ناباروری | زایمان فیزیولوژیک

ناباروری | زایمان فیزیولوژیک

ناباروری :

به چه کسی نابارور گفته می شود؟

به زوجی نابارور گفته می شود که پس از یک سال مقاربت جنسی بدون استفاده از هر گونه  وسیله جلوگیری از بارداری، نتوانند صاحب فرزند شوند.شیوع ناباروری در زوج ها حدود ۱۰تا۲۰درصد می باشد.

زوج ها باید بدانند که وقوع حاملگی نیاز به زمان دارد و در هر دوره تخمک گذاری ۳۰درصد شانس حاملگی وجود دارد.

در دو سال اولی که زوج مصمم برای بارداری هستند، با افزایش مدت تماس جنسی شانس باروری افزایش می یابد، بطوری که شانس باروری حتی در یک زوج سالم، در انتهای سال اول به۸۵درصد و در پایان سال دوم به ۹۳درصد می رسد.پس از یک سال احتمال بارداری در یک زوج سالم ۸۵درصد است.

چه سنی برای باروری مناسب تر است؟

بهترین زمان بین ۲۰تا۳۰سالگی است.قدرت باروری با افزایش سن کم کم کاهش می شود.سن بالا و طول مدت نازایی، احتمال درمان موفقیت آمیز را کمتر می کند.

در خانم های زیر ۳۵ سال در صورتی که بارداری یک سال پس از مقاربت حفظت نشده، روی دهد توصیه می شود که زوجین به پزشک مراجعکنند.چنانچه خانمی در سنین ۳۵تا۳۹ سال باشد بهتر است در صورت عدم بارداری پس از ۶ماه و در خانم های متاهل بالای ۴۰سال لازم است زوجین بلافاصله پس از ازدواج برای ارزیابی توان باروری به پزشک مراجعه کنند.خانم های زیر۳۵سال که دارای عوامل خطر برای نازایی هستند(قاعدگی نا مرتب،عفونت لگنی،و…)باید زودتر برای بررسی وضعیت بارداری اقدام کنند.

علل و عوامل موثر بر ناباروری :

مردان و زنان هر کدام مسئول ۴۰درصد  از موارد ناباروری بوده و ۱۰درصد هر دو زوج عامل ناباروری بوده و در ۱۰درصد باقیمانده هیچ علتی یافت نمی شود.

۱-علل مربوط به زنان :

سن :

پیر شدن دستگاه تولید مثل،به خصوص تخمدان ها،نقش عمده ای در باروری دارد.به علاوه افزایش سن،خطر سقط را هم افزایش می دهد اکثر سقط های اولین خود به خودی،پس از ۳۵سالگی و به علت اختلال ژنتیکی روی می دهد.به طوری که خطر سقط های خود به خودی در سنین زیر ۳۰ سال،کمتر از ۱۰ درصد است،ولی این رقم در سنین بالای ۴۰،به ۳۴درصد می رسد.مطالعات نشان داده است که تخمک های زنان مسن،قدرت باروری کمتری دارند و با افزایش سن،احتمال افزایش بعضی از بیماری ها که سبب ناباروری می شوند هم بیشتر است .

غیر طبیعی بودن ساختمان یا عملکرد هریک از اجزا دستگاه تناسلی زنانه تخمدان ها، لوله های رحم، جسم رحم، دهانه رحم

اختلال تخمک گذاری :

نیمی از موارد  نازایی به علت اختلال در اثر اختلال در تخمک گذاری تخمدان ها است.قاعدگی منظم در بیشتر موارد نشان دهنده وضعیت سلامت هورمون های داخلی و بخصوص انجام تخمک گذاری است.این علامت از هر آزمایش گران قیمت دیگری بهتر است.اگر قاعدگی نامرتب باشد تخمک گذاری مطلوب نیست و باید ارزیابی های لازم انجام شود.

سندرم تخمدان پلی کیستسک،یکی از علل عدم تخمک گذاری است. زنان مبتلا به این بیماری ممکن است دچار چاقی،نامنظمی قاعدگی به خصوص کاهش یا توقف عادت ماهیانه و رشد ناهنجار موهای زائد بدن در ناحیه سطح داخلی ران ها،صورت و روی پستان ها و خط وسط شکم می شود.این بیماران مستعد نوسانات خلقی و احساسی نیز هستند.

انسداد لوله های رحمی :

لوله های رحمی باعث انتال اسپرم از رحم به سمت تخمک آزاد شده از تخمدان،(در ظرف چند ثانیه) می شوند و تخمک بارور شده را به داخل رحم منتقل می کنند.اختلال در کار و شکل لوله های رحمی هم سبب ناباروری می شود.بسته بودن لوله ها در هر نقطه از طول لوله مانع انتقال تخمک می شود.شایع ترین علت انسداد لوله های رحمی عفونت دستگاه تناسلی،به خصص در نتیجه عفونت های منتقله از راه آمیزش می باشد.این رو مهم ترین راه پیشگیری از ناباروری،درمان منایب و پیشگیری از عفونت ها است.

