شگفت های زندگی درون رحم

شگفت های زندگی درون رحم

شگفت های زندگی درون رحم

بارداری یک دوران همراه با انواع نگرانی ها ، سختی ها ، لذت ها ، شک ها و شگفتی هاست . حتی در سخت ترین روزهای بارداری که شما با انواع مشکلاتی از قبیل تهوع ، کمر درد و…. دست وپنجه نرم میکنید نباید فراموش کنید که یک زندگی بسیار شگفت انگیز در درون شما در حال شکل گیری است . در بیشتر مطالب مربوط به دوران بارداری درباره مسائل ومشکلات دوران بارداری و راه حل های آن ها صحبت میشود اما در این مطلب قصد داریم راجع به نکات جالب و حتی شگفت انگیز این دوران با شما گفتگو کنیم .

طعم هر آنچه که شما میخورید جنین نیز میچشد
وقتی شما غذا را میخورید طعم آن در مایع آمنیوتیک اطراف جنین (همان ؟آب موجود در کیسه آب )پخش میشود . دانشمندان معتقدند که این مسئله راه رای آشنا کردن جنین ا طعم های موجود در دنیای خارج از رحم است به علاوه به این روش طعم هایی که مادر بیشتر دوست دارد و بیشتر مصرف میکند سبب علاقه مندی جنین نیز خواهدشد .
محققات مشاهده کرده اند که از ۱۵ هفتگی به بعد زمانی که مادر یک چیز شیرین میخورد و به دنبال آن مایع درون رحمنیز شیرین میشود جنین با حرکات بلع پی در پی مقدار بیشتری از این مایع را میبلعد .به شکلی که گویا به آن علاقه مند است . برعکس زمانی که مادر یک ماه تلخ را میخورد حرکات بلع جنین کندتر میشود.

جنین در درون رحم چشمانش را نیز باز میکند
شاید زیاد اتفاق نیفتد اما از ۲۸ هفتگی به بعد فرزندتان در درون رحم شما چشمانش را باز میکند .
در این زمان جنین قدرت بینایی خیلی زیاد ندارد اما نور را تشخیص داده و به آن واکنش نشان میدهد نور از لایه های شکم عبور کرده و به چشمان جنین میرسد ، خصوصا وقتی که چربی های زیادی در اطراف شکم نباشد جنین شما به این نور واکنش نشان میدهد.
حت ممکن است از خواب بیدار شود و چشمان خود را باز کند و یا در پاسخ به یک نور ناگهانی چشمانش را ببندد .

جنین در درون بدن شما ادرار میکند
فرزندتان از همان زمانی که درون بدنتان است ادرار کردن را تمرین میکند بهتر است شما نیز خود را برای عوض کردن پی در پی پوشک آماده کنید زیرا او این کار را در رحم به خوبی یاد گرفته و تمرین کرده است .
از پایان ماه سوم به بعد جنین مایع آمنیوتیک را میبلعد . این مایع از درون دستگاه گوارش ، تنفسی و ادراری او عبور کرده و در نهایت جنین همان مایع را به درون کیسه ء آب اطراف خود ادرار خواهد کرد در واقع مایعی که میبلعد با آنچه که ادرار میکند تفاوت چندانی ندارد .
زیرا در این دوران جفت مسئولیت رساندن غذا ، دریافت و دفع مواد زائد ر برعهده دارد و انجام این حرکات بلعیدن و ادرار کردن فقط برای پیشبرد رشد و تکامل دستگاه گوارش ، تنفس و ادراری میباشد .
میتوانید حرکاتبلع فرزندتان را در تصاویر سونوگرافی با رزولوشن مناسب مشاهده کنید .

جنین در آن محیط پر از مایع نفس میکشد
بند ناف در طول بارداری تمامی اکسیژن مورد نیاز جنین را برایش فراهم میکند اما جنین در شکمتان حرکات تنفسی راتمرین میکند انجام این کار موجب تکامل دستگاه تنفسی از جمله آلوتؤل های ریوی و عضلات تنفسی خواهد شد .

جنین در درون رحم لبخند میزند
در همان هفته های ابتدایی که مادری میکنید درک خواهید کرد که لبخند نوزادتان چقدر زیبا و لذتبخش است زمانی که از کارهای بی وقفه نوزاد همانند شیر دادن تعویض پوشک و بی خوابی های شبانه رنج میبرید او با یک لبخند زیبا به شما نشان میدهد که کارتان را به درستی انجام میدهید.
تصاویر سونوگرافی چهاربعدی نشان میدهد که جنین از شروع هفته ۲۶ به بعد گاهی لبخند میزند

جنین در درون رحم سکسکه میکند
فرزندتان از همان سه ماه ابتدایی گاهی دچار سکسکه میشود که در ماه های بعد که جثه او بزرگتر میشود این سکسکه کردن توسط مار حس شده و حتی ممکن است که از روی شکم مادر دیده شود که به صورت پرش های کوچک و ریتمیک شکم مادر خواهد بود برخی از مادران هرگز آن را حس نمیکنند در حالی که برخی دیگر هر روز شاهد سکسکه کردن جنین خود هستند

جنین در رحم مادر خود گریه میکند

فرزندتان در آنجا به هیچ فضی مجازی ، اینترنت ویا چز دیگری دسترسی ندارد تا به وسیله تن با شما ارتباط برقرار کند زیرا به هیچ کدام از آن ها احتیاجی نیست .
او در طی روند رشد و تکامل خود شروع به شناختن شما و محرک های ایجاد شده از رف بدنتان میکند به طوری که از هفته ده به بعد فعالانه به صدای شما گوش میکند وبه مرور آن را میشناسد درست است که در این زمان درک نمیکند که ما چه میگویید اما به طور کامل به شما گوش میکند او دائما صدای تپش قلب شما را میشنود و این آهنگ را به خاطر میسپارد به همین دلیل است که پس ازتولد بلافاصله صدای مادر خود را میشناسد ودر آغوش او با صدای قلبش آرام مگیرد .