مسافرت در بارداری | مراقبت در دوران بارداری

مسافرت در بارداری | مراقبت در دوران بارداری

مسافرت در بارداری

pregnant-travel-207x300

به خانم‌های دارای حاملگی پرخطر توصیه می‌شود از مسافرت اجتناب کنند. حاملگی پرخطر معمولا به دلیل مشکلات گردن رحم، خونریزی از واژن، حاملگی چندقلویی، دیابت حاملگی، فشار خون حاملگی، سابقه مشکلات جفت در بارداری فعلی یا بارداری‌های قبلی، سابقه سقط، سابقه حاملگی خارج رحمی، سابقه زایمان پیش از موعد و سن مادر بالای ۳۵ سال به وجود می‌آید. به خانمهای با بارداری پرخطر مسافرت را توصیه نکرده و پیشنهاد می شود تا حد امکان نزدیک به منزل بمانند. هرکدام از مشکلات فوق ممکن است نیاز به مراجعه فوری به اورژانس و تیم پزشکی مخصوص خود داشته باشند. در صورتی که این اتفاقات در زمان سفر رخ بدهند ممکن است حتی جان مادر و جنین به خطر بیفتد.

توصیه ها:

در صورتی که حاملگی بدون عارضه باشد، سفر کردن اثر مضری ندارد و مسافرت در طول بارداری می تواند آرامش بخش و مفرح نیز باشد، به شرطی که چند نکته را مورد توجه قرار دهید :
۱- برنامه مسافرتی خود را در سه ماهه ی دوم بارداری قرار دهید (هفته ۲۸-۱۴ بارداری )، زیرا در سه ماهه اول بارداری خطر سقط جنین و در سه ماهه سوم ( از ۲۸ هفتگی به بعد )، احتمال زایمان زودرس وجود دارد.
۲- زودتر به فرودگاه یا ایستگاه قطار بروید که اگر اتفاقی افتاد یا در ترافیک ماندید، مجبور نباشید بدوید یا دچار استرس شوید.
۳- از نشستن به مدت طولانی خودداری کنید و حداقل هر ۲-۱ ساعت یک بار قدم بزنید و بدن خود را بکشید. در هواپیما یا قطار هر چند کوتاه هم که شده است قدم بزنید؛ زیرا حتی قدم زدن کوتاه مدت باعث بهبود جریان خون شده و از ورم پاها جلوگیری می کند.
۴- اغلب خانم‌ها در سفر مصرف آب را از یاد می‌برند. هر ۴-۳ ساعت، حداقل یک لیتر آب برای جلوگیری از هدر رفتن آب بدن بنوشید و برای جلوگیری از عفونت های ادراری از وسایل بهداشتی استفاده کنید. آب و یخ بین‌راهی مصرف نکنید و حتما بطری آب را هر جا می‌روید، همراهتان داشته باشید.
۵- غیر از وعده های اصلی غذا، میان وعده هم مصرف کنید.
۶- کیفی شامل ساندویچ های کوچک، کشمش، نان های سبوس دار و میوه و سبزی هایی مثل سیب و هویج همراه خود داشته باشید.
۷- برای پیشگیری از حالت تهوع اوایل بارداری، مقداری خشکبار و بیسکویت خشک همراه خود داشته باشد.
۸- از خوردن گوشت‌های نیم‌پز و غذاهایی که ممکن است قبلا طی روز چند بار گرم شده باشند، خودداری کنید و وعده‌‌ای سالم و کوچک در کیف دستی‌تان داشته باشید.میوه و سبزی‌ها را حتما با آب لوله‌کشی بشویید و بخورید نه آب چشمه و آبشار. تا می‌توانید از خوردن میوه خام که قابل پوست کندن نیست، بپرهیزید.
۹- لباس گشاد و راحت و همچنین کفش راحتی بپوشید.
۱۰- همراه خود بالش کوچکی برای جلوگیری از کمردرد داشته باشید
۱۱- نباید چمدان و بار سنگین همراه ببرید یا حمل کنید. حواستان به برنامه خوابتان باشد. از صبح تا شب پیاده‌روی و گردش نکنید و از هر موقعیتی برای استراحت و تجدیدقوا استفاده کنید، حتی اگر در حد این باشد که مدتی دراز بکشید و پاها را جایی بالاتر از بدنتان قرار دهید.
۱۲- اگر سفر هوایی‌تان طولانی‌ باشد، برای تنظیم خواب و تطبیق ساعت دچار مشکل می‌شوید. بنابراین ترجیحا به کشورهایی که بیشتر از ۴ ساعت با ما اختلاف ساعت دارند، سفر نکنید.
۱۳- شما در بارداری بیشتر از قبل به دستشویی‌رفتن نیاز دارید، بنابراین هر جایی که دستشویی پیدا کردید، از آن استفاده‌ کنید.
۱۴- در سفر از هرگونه فعالیت تفریح و ورزشی که باعث فشار به شکم و بدن می‌شود یا ضربه‌های شدید که خطر سقط جنین دارد، مانند اسکی، اسب‌سواری، جت‌اسکی و غواصی بپرهیزید. در پارک‌های تفریحی از سوارشدن به دستگاه‌هایی که سقوط یا توقف ناگهانی و شدید دارند، خودداری کنید. از رفتن به سونا خودداری کنید.
