مواد غذایی غیر مجاز در بارداری :

مواد غذایی غیر مجاز در بارداری :

کافئین: مصرف کم کافئین ( قهوه، نوشابه سیاه،چای) خطرناک نیست اما مصرف زیاد آن می تواند باعث تولد نوزاد کم وزن یا نوزاد با عوارض عصبی شود.
نوشیدنی های الکلی: باعث رشد غیر طبیعی جنین و کاهش مهارت عقلانی و هوشی و بروز سندرم الکلی جنین می‌شوند.
شکلات: علاوه بر اینکه کمی کافئین دارد، حاوی موادی است که به کافئین شبیه هستند. بنابراین مصرف شکلات باید محدود شود.
دخانیات: مصرف دخانیات در بارداری می تواند با تولد نوزاد کم وزن همراه باشد. به مادران باردار توصیه می شود حدالمقدور در معرض دود سیگار نیز قرار نگیرند.
لیستریا: عفونت با لیستریا یکی از عوامل سقط و مننژیت جنین و نوزاد است. لیستریا یک ارگانیسم موجود در خاک است که با مصرف غذا های حیوانی آلوده و سبزیجات خام آلوده وارد بدن شده و ایجاد عفونت می کند. شیر خام، غذاهای دریایی دودی، کالباس، کباب کوبیده که خوب پخته نشده، پنیر های نرم، گوشتهای پخته نشده و غذاهای مانده در یخچال منابع احتمالی آلودگی هستند.

زایمان با حضور همسر | مرکز مشاوره و خدمات مامایی نیلو

زایمان با حضور همسر | مرکز مشاوره و خدمات مامایی نیلو در حال حاضر، مداخلات فراوان به خصوص در حیطه زایمان ، مشکلات جهانی متعددی را از جمله افزایش سزارین ، جدایی مادر و نوزاد در بدو تولد ، نبود حمایت کافی روحی روانی از مادر و عوارض مداخلات پزشکی و داروهای مصرفی از جمله داروهای بیدردی ، اکسی توسین و عفونت های ناشی از این مداخلات را به وجود آورده است . در حالی که حاملگی و زایمان یک پدیده کاملاً فیزیولوژیک و طبیعی است و بیش از آنکه نیازمند مدیریت و مداخله باشدحمایت و همراهی را می طلبد.تعریف زایمان فیزیولوژیک:زایمان فیزیولوژیک یعنی طی شدن روند طبیعی زایمان، بدون هر گونه دخالت دارویی و پزشکی !در زایمان فیزیولوژیک ،زایمان با حضور همسر خانم باردار با دردهای کاملا طبیعی خود مراجعه میکند و پرونده بستری در بلوک زایمان تشکیل میشد . اما دیگر از وصل کردن سرم و خوابیدن روی تخت و غذا نخوردن و …خبری نیست ! در زایمان فیزیولوزیک تمام سعی مان بر این است که فرد احساس راحتی کند . همه کس و همه چیز در اختیار مادر باردار قرار دارد که فقط راحت باشد . احساس غریبی نکند .وجود همراه زایمان (معمولا همسر یا مامای همراه) نیز از اصول زایمان فیزیولوزیک است . در این نوه زایمان ، سرم تراپی اجباری و آنژیوکت و … ممنوع است . زایمان با حضور همسر همه چیز فقط و فقط در صورت “لزوم” انجام می شود . مادر می تواند مایعات و غذاهای سبک استفاده کند . لزومی هم به دراز کشیدن روی تخت و تکان نخورن نیست ! اتفاقا در زایمان فیزیولوژیک سعی میکنیم از نیروهای طبیعی شکم و لگن وتلاش خود جنین (که این امر تحریکات لازم برای افزایش هوش جنینی را ایجاد می کند.)برای پیشرفت زایمان استفاده کنیم.البته انجام زایمان فیزیولوزیک ، شرایط خاصی میخواهد که به آن اشاره خواهم کردبهتر است به طور خلاصه بدانید ، چهار هورمون اصلی در زایمان نقش دارند که عبارتند از :اکسی توسین (هورمون عشق) ، اندورفین (هورمون خشنودی وآرامش) ، اپی نفرین ، نوراپی نفرین (هورمون تهیج و استرس) ، پرولاکتین (هورمون شیر).چهار هورمون فوق با هم سمفونی زیبایی را در بدن اجرا می کنند و هماهنگی جالبی با هم دارند . زایمان با حضور همسر این سیستم در بدن همه پستانداران وجود دارد و به عنوان سیسم لیمیک یا مرکز عاطفی مغز شناخته شده است که در قسمت میانی مغز قرار دارد .برای این که روند زایمان بتواند با بیشترین پتانسیل طبیعی خود پیش برود ، این قسمت از مغز(سیستم لیمبیک) باید بر قسمت منطقی مغز برتری یابد . برای برقراری این وضعیت باید محیط و فضایی آرام و خصوصی با نور ملایم و کم صدا فراهم بیاوریم و هیچ انتظار منطقی از زن زائو نداشته باشیم . در چنین فضایی زن به طور ذاتی شروع به حرکت کرده و صداهایی از خود در می آورد ، به گونه ای نفس می کشد و وضعیتی به خود می گیرد که زایمان را راحت تر می سازد (بطور غریزی و خودبخود) . این عملکرد و هماهنگی هورمونی توسط مداخلات روتین مانند اینداکشن (سرم فشار) ، تجویز ضد دردها ، جلوگیری از حرکت مادراز روی تخت ، ناشتا نگه داشتن مادر و ….. آسیب می بیند, متاسفانه این مساله باعث افزایش سزارین در ایران شده است.
زایمان با حضور همسر | مرکز مشاوره و خدمات مامایی نیلو