سرطان تخمدان

سرطان تخمدان

سرطان تخمدان دومین سرطان دستگاه تناسلی زنان بوده و شایعترین علت مرگ در اثر سرطان های دستگاه تناسلی(۵٠درصد) است.حداکثر شیوع سنی سرطان تخمدان ۵٠تا۵٩سالگی است.

عوامل خطر:
سن بالای ۴٠سال،نژاد سفید پوست،نازایی،سابقه سرطان آندومتر یا پستان،سابقه خانوادگی سرطان تخمدان،سابقه هورمون درمانی پس از یائسگی
چاقی و مصرف غذاهای چرب ،
بلوغ زودس و یائسگی دیررس ،نداشتن سابقه زایمان

 

انواع سرطان تخمدان:
شایعترین تومور تخمدانی،تومورهای اپی تلیال است و بیش از ٩٠درصدسرطان های بدخیم تخمدان پس از ٣۵سالگی در این گروه قرار دارند.تومورهای سلول زایا دومین گروه سرطان تخمدان بوده و اغلب در جوانان رخ می دهد.

 

علائم:
متأسفانه بیشتر سرطان های تخمدان بدون علامت بوده و زمانی علامت دار می شوند که گسترش تومور وسیع بوده و متاستاز داده اند.از جمله علائم در مراحل اولیه،درد و یا احساس سنگینی در قسمت پایین شکم و در مراحل پیشرفته،بزرگی شکم،ضعف و خستگی و علائم فشاری(تکررادراریایبوست) هستند.
خونریزی غیر طبیعی واژینال در حدود ٣٠درصد موارد وجود دارد.

 

تشخیص:

تاکنون هیچ روشی که بتواند سرطان تخمدان را در مراحل اولیه با دقت بالایی تشخیص دهد وجود ندارد.ولی مجموعه ای از شرح حال،معاینه لگن، سونو گرافی ترانس واژینال و اندازه گیری تومور مارکر ها در تشخیص سرطان تخمدان در مراحل اولیه بسیار کمک کننده هستند.

 

درجه بندی سرطان تخمدان:

* مرحله یک: سلول‌های سرطانی در یک یا هر دو تخمدان وجود دارد و سلول‌های سرطانی در سطح (رویه) تخمدان‌ها یا در مایعات جمع‌آوری شده از ناحیه شکم قابل مشاهده خواهد بود.

* مرحله دو: سلول‌های سرطانی از یک یا هر دو تخمدان به دیگر بافت‌های لگن رسوخ کرده‌اند. سلول‌های سرطانی در این مرحله روی لوله‌های تخمدان، رحم یا دیگر بافت‌های درون لگن مشاهده می‌شود و در مایعات جمع‌آوری شده از ناحیه شکم نیز دیده می‌شوند.

* مرحله سه: سلول‌های سرطانی به بافت‌های خارج از لگن یا به غدد لنفاوی آن منطقه نفوذ کرده‌اند. گاهی سلول‌های سرطانی در خارج از کبد نیز قابل مشاهده هستند.

* مرحله چهار: سلول‌های سرطانی در بافت‌های خارج از شکم و لگن رسوخ کرده‌اند و حتی در درون کبد، ریه‌ها یا دیگر اندام‌ها قابل مشاهده هستند.

 

تدابیر درمانی:
درمان اصلی و اولیه جراحی به روش لاپاراتومی است و پس از جراحی باید شیمی درمانی و یا رادیو تراپی کل شکم انجام شود.