۱۵- قبل از مصرف هرگونه دارو یا آمپولی با ماما یا پزشک خود مشورت کنید.
۱۶- مکانی که قصد سفر و اقامت در آنجا را دارید، باید از نظر تسهیلات و امکانات پزشکی برای خانمهای باردار کاملا مجهز باشد به شکلی که بتوان در مواقع ضروری به موقع از آنها استفاده کرد. به همین منظور پیشنهاد می شود تمام مدارک و سوابق پزشکی خود را در طول سفر به همراه داشته باشید تا در صورت نیاز اطلاعات لازم را به ماما یا پزشک ارائه دهید. اگر به نقاط دوری مسافرت می کنید، بیمارستان هایی را که به مقصد مورد نظر شما نزدیک تر هستند، شناسایی کنید تا در صورت لزوم به آنها مراجعه کنید. همچنین اطمینان حاصل کنید که بیمه سفر، شما را برای هر گونه احتمالات پوشش می دهد.
l_101360929
برای خانم باردار سفر با چه وسیله‌ای ایمن‌تر است؟
معمولا بهترین وسیله سفر خانم باردار قطار است که می‌تواند راحت در آن قدم بزند.
مسافرت با هواپیما
در بارداری قبل از مسافرت با هواپیما حتما باید با ماما یا پزشک‌تان مشورت کنید. به خانم های دارای دیابت حاملگی یا جنین‌های چند قلو توصیه نمی‌شود با هواپیما سفر کنند. همچنین خانم‌هایی که سابقه آمبولی‌های وریدی یا مشکلات عروقی در پا دارند نیز نباید با هواپیما سفر کنند.
• سفر با هواپیما خطر خاصی برای بارداری های کم خطر ایجاد نمی کند به شرط این که فشار هوا در داخل هواپیما کاملاً تنظیم شده باشد. مسافرت هوایی پس از ماه هشتم بارداری باید با اجازه ماما یا پزشک باشد و خانم باردار باید حداقل هر یک تا دو ساعت یک بار قدم بزند. هرگز در هفته های آخر بارداری ( از هفته ۳۵ به بعد ) با هواپیما مسافرت نکنید. چون بیشترین خطر سفر به خصوص در مسافرت های بین المللی، بروز مشکل در محلی است که امکانات کافی برای درمان وجود ندارد.
• اگر تصمیم به مسافرت خارج از کشور را دارید، در نظر داشته باشید که بعضی از بیمه‌های خارجی که معمولا مسافران را تحت پوشش قرار می‌دهند، در مورد خانم‌های باردار محدودیت دارند. بعضی از خطوط هواپیمایی اجازه پرواز در ماه آخر بارداری را نمی دهند. اما بعضی دیگر از خطوط هواپیمایی با اجازه نامه ماما یا پزشک، اجازه پرواز به خانمهای باردار را می دهند. قبل از تهیه بلیط در این مورد تحقیق کنید.
• تا حد ممکن جایگاهی را در هواپیما انتخاب کنید که در طول پرواز راحت باشید.سعی کنید تا در وسط هواپیما بر روی بال که صاف ترین قسمت هواپیما بوده و یا صندلی هایی که فضای بزرگی جلوی آنها وجود دارد، صندلی خود را رزرو کنید. صندلیهای کنار راهرو از آنجائیکه عبور و مرور را برای خانمهای باردار راحت می کند نیز می تواند گزینه خوب دیگری باشد.
• اشعه‌ی گیت‌های ورودی و خروجی برای جنین ضرر ندارند. اگر از فشار هوا و اشعه های موجود در ارتفاعات بالا نگران هستید، بدانید این موارد مشکلی برای مسافران معمولی ایجاد نمی کند. کاهش فشار هوا موقع پرواز به میزان مختصر مقدار اکسیژن خونتان را پایین می آورد، اما بدنتان بطور طبیعی آن را تنظیم می کند. اگرچه میزان اشعه در ارتفاعات بالا افزایش دارد اما سطح تماس برای مسافران معمولی فابل ملاحظه نیست، اگرچه برای افراد بارداری که بخاطر شغلشان باید مرتب سفر کنند ممکن است قابل ملاحظه باشد و باید با ماما یا پزشک خود در این زمینه مشورت کنند.
• زمانی که در صندلی هواپیما قرار می گیرید، کمربند را از زیر شکم رد کرده سپس آن را ببندید. نوشیدن مایعات به ویژه آب در طول سفر برای دفع اثرات آب و هوای خشک کابین فراموش نکنید. قهوه و هر نوع نوشیدنی کافئین دار ادرار را زیاد می کند پس توصیه می شود از نوشیدن آنها قبل و حین سفر صرف نظر کنید. از خوردن غذاهای نفخ آور مثل کلم و لوبیا و نوشابه گازدار قبل از پرواز پرهیز کنید زیرا در فشار کم حین پرواز ،گازها متسع شده و ایجاد ناراحتی می کند.
