مزایای ماساژ

مزایای ماساژ

مزایای ماساژ

ماساژ بارداری در سال های اخیر محبوبیت زیادی کسب کرده است در اصل قرار بود این نوع ماساژ محدود به مادرانی میشود که علاقمند به درمان های جایگزین هستند اما امروزه به عنوان راهی ایمن ومفید برای کاهش ناراحتی های عمومی در دوران بارداری مورد استفاده قرار میگیرد پژوهش ها و یافته های اخیر مزایای استفاده از ماساژ در دوران بارداری را که از سالان پیش و معمول مرسوم بوده است تایید میکند .

در بدن نقاط شار خاص وجود دارد که به هنگام ماساژ بارداری باید مراقب تحریک آن ها بود . این نقاط در ناحیه مچ دست و قوزک پا هستند و ماساژ آن ها موجب تحریک و در نتیجه انقباض رحم خواهد شد .

 

ماساژ بارداری را به چه کسی بسپاریم ؟

اگر تمایل به تجربه  انجام ماساژ در دوران بارداری دارید بهتر است تحقیق کنید فردی مناسب که در زمینه ماساژ بارداری تخصص دارد برگزینید میتواند در این خصوص از پزشک یا ماما مشورت بخواهید . مجله ها، پیک های تبلیغاتی و اینترنت منابع دیگری هستند که اطلاعات تماس برخی کلینیک های ماساژ در آن ها درج شده است برای انتخاب بهتر از تبحر و مدارک تحصیلی  و آموزشی ماساژ درمانگر اطمینان حاصل کنید.

 

ماساژ بارداری چیست ؟

یکی از محبوبترین روش های ماساژ بارداری از اصول مبتنی بر تکنیک های ماساژ سوئدی استفاده میکند . این روش در کاهش تنش عضلانی و بهبود جریان خون و تخلیه لنف ( مایع میان بافتی که توسط عروقی خاص جمع اوری شده تا به گردش خون بازگردد) مفید است  .

برخی از ماساژ درمنگران از روغن آروماتراپی یا روغن های معطر گیاهی استفاده میکنند و برای افزایش تجربه  حسی مادر از بخورهای معطر استفاده میکنند البته روغن هایی مانند پونه ، نعناع ، آویشن ، ریحان ،مریمگلی و رزماری انقباضا رحمی را افزایش میدهند و لذا باید ازماساژ مادر باردار با این روغن ها خودداری کرد . در برخی موارد مادر ماساژ با رغن های بدون بو  و یا دارای بوی ملایم را ترجیح میدهد به هنگام ماساژ لازم است چه اندازه از پوست بدن آزاد و برای ماساژ درمانگر قابل لمس باشد برخی افراد از اینکه فقط بخش کمی از بدن رابپوشانند احساس ناراحتی نمیکنند اما برخی دیگر مایل هستند بدنشان پوشیده و کمتر قابل لمس باشد بهتر است بدانید برای اینکه بیشترین بهره را از ماساژ ببرید ماساژ درمانگر باید تا سر حدامکان به بخش وسیعتری از پوست دسترسی داشته باشد .

 

وجه تمایز ماساژ بارداری با سایر ماساژها

در بدن نقاط فشاری خاصی خاصی وجود دارد که به هنگام ماساژ بارداری باید مراقب تحریک آن ها بود . این نقاط در ناحیه مچ دست و قوزک پا هستند و ماساژ آنها موجب تحریک و در نتیجه انقباض رحم خواهد شد بر این اساس ماساژ بارداری با ماساژ عمومی تفاوت دارد در این نوع ماساژ ، ماساژدرمانگر باید به دلیل وود جنین با حساسیت و ملایمت عمل کند .

برخی معتقدند ماساژی که از همسر خود دریافت میکنند در دوران بارداری تاثیر به سزایی در ارتباط آن ها با یکدیگر وارتقای ارتباط عاطفی آن ها دارد به این ترتیب هر دوی آن ها از خدمات ماساژدرمانی بهره مند میشوند.

 

شیوه خوابیدن مادر برای ماساژ

تجهیزات موردنیاز برای ماساژ بارداری با نوع استاندارد کمی تفاوت دارد .وضعیت قرار گرفتن بدن مادر در بهره مندی هر چه بیشتر و استفاده کامل از مزایای این نوع ماساژ بسیار مهم است . بسیاری از متخصصان سلامت وماساژ درمانی توصیه میکنند که مادر در حین ماساژ به پهلو دراز بکشد .

پژوهش های کنونی نیز استفاده از میزهای ماساژ استاندارد را به جای میزهای  سوراخ دار توصیه ممیکنند میز های سوراخ دار مخصوص بارداری ساخته شده  و یک سوراخ برای قرار دادن شکم روی آن قرار دارد . این سوراخ ها موجب میگردند که شکم بدون حفاظ آویزان بماند و همین امر باعث کشیده شدن لیگمانهای (رباط ) شکمی خواهد شد در عین حال میز سوراخ دار وبالش برای مدت طولانی قابل استفاده نیست ودرنهایت میتوان دریک بازه زمانی ۱۰ الی ۱۵ دقیقه ای از آن استفاده کرد بهتر است برای تعیین بهترین وضعیت با ماساژدرمانگر صحبت کرده و نظراو را در این خصوص جویا شوید .

