مراقبت های بعد از زایمان

مراقبت های بعد از زایمان

شما چند روز اول تولد نوزاد تان، احساس خستگی می کنید پس بهتر است بیشتر استراحت کنید. در این روز ها حتی قدم زدن و حرکت کردن کاری بسیار مشکل به نظر می آید. به خصوص هنگامی که شما تحت عمل جراحی قرار گرفته باشید و بخیه ها هنوز التیام نیافته باشند که در این حالت حتی استفاده از توالت نیز برای شما عمل دشواری است.
روز های اولی که سینه های شما پر از شیر می شوند، احساس درد و ناراحتی خواهید داشت. اگر کودک تان با سینه خود شیردهی کنید به طور حتم از این احساس پر شدن شیر در سینه هایتان لذت خواهید برد. همچنین می توانید، پیش از شیردهی با قرار دادن حوله ای بر روی سینه ها، به تخفیف درد و احتقان سینه کمک کنید.
اگر می خواهید کودک خود را با بطری تغذیه کنید، شاید روز های اول مشکلی نداشته باشید ولی از روز سوم و چهارم، به علت تولید شیر دچار احساس درد در سینه ها خواهید شد که با استفاده از یک سینه بند محکم، درد تخفیف می یابد. اگر مشکل تان بهبود نیافت، از مامای خود کمک بگیرید. برخی از مادران لذت تولد نوزاد را بر هر دردی ارجح می دانند و به راحتی بر هر مشکلی غلبه می کنند ولی بعضی این گونه نیستند و نمی توانند با مشکلات کنار بیایند که در نهایت افسرده می شوند به خصوص اگر احساس خستگی بیش از حد داشته باشند یا احساس کنند، در نگهداری ومراقبت از کودک شان ناتوان هستند.
برای بهبود هرچه زودتر بخیه ها، بهتر است استحمام کنید. اگر نمی توانید حمام کنید از پارچه نخی تمیز و مرطوب با آب گرم استفاده کنید. پس از استحمام به دقت ناحیه پرینه را خشک کنید. ورزش های کف لگن به روند بهبودی شما کمک می‌کند.به یاد داشته باشید که محل بخیه باید همیشه خشک و تمیز باشد. بهتر است برای استراحت بر روی پهلو بخوابید و به آرامی از جا برخیزید.
شاید در ابتدا از ادرار کردن بترسید و احساس کنید که باید عملی دردناک انجام دهید. جهت برطرف کردن درد همراه با ادرار کردن بهتر است از حمام آب گرم استفاده کنید. در ضمن می توانید با نوشیدن مقدار زیادی از مایعات جهت رقیق سازی ادرار مانع از سوزش در هنگام ادرار شوید. اگر نمی توانید ادرار کنید به مامای خود اطلاع دهید.
ممکن است تا چند روز پس از زایمان تخلیه مدفوع نداشته باشید، فقط مراقب باشید که دچار یبوست نشوید. جهت جلوگیری از یبوست میوه های تازه، سبزی ها، سالاد و نان سوخاری میل کنید و مقدار آب و آبمیوه بنوشید. اگر در مورد پاره شدن بخیه ها هنگام دفع مدفوع نگران هستید، یک پد تمیز روی بخیه ها بگذارید و سپس اقدام به تخلیه مدفوع کنید البته بهتر است چند روز اول پس از تولد تا حد امکان از زور زدن بپرهیزید.
تورم ناحیه بخیه شده و احساس دفع دردناک پس از زایمان شایع است ولی پس از چند روز از بین می رود. خوردن میوه های تازه و سبزی ها، سالاد، غلات، نان سوخاری و آب فراوان جهت دفع آسان به شما کمک می‌کند. اگر دردتان برطرف نشد به ماما یا پزشک تان مراجعه کنید.
در حین و پس از زایمان خون زیادی از دست می دهید. بهتر است به جای تامپون از نوار های بهداشتی بزرگ استفاده کنید. حین شیردهی ترشحات واژن شما قرمز تر و بیشتر می‌شود. همچنین بعد از زایمان دچار درد های شکمی می شوید که ناشی از انقباضات رحمی است و اصطلاحا پس درد گفته می‌شود،که در موقع شیردهی به صورت نوعی درد تیز احساس می شود. پس درد ها نشانه بازگشت رحم به حالت طبیعی هستند. خونریزی اغلب ۷تا ۱۰ روز پس از زایمان شدت خواهد یافت اما اگر خونریزی شما به صورت دفع لخته بود حتماً به ماما یا پزشک تان اطلاع دهید. به مرور ترشحات واژینال قرمز رنگ تبدیل به ترشحات قهوه ای رنگ خواهد شد و پس از گذشت چند هفته کمتر می شوند.
تغذیه کودک با سینه مادر می تواند منجر به قطع پریود تا زمان قطع شیردهی و حتی چند هفته پس از آن شود. اگر شما کودک تان را با سینه خود تغذیه نکنید اولین پریود شما حدود یک تا سه ماه (معمولاً) پس از تولد کودک تان رخ می‌دهد. با وجود شیردهی یا حتی قبل از پریود شدن تان، احتمال بارداری در شما وجود دارد، پس سعی کنید از روشی مطمئن جهت پیشگیری از بارداری استفاده کنید.
هنگامی که شما شیردهی دارید بهتر است از سینه بند استفاده کنید. اگر کودک تان را شیر ندهید در مدت یک هفته معمولاً سایز سینه ها یتان کاهش می یابد.
پس از زایمان شکم تان هنوز بزرگ به نظر می رسد که با رعایت رژیم متعادل و انجام حرکات ورزشی از بین می رود و شکم شما به حالت طبیعی بر می گردد. که در این مسئله شیردهی نیز بسیار کمک کننده است.
ورزش های پس از زایمان که زیر نظر مامای خود یاد خواهید گرفت به بالا رفتن تون عضلات کف لگن و شکم شما کمک می‌کند و باعث کاهش وزن تان نیز خواهد شد.
پس از زایمان کنترل مثانه کمی مشکل است و ممکن است هنگام خندیدن یا سرفه و عطسه کردن چند قطره ادرار از شما خارج شود که اگر این مشکل پس از سه ماه بهبود نیافت، ماما می تواند شما را به خوبی در درمان و رفع این مسئله کمک کند.
پیش از آنکه از بیمارستان خارج شوید از مامای خود در مورد روش های ضد بارداری سوال کنید، به طور حتم او بهترین ومناسب ترین روش را به شما توصیه می کند. هرگز در این باره صبر نکنید چون عواقب آن بارداری ناخواسته است که برای شما مشکلات بزرگی را به همراه خواهد داشت.
حتماً برای انجام فعالیت های روزانه و کار های منزل از نیروی کمکی استفاده کنید . تا زمانی که کودک را با شیر خود تغذیه می کنید، زمان کافی برای استراحت ندارید و ممکن است از زمان خواب کودک برای انجام امور منزل استفاده کنید ولی بهتر است حداقل یکبار در روز همزمان با کودک تان بخوابید.
۸۰ درصد مادران در سراسر دنیا دچار اندوه پس از زایمان می شوند. این احساس معمولا از روز سوم و چهارم پس از زایمان شروع می شود. خوشبختانه این علائم پس از چند روز فروکش می‌کند. اگر احساس می‌کنید نیاز به گریه کردن دارید به آرامی گریه کنید و در صورت امکان کمی بخوابید. اگر این حالت ها در شما بیشتر شد بهتر است با ماما یا پزشک خود در میان بگذارید.
شروع نزدیکی پس از زایمان بستگی به تمایل مادر دارد. تمایلات جنسی خود را سرکوب نکنید زیرا صدمات آن در آینده قابل جبران نخواهد بود. بهتر است در اولین نزدیکی به خاطر خشکی واژن از ژل لوبریکنت استفاده کنید.
حدود ۶ هفته پس از زایمان تان برای معاینه به ماما یا پزشک تان مراجعه کنید. در طی این معاینه می توانید سوالات و مشکلات خود را مطرح کنید تا وی شما را راهنمایی کند.