• خیلی از خانم‌ها هنگام بارداری دچار کم خونی خفیفی هستند. اگر حین پرواز دچار تنگی نفس شدید یا چشمان‌تان سیاهی رفت از خدمه پرواز بخواهید برای‌تان ماسک اکسیژن تهیه کنند.
• برای جلوگیری از ورم پاها و گرفتگی عضلات پاها، باید در طول سفر هر ۳۰ دقیقه یک بار پاهای خود را خم و راست کنید تا پاها به خوبی استراحت کنند، همچنین می توانند برای دقایقی کفشهای خود را درآورده و پاها را در سکوی زیر صندلی مقابل خود قرار دهید. چنانچه صندلی کنار دست شما خالی است می توانید برای دقایقی پاهای خود را روی صندلی کناری بگذارید. پوشیدن شلوارهای مخصوص بارداری در طول سفر نکته ای است که هرگز نباید آن را فراموش کنید. این شلوارها به شما کمک می کند تا خون به خوبی در پاها حرکت کرده و از لخته شدن خون جلوگیری شود.
مسافرت با کشتی
مسافرت با کشتی جالب است اما بسیاری از مسافران دچار علائم دریازدگی می شوند که نوعی مشکل در تعادل است. دریازدگی باعث ایجاد حالت تهوع و سرگیجه و گاهی حالت ضعف، سردرد و استفراغ می شود. اگر تاکنون سفر دریایی نداشتید برای اولین بار در زمان بارداری برنامه ریزی نکنید. در صورت سفر مطمئن شوید که تیم درمانی در کشتی وجود دارد و برای موارد اورژانسی تسهیلات و امکاناتی موجود است. قبل از سفر با ماما یا پزشک خود در مورد داروهای لازم برای دریازدگی مشورت کنید.
مسافرت با ماشین
زمانی که با ماشین به سفر می روید مواظب جریان هوای داخل ماشین باشید. هوای داخل ماشین باید مدام در جریان باشد. در طی مسافرت با اتومبیل حتما از کمربند ایمنی استفاده کنید. هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد این کمربندها احتمال صدمه به جنین را افزایش می دهند. در واقع عمده ترین علت مرگ جنین در تصادفات، مرگ مادر است. کمربند باید در زیر شکم و روی قسمت فوقانی ران ها قرار گیرد و تا آن جایی که ممکن است باید چگونگی قرارگیری کمربند راحت باشد، کمربند شانه نیز باید در میان دو سینه قرار گیرد. اگر بستن کمربند به شما فشار وارد می کند، می توانید وسیله ای مانند بالش را بین کمربند و بدن خود قرار دهید تا فشار کمتری به شما وارد شود.
در مسافرت با اتومبیل یا اتوبوس در صورتیکه خانم باردار حالت تهوع نداشته باشد طی مسافت حتی تا ۳۰۰ کیلومتر بطور متداوم اشکالی ندارد. البته این در صورتی است که خانم باردار اقدام به رانندگی نکند . اما اگر فرد باردار، خود اقدام به رانندگی می کند بعد ازهر ساعت رانندگی ۵ الی ۱۰ دقیقه استراحت نماید و پاها را حرکت دهد. مسافرت در هر روز را کوتاه کنید یعنی فقط به مدت ۵ یا ۶ ساعت در هر روز رانندگی کنید
می توانید از بالش های مخصوص گردن، برای راحتی سر در طول سفرهای جاده ای استفاده کنید. همچنین صندلی ماشین را به عقب برده و پاهای خود را دراز کنید تا کمتر خسته شوید.
بیماری‌های شایع زنان باردار در سفر
مسمومیت غذایی در اثر مصرف موادغذایی آلوده، عفونت‌های ادراری ناشی از رعایت نکردن بهداشت ناحیه تناسلی، دردهای عضلانی و شکمی در اثر خستگی یا کم‌خوابی سفر، لخته‌شدن خون در عروق در اثر بی‌حرکتی و کم‌آبی بدن از شایع‌ترین خطراتی هستند که ممکن است، زنان باردار را حین سفر تهدید کنند. برای کاهش این خطرات زنان باردار باید پیش از سفر، از وضعیت بهداشت و مواد غذایی و آب و هوای منطقه مقصد اطلاعات کافی کسب کنند. حین سفر از مواد غذایی سالم و مطمئن، کم‌چرب، کم‌نمک و لبنیات پاستوریزه استفاده کنند. هرچند لبنیات محلی خوشمزه‌تر هستند اما احتمال آلودگی آنان بیشتر است که برای زنان باردار توصیه نمی‌شود. از پوشیدن لباس‌های تنگ یا ساق تنگ پرهیز کنند، اما پوشیدن جوراب واریس برای این افراد توصیه می‌شود. زنان باردار باید غذای خود را از مکان‌هایی که مورد تایید وزارت بهداشت است، تهیه کنند.