تغییر شکل فضای داخل رحم :

تومورهای خوش خیم رحم مثل فیبروم ها که بسیار شایع هستند و خوشبختانه بیشتر آن ها سبب نازایی نمی شوند.

اکثر بدشکلی های رحم باعث نازایی نمی شوند،ولی بعضی از انواع آن باعث سقط های مکرر شده که به نوعی مشکل باروری محسوب می شود.

چسبندگی های داخل رحم که در دست کاری های داخل رحم، عفونت های رحمی درمان نشده و کورتاژهای مکرر بوجود می آید.

مشکلات ساختمانی و تغییرات فیزیکی و شیمیایی دهانه رحم :

دهانه رحم محل عبور اسپرم است.وقتی سلولهای متحرک اسپرم از محیط خود، یعنی مایع منی،وارد مهبل که حالت اسیدی دارد می شوند، ترشحات دهانه رحم این اسید راخنثی کرده و سبب حفاظت اسپرم ها شدهو سپس آن ها را راهی رحم و لوله های رحم می کند.

بعضی از عللی که با اثر بر دهانه رحم باعث نازایی می شوند،عبارتند از:

عفونت ها و ترشحات غیر طبیعی و التهاب های مزمن دهانه رحم وجود مواد ضد اسپرم در ترشحات دهانه رحم باعث بی حرکت شدن اسپرم ها و جلوگیری از انتقال آن ها به قسمت بالایی رحم می شود.

درمان به موقع عفونت ها و ترشحات غیر طبیعی دستگاه تناسلی نقش مهمی در پیشگیری از ناباروری دارد.

زایمان فیزیولوژیک | مرکز مشاوره و خدمات مامایی نیلو

زایمان فیزیولوژیک | مرکز مشاوره و خدمات مامایی نیلوبه زوجی نابارور گفته می شود که پس از یک سال مقاربت جنسی بدون استفاده از هر گونه وسیله جلوگیری از بارداری، نتوانند صاحب فرزند شوند. زایمان فیزیولوژیک شیوع ناباروری در زوج ها حدود ۱۰تا۲۰درصد می باشد. زایمان فیزیولوژیک زوج ها باید بدانند که وقوع حاملگی نیاز به زمان دارد و در هر دوره تخمک گذاری ۳۰درصد شانس حاملگی وجود دارد.در دو سال اولی که زوج مصمم برای بارداری هستند، زایمان فیزیولوژیک با افزایش مدت تماس جنسی شانس باروری افزایش می یابد، زایمان فیزیولوژیک بطوری که شانس باروری حتی در یک زوج سالم، زایمان فیزیولوژیک در انتهای سال اول به۸۵درصد و در پایان سال دوم به ۹۳درصد می رسد.پس از یک سال احتمال بارداری در یک زوج سالم ۸۵درصد است.چه سنی برای باروری مناسب تر است؟بهترین زمان بین ۲۰تا۳۰سالگی است. زایمان فیزیولوژیک قدرت باروری با افزایش سن کم کم کاهش می شود.سن بالا و طول مدت نازایی، زایمان فیزیولوژیک احتمال درمان موفقیت آمیز را کمتر می کند. زایمان فیزیولوژیک در خانم های زیر ۳۵ سال در صورتی که بارداری یک سال پس از مقاربت حفظت نشده، زایمان فیزیولوژیک روی دهد توصیه می شود که زوجین به پزشک مراجعکنند.چنانچه خانمی در سنین ۳۵تا۳۹ سال باشد بهتر است در صورت عدم بارداری پس از ۶ماه و در خانم های متاهل بالای ۴۰سال لازم است زوجین بلافاصله پس از ازدواج برای ارزیابی توان باروری به پزشک مراجعه کنند. زایمان فیزیولوژیک خانم های زیر۳۵سال که دارای عوامل خطر برای نازایی هستند(قاعدگی نا مرتب،عفونت لگنی،و…)باید زودتر برای بررسی وضعیت بارداری اقدام کنند. زایمان فیزیولوژیک علل و عوامل موثر بر ناباروری :مردان و زنان هر کدام مسئول ۴۰درصد از موارد ناباروری بوده و ۱۰درصد هر دو زوج عامل ناباروری بوده و در ۱۰درصد باقیمانده هیچ علتی یافت نمی شود.۱-علل مربوط به زنان : See more at: http://www.niloocenter.com/2016/01/11/%d9%86%d8%a7%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d9%88%d8%b1%db%8c/#sthash.u2t4a5HP.dpuf

 زایمان فیزیولوژیک | مرکز مشاوره و خدمات مامایی نیلو