و خدمات مامایی نیلو

کلاسهای بارداری | مرکز مشاوره و خدمات مامایی نیلو
کلاسهای بارداری | مرکز مشاوره و خدمات مامایی نیلو
کلاسهای بارداری | مرکز مشاوره و خدمات مامایی نیلو
کلاسهای بارداری | مرکز مشاوره و خدمات مامایی نیلو
کلاسهای بارداری | مرکز مشاوره و خدمات مامایی نیلو
کلاسهای بارداری | مرکز مشاوره و خدمات مامایی نیلو
کلاسهای بارداری | مرکز مشاوره و خدمات مامایی نیلو
کلاسهای بارداری | مرکز مشاوره و خدمات مامایی نیلو
کلاسهای بارداری | مرکز مشاوره و خدمات مامایی نیلو
کلاسهای بارداری | مرکز مشاوره و خدمات مامایی نیلو
کلاسهای بارداری | مرکز مشاوره و خدمات مامایی نیلو