مراقبت در دوران بارداری | مرکز مشاوره و خدمات مامایی نیلو

مراقبت در دوران بارداری| مرکز مشاوره و خدمات مامایی نیلودر صورتی که حاملگی بدون عارضه باشد، سفر کردن اثر مضری ندارد و مسافرت در طول بارداری می تواند آرامش بخش و مفرح نیز باشد، به شرطی که چند نکته را مورد توجه قرار دهید :۱- برنامه مسافرتی خود را در سه ماهه ی دوم بارداری قرار دهید (هفته ۲۸-۱۴ بارداری )، مراقبت در دوران بارداری زیرا در سه ماهه اول بارداری خطر سقط جنین و در سه ماهه سوم ( از ۲۸ هفتگی به بعد )، احتمال زایمان زودرس وجود دارد.۲- زودتر به فرودگاه یا ایستگاه قطار بروید که اگر اتفاقی افتاد یا در ترافیک ماندید، مجبور نباشید بدوید یا دچار استرس شوید.۳- از نشستن به مدت طولانی خودداری کنید و حداقل هر ۲-۱ ساعت یک بار قدم بزنید و بدن خود را بکشید. در هواپیما یا قطار هر چند کوتاه هم که شده است قدم بزنید؛مراقبت در دوران بارداری زیرا حتی قدم زدن کوتاه مدت باعث بهبود جریان خون شده و از ورم پاها جلوگیری می کند.۴- اغلب خانم‌ها در سفر مصرف آب را از یاد می‌برند. هر ۴-۳ ساعت، حداقل یک لیتر آب برای جلوگیری از هدر رفتن آب بدن بنوشید و برای جلوگیری از عفونت های ادراری از وسایل بهداشتی استفاده کنید. آب و یخ بین‌راهی مصرف نکنید و حتما بطری آب را هر جا می‌روید، همراهتان داشته باشید.۵- غیر از وعده های اصلی غذا، میان وعده هم مصرف کنید.۶- مراقبت در دوران بارداری کیفی شامل ساندویچ های کوچک، کشمش، نان های سبوس دار و میوه و سبزی هایی مثل سیب و هویج همراه خود داشته باشید.۷- برای پیشگیری از حالت تهوع اوایل بارداری، مقداری خشکبار و بیسکویت خشک همراه خود داشته باشد.۸- از خوردن گوشت‌های نیم‌پز و غذاهایی که ممکن است قبلا طی روز چند بار گرم شده باشند، خودداری کنید و وعده‌‌ای سالم و کوچک در کیف دستی‌تان داشته باشید.میوه و سبزی‌ها را حتما با آب لوله‌کشی بشویید و بخورید نه آب چشمه و آبشار. تا می‌توانید از خوردن میوه خام که قابل پوست کندن نیست، بپرهیزید.۹- لباس گشاد و راحت و همچنین کفش راحتی بپوشید.۱۰- همراه خود بالش کوچکی برای جلوگیری از کمردرد داشته باشید۱۱- نباید چمدان و بار سنگین همراه ببرید یا حمل کنید. مراقبت در دوران بارداری حواستان به برنامه خوابتان باشد.مراقبت در دوران بارداری از صبح تا شب پیاده‌روی و گردش نکنید و از هر موقعیتی برای استراحت و تجدیدقوا استفاده کنید، مراقبت در دوران بارداری حتی اگر در حد این باشد که مدتی دراز بکشید و پاها را جایی بالاتر از بدنتان قرار دهید. – See more at: http://www.niloocenter.com/2015/12/01/%d9%85%d8%b3%d8%a7%d9%81%d8%b1%d8%aa-%d8%af%d8%b1-%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%b1%db%8c/#sthash.8DKhwRcw.dpuf

مراقبت در دوران بارداری | مرکز مشاوره و خدمات مامایی نیلو