زایمان بیدرد | زایمان در آب

زایمان بیدرد | زایمان در آب

زایمان بیدرد

بهترین روش زایمان هم برای مادر وهم برای نوزاد زایمان به روش طبیعی وبا استفاده از روش های کاهش درد غیر دارویی ( که قبلا توضیح داده ام) می باشد.ممکن است زایمان طبیعی بدون درد را شنیده باشید که در این روش سعی می شود مادر بدون تحمل درد زیاد، نوزاد خود را به دنیا آورد. زایمان بی درد با بیحسی اپیدورال انجام می‌شود ونوعی بیهوشی موضعی است که اعصاب ارتباط دهنده کانال زایمان و مغز را بیحس می کند. این نوع بیحسی توسط متخصص بیهوشی انجام می‌شود. به این شکل که شما به پهلو دراز می کشید و ماده بیحسی به داخل ستون فقرات تزریق می‌شود و ۱۵ تا۲۰ دقیقه بعد اثر می کند.
این نوع بیحسی نقش بسیار مهمی در کاهش درد به خصوص در زایمان های بسیار دردناک ایفا می‌کند. استفاده از این روش درد زایمان را در اکثر زنان به طور کامل از بین می برد و مادر پس از زایمان احساس خستگی ندارد.
چه زمانی در طی زایمان میتوان از بیحسی اپیدورال استفاده کرد؟ اکثر زنان باردار هنگامی بیحسی می خواهند که درد زایمان شدید شده و دهانه رحم ۵تا۶ سانت باز شده است.
مزایای این روش :
باعث کاهش درد در حین زایمان طبیعی می شود. اگر خانمی دچار فشار خون بالا باشد، معمولاً برای انجام زایمان طبیعی با مشکل روبرو می‌شود اما این روش می تواند به کاهش فشار خون اوو انجام زایمان طبیعی کمک کند. مادر موقع زایمانش هوشیار است و می‌تواند لحظه به دنیا آمدن نوزاد خود را درک کند.
معایب این روش :
در پاها احساس سنگینی به وجود می‌آید و درنتیجه مادر احساس ناتوانی در قرار گرفتن در وضعیت مناسب خواهد داشت. ممکن است مادر در کنترل ادرار ناتوان شود و حتی بی اختیاری موقت ادراری پیدا کند. مادر در بین درد ها و پس از آن تا چند ساعت قادر به خروج از تخت نیست. بایستی انقباضات رحمی و قلب جنین مرتب کنترل شود زیرا احتمال افت قلب جنین وجود دارد. بعضی از زنان پس از دریافت بیحسی دچار کمردرد می شوند. مادر به علت این که انقباضات رحمی را حس نمی کند، نمی تواند در خروج جنین به خوبی کمک کند و زور بزند.
توجه :
استفاده از این روش اگر چه ترس بسیاری از مادران را برای زایمان طبیعی از بین می برد اما لازم به ذکر است که نیاز به متخصص بیهوشی ومامای باتجربه و پزشک متخصص خبره ای دارد،تا همه چیز به خوبی پیش برود.

زایمان در آب | مرکز مشاوره و خدمات مامایی نیلو

زایمان در آب | مرکز مشاوره و خدمات مامایی نیلو

زایمان در آب | مرکز مشاوره و خدمات مامایی نیلو