سیگار کشیدن در بارداری

سیگار کشیدن در بارداری

64-11828وقتی که مادر باردار سیگار می‌کشد، جنین او هم سیگار می‌کشد. وقتی که مادر سیگار می‌کشد، موادی سمی نظیر نیکوتین، سرب، آرسنیک و منو اکسید کربن را وارد بدن خود می‌کند. این مواد سمی وارد جفت می‌شوند که بافتی است که مادر را به نوزاد متصل کرده و اکسیژن و مواد مغذی را به او رسانده و مواد زاید را از او دور می‌کند. این مواد سمی باعث می‌شوند که نوزاد به منبع مناسبی از مواد مغذی مورد نیاز و همچنین اکسیژن کافی برای رشد خود، دست پیدا نکند.

هیچ مقداری از مصرف تنباکو در طی حاملگی یا در هر زمان دیگر برای زنان بی خطر نیست. هر گونه مصرف سیگار در زمان بارداری جنین را در معرض خطراتی قرار میدهد. مصرف سیگار احتمالاً مهم ترین عامل کاهش وزن نوزاد است. سیگار گاهی اثرات تقویت کننده بر روی الکل و سایر مواد داشته و مشکلات جنین و کاهش رشد جنین به علت الکل و سایر مواد را افزایش می دهد. سیگار می تواند اثرات مخربی بر روند بارداری داشته باشد همچون: سقط، حاملگی خارج رحمی، خونریزی های غیر طبیعی حین بارداری، تولد نوزاد نارس، کاهش وزن هنگام تولد، ناتوانی های مغزی از جمله فلج مغزی، بعضی نقایص زمان تولد همچون لب شکری و شکاف کام، اختلال خواب جنین، نشانگان مرگ ناگهانی نوزاد، تولد زود هنگام نوزاد و حتی مرگ نوزاد. سیگار همچنین باعث حاملگی خارج از رحم، سقط جنین و اختلالات جفت می شود. سیگار کشیدن حین دوران حاملگی با افزایش خطر جدا شدن زودرس جفت همراه است که جان مادر و جنین را به شدت به خطر می اندازد.
pregnant-no-smoking-sign_0-290x300در دوران کودکی و بزرگسالی نیز، فرزندان مادران سیگاری عوارض زیر را تجربه می کنند: افزایش احتمال چاقی و فشار خون بالا، افزایش احتمال چپ بودن چشم و مشکلات بینایی، مشکلات تنفسی از جمله آسم و عفونت های تنفسی، افزایش احتمال سرطان و ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن، عقب ماندگی ذهنی و مشکلات یادگیری، اختلالات رفتاری و عصبی- روانی شامل: رفتارهای پرخاشگرانه، بیش فعالی، رفتارهای جنایی و اختلالات سلوک.

بخاطر اینکه در خیلی از موارد راهی وجود ندارد که بگوئیم این مشکلات با چه تعداد سیگار یا کدامیک از مواد شیمیائی موجود در تنباکو رابطه دارند بنابراین بهتر است که بگوئیم اصلاٌ سیگار نکشید. در معرض دود سیگار قرار گرفتن-سیگاری غیر فعال بودن- هم گاه آثار و عوارض مخربی همچون سیگار کشیدن دارد و بهمین خاطر سعی کنید حداقل زمان را با افراد سیگاری صرف کنید یا به محیط هایی که سیگار می کشند نروید.

سیگار کشیدن در بارداری| مرکز مشاوره و خدمات مامایی نیلو

سیگار کشیدن در بارداری | مرکز مشاوره و خدمات مامایی نیلووقتی که مادر باردار سیگار می‌کشد، جنین او هم سیگار می‌کشد. وقتی که مادر سیگار می‌کشد، موادی سمی نظیر نیکوتین، سرب، آرسنیک و منو اکسید کربن را وارد بدن خود می‌کند. این مواد سمی وارد جفت می‌شوند که بافتی است که مادر را به نوزاد متصل کرده و اکسیژن و مواد مغذی را به او رسانده و مواد زاید را از او دور می‌کند. این مواد سمی باعث می‌شوند که نوزاد به منبع مناسبی از مواد مغذی مورد نیاز و همچنین اکسیژن کافی برای رشد خود، دست پیدا نکند.هیچ مقداری از مصرف تنباکو در طی حاملگی یا در هر زمان دیگر برای زنان بی خطر نیست. هر گونه مصرف سیگار در زمان بارداری جنین را در معرض خطراتی قرار میدهد. مصرف سیگار احتمالاً مهم ترین عامل کاهش وزن نوزاد است. سیگار گاهی اثرات تقویت کننده بر روی الکل و سایر مواد داشته و مشکلات جنین و کاهش رشد جنین به علت الکل و سایر مواد را افزایش می دهد. سیگار می تواند اثرات مخربی بر روند بارداری داشته باشد همچون: سقط، حاملگی خارج رحمی، خونریزی های غیر طبیعی حین بارداری، تولد نوزاد نارس، کاهش وزن هنگام تولد، ناتوانی های مغزی از جمله فلج مغزی، بعضی نقایص زمان تولد همچون لب شکری و شکاف کام، اختلال خواب جنین، نشانگان مرگ ناگهانی نوزاد، تولد زود هنگام نوزاد و حتی مرگ نوزاد. سیگار همچنین باعث حاملگی خارج از رحم، سقط جنین و اختلالات جفت می شود. سیگار کشیدن حین دوران حاملگی با افزایش خطر جدا شدن زودرس جفت همراه است که جان مادر و جنین را به شدت به خطر می اندازد.- See more at: http://www.niloocenter.com/2015/12/01/%d8%b3%d9%8a%da%af%d8%a7%d8%b1-%da%a9%d8%b4%d9%8a%d8%af%d9%86-%d8%af%d8%b1-%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%b1%d9%8a/#sthash.bS2R4YZS.dpuf

سیگار کشیدن در بارداری | مرکز مشاوره و خدمات مامایی نیلو