سیر طبیعی زایمان

سیر طبیعی زایمان

سیر طبیعی زایمانpregnancy-rings-in-goat-horns-halloween-shirt-t-122225-e1440619045343

زایمان به طور طبیعی شامل سه مرحله می شود. در مرحله اول دهانه رحم به تدریج باز می شود، در مرحله دوم جنین به داخل کانال زایمان هدایت و در نهایت متولد می شود و در مرحله سوم پس از خروج نوزاد، جفت از طریق واژن خارج می‌شود.
مرحله اول زایمان :
گشاد شدن دهانه رحم: در ابتدای زایمان، انقباضات رحمی به نرم شدن و سپس به باز شدن دهانه رحم تا حد ۱۰ سانتیمتر منجر می شوند. باز شدن دهانه رحم برای تولد نوزاد امری لازم است که به آن گشاد شدن یا دیلاتاسیون دهانه رحم گفته می‌شود. گاهی اوقات روند نرم شدن دهانه رحم ساعت ها قبل از زایمان شروع شده است.
بعضی اوقات وقتی به بیمارستان مراجعه می کنید، پس از معاینه شما را به منزل می فرستند تا پس از منظم شدن انقباضات و شروع زمان واقعی علائم زایمان به بیمارستان برگردید. از زمان شروع درد های منظم رحمی تا باز شدن کامل دهانه رحم حدود ۶تا۱۲ ساعت طول می‌کشد البته این مدت شامل زایمان های اول است و در زایمان های بعدی این مدت کوتاه تر است.
هر چه به پایان مرحله اول نزدیک شوید احساس می کنید باید همزمان با انقباض های رحمی، زور بزنید. البته مامای همراه به شما آموزش خواهد داد که تازمان باز شدن کامل دهانه رحم زور نزنید. در صورتی که احساس زور زدن شدید شد به آرامی نفس بکشید و اگر خیلی شدید شد به آرامی زور بزنید.
مرحله دوم زایمان یا تولد نوزاد :
این مرحله زمانی آغاز خواهد شد که دهانه رحم به طور کامل باز شده باشد. در این زمان است که مادر تمایل به زور زدن دارد. به مامای خود اعتماد کنید و راهنمایی های او را به دقت انجام دهید. در حین کلاس های آمادگی دوران بارداری با چگونگی قرار گرفتن در وضعیت های مختلف آشنا می شوید و زمانی که برای زایمان در بخش بستری می شوید به راحتی می توانید در وضعیت هایی که آرامش بیشتری به شما می دهد قرار بگیرید تا زایمان کنید
بهتر است هم زمان با شروع انقباض ها زور بزنید و پس از اتمام آنها چند نفس عمیق بکشید و با شروع مجدد انقباض ها دوباره زور بزنید.
وقتی سر جنین به سمت مجرای خروجی واژن می رسد سر خود را به سمت پایین خم کنید که چانه تان به قفسه سینه تان برسد. وقتی نیمی از سر جنین خارج شد، فشار را بسیار آهسته وارد کنید و چند نفس کوتاه بکشید چون این کار منجر به خارج شدن آرام سر جنین می‌شود و به پوست و عضلات پرینه اجازه باز شدن بدون پارگی می دهد که البته گاهی اوقات پوست پرینه مانع تولد سر جنین می‌شود و به اندازه لازم باز نمی شود که مامایتان با انجام یک بیحسی کانال زایمان را برش می دهد تا این مجرا بزرگ تر شده و تولد نوزاد آسان تر شود که به آن اپی زیاتومی گفته می‌شود. به یاد داشته باشید که محل برش پس از تولد ترمیم می شود و پس از مدت کوتاهی بهبود می یابد. پس از خروج سر با یک زور ملایم بدن او به سرعت بیرون می آید. در این زمان معمولاً نوزاد را روی شکم مادرش قرار می دهند و بندناف او را می برند.
مرحله سوم یا خروج جفت :
پس از تولد نوزاد به خاطر یک سری انقباضات مخصوص، جفت نیز خارج می‌شود. این مرحله می تواند ۲۰ دقیقه طول بکشد.