نشانه های تخمک گذاری | کلاسهای بارداری

نشانه های تخمک گذاری

ممکن است مدتی از زمان ازدواج شما گذشته باشد و تمایل به بارداری داشته باشید ولی هنوز موفق نشدید.خانم عزیز شما باید بدانید که بارداری به تخمک گذاری بستگی دارد و معمولا در هر ماه یک تخمک آزاد می شود.ممکن است قاعده شوید ولی تخمک گذاری نداشته باشید و یا قاعده نشوید ولی تخمک گذاