سرطان تخمدان زنان

سرطان تخمدان زنان

 

هنگامی که سلول های تخمدان غیر طبیعی و بد خیم رشد کند موجب سرطان تخمدان می‌شود. سرطان تخمدان انواع مختلفی دارد. در هر شرایطی مانند دوران بارداری، بعد از یائسگی، قبل از بلوغ رشد و سرعت بیمری بر اساس نوع سرطان تخمدان متفاوت است. در کل سنین قبل از یائسگی سرطان شایع تر است.

بیشترین احتمال بیماری در سنین ۴۰ تا ۵۰ سال است و درصد بد خیمی های تخمدان بعد از ۶۵ سالگی اتفاق می افتد.

علت این موضوع همیشه مشخص نیست. ژنتیک و ارث در برخی انواع این بیماری وجود دارد. بنابراین اگر مادر یا خواهر یک خانم سرطان داشته باشد خطر ابتلا به او هم وجود دارد  و از دیگر عوامل چاقی و مصرف غذا های پر چرب می باشد.

سرطان تخمدان در خانم هایی که زایمان نداشته اند یا خانم هایی که زایمان دیر رس داشته اند بیشتر است. بلوغ زود رس ، یائسگی و مصرف قرص های ضد بارداری هم تاثیر بسزایی در کاهش این سرطان دارد به عبارت دیگر قرص های ضد بارداری برای پیشگیری از سرطان تخمدان هم بسیار روش مناسبی است.

به دلیل اینکه تخمدان ها در عمق لگن قرار گرفته اند علائم این بیماری شاید خیلی دیر ظاهر شود. مهم ترین علائم این بیماری وجود یک توده در درون لگن که هنگام معاینه با فشار و درد می باشد و همچنین یبوست و تکرار ادرار است. درد شدید هنگام قاعدگی و همچنین مقاربت ممکن است از دیگر علائم این بیماری باشد. بنابراین خانم حتماً باید به علایمی که گفته شد توجه بسیار زیادی داشته باشد و به خصوص خانم اگر احساس کردند شکمشان بزرگ می شود حتماً باید به پزشک مراجعه کنند. خونریزی و اختلالات در قاعدگی خانم هایی که سال هاست یائسه شده‌اند از دیگر علائم است. متاسفانه وقتی تومور در شکم بزرگ شود یا خونریزی یا مایع در شکم باشد از بیماری مدت هاست که گذشته، بنابراین به همه خانم ها توصیه می شود حتی در صورت هیچگونه مشکل حداقل سالیانه سونوگرافی تخمدان و رحم، معاینات لگنی، پاپ اسمیر را به خصوص به طریق واژینال انجام دهند.

 

چه زمانی باید به مرکز مشاوره مامایی مراجعه کرد؟

سیری زود هنگام، بی اشتهایی، خون ریزی و درد به هنگام مقاربت، تکرار ادرار، یبوست، لکه بینی و خونریزی بعد از یائسگی، احساس بزرگی شکم و احساس سنگینی در لگن.

 

چگونه می توانیم از این سرطان پیشگیری کنیم؟

این سرطان متاسفانه جزء بیماری هایی است در اکثر موارد در مرحله پیشرفت تشخیص داده می شود. این سرطان اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود قابل درمان است اما به دلیل اینکه در ۷۵ درصد مواقع خیلی دیر بیماری تشخیص داده می شود هم سلامت شخص به خطر می افتد هم جراحی های گوناگون وشیمی درمانی هم باید انجام شود. پس خیلی مهم است که در مراحل اولیه بیماری تشخیص داده شود.

اگرچه این علائم در معده هم مشاهده می شود و در گوارش هم تاثیر خواهد داشت اگر هر روز یا برای چندین هفته احساس شد حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

شاید همین علائم اولیه بیماری باشد، بهتر است این تفکر بیهوده که سرطان تخمدان قاتل خاموش است را از سر بیرون کنید. باید بپذیریم که عدم توجه خانم ها موجب تاخیر تشخیص می شود و درمان را سخت تر می کند. توجه به علائم خیلی ضروری است. خیی جدی بگیرید و درصورت نیاز به مرکز مشاوره و خدمات مامایی مراجعه کرده و حتماً در مورد سرطان تخمدان سوال کنید.

این بیماری را در خانواده های پدری و مادری خود جست و جو و مطالعه کنید. اگر افراد درجه یک مادر، خواهر مبتلا به این بیماری بوده اند احتمال دچار شدن به این بیماری بیشتر است. حتی عمه، خاله، مادر بزرگ هم احتمال را افزایش می دهند. دقیقاً همین مسئله برای سرطان سینه هم صدق می کند. بنابراین اگر افراد خانواده یا بستگان شما مبتلا به سرطان تخمدان یا سینه بوده اند حتماً به مرکز مشاوره مامایی  مراجعه کنید.

در اکثر موارد درمان جراحی می باشد درمان به نوع سرطان و میزان پخش توده در لگن و سن و خواسته بیمار برای بارداری بعدی بستگی دارد. بر اساس نوع توده یا تومور ممکن است از شیمی درمانی هم استفاده شود.

در خانم های یائسه نمونه گیری، برداشتن تخمدان ها، لوله ها و رحم نجام می شود اما در خانم های جوان اگر این بیماری زود تشخیص داده شود می توان رحم را برنداشت.