دراز کشیدن به پشت به صورت طاق باز در دوران بارداری به معده فشار وارد کرده وبه هیچ عنوان توصیه نمیشود ماساژ درمانگر معمولا چندین بالش و تشک نرم برای حفاظت از شکم و جلوگیری   از فشار عضلانی زیاد در اختیار شما قرار میدهد . در برخی موارد تخت های ماساژ در اندازه یک چمدان و قابل حمل هستند اگر به دلیل اندازه شکم در دوران بارداری احساس عدم ثبات یا امنیت داشتید حتما به ماساژ درمانگر بگویید شما حق دارید امن ترین و راحت ترین وضعیت را برا ی خود برگزینید .

 

مزایای ماساژ دربارداری

 

 • ماساژ بارداری اگر به درستی انجام شود از هورمون استرس زا بدن مادر کاسته و موجب افزایش سطح هورمون ها ضد افسردگی خواهد شد

 

 • این نوع ماساژ اضطراب و نگرانی های فراگیر را کاهش داده و و ضعیت عمومی خلفی را بهبود میبخشد

 

 • در این نوع ماساژ از آنجا که مادر میتواند استراحت کند و در آرامش کامل باشد نوعی تمدد انرژی به حساب می آید .

 

 • در برخی از مادران ماساژ بارداری موب کاهش تهوع وسوزش سر دل خواهدشد البته در مواردی این علائم با ماساژ تشدید میشوند.

 

 • تسکین علائم متداول بارداری مانند گردن درد ، درد پشت ، سنگین شدن استخوان های لگن ، گرفتگی پا ، تورم مچ و کف پاها ونیز ادم ( ورم بارداری ) از دیگر مزایای ماساژ بارداری است .

 

 • ماساژ بارداری منجر به آرامش عضلانی وتسکین درد مفاصل خواهد شد . این نوع ماساژ برای مادران مبتلا به درد سیاتیکی بسیار سودمند است .

 

 • در دوران بارداری رابطه مادر با همسرش تغییر میکند محرومیت لمسی در این دوران برای مادر ناخوشایند است ماساژ احساس سازگاری و برقراری ارتباط لمسی با افراد دیگر را برای او به وجود می آورد.

 

 • ماساژ بارداری به پیشرفت فرآیند زایمان کمک کرده ونتیجه بهتری برای مادر و نوزاد به همراه دارد هرچقدر مادر آرمش بیشتری داشته باشد خطرات مربوط به فرآیند زایمان و تولد کمتر خواهد بود.

 

 • ماساژ بارداری به مادر فرصت میدهد تا به طور کامل فعالیت های روزانه را متوقف کرده و از ماساژ به عنوان یک تفریح لذت ببرد .

 

 • احساس تنش عضلانی کمتر وکاهش ناراحتی های مربوط به دوران بارداری موجب بهبود وضعیت خواب در درمان خواهد شد .

 

موارد ممنوعیت ماساژ بارداری

 

 • در صورتی که پزشک شما را از انجام ماساژ منع کرده باشد .

 

 • بعضی از ماساژ درمانگران به دلیل افایش خطر سقط جنین در ۱۲ هفته اول بارداری در طول سه ماه اول ماساژ را انجام نمیدهند .

 

 • اگر بارداری شما پرخطر است و یا زایمان زودرس داشتید .

 

 • اگر مبتلا به فشار خون بالا هستید .

 

 • اگر مبتلا به پره اکلامپسی یا تورم ناگهانی به دلیل احتباس مایعات هستید و یا سردرد های شدید دارید .

 

 • اگر ماساژ بارداری احساس بیماری و یا سرگیجه یا سردرد شما میشود و از آن لذت نمیبرید . صرفا به این دلیل که ماساژ حس خوبی به افراد میدهد نباید موجب شود که خود را مجبور به انجام آن کنید .

 

 • برخی بانوان از اینکه توسط فرد دیگری لمس شوند احساس ناخوشایندی پیدا میکنند و آن را نقض حریم خصوصی میدانند .

 

 • اگر احساس میکنید قدرت بدنی ماساژدرمانگر بیش از نیاز شماست این موضوع را با او د رمیان بگذارید از اوبخواهید که کمی آرامتر و سبکتر عمل کند به این ترتیب باب ارتباط بین شما باز خواهد شد و این ارتباط رابطه درمانی نام دارد و به شما کمک میکند تا از ماساژ به بهترین شکل بهره مند شوید .

 

 

حین زایمان چطور ؟

 

ماساژ در خلال زایمان برای کاهش درد وتسکین تنش های عضلانی بسیار مؤثر بوده ودر همسران حس مشارکت وهمسویی ایجاد میکند البته همه مادران در خلال زایمان ماساژ را نمیپسندند.

البته در برخی مواع روغن های خوشبوی گیاهی  برای ماساژ استفاده میشود که میتواند در تسریع روند زایمان مؤثر ومفید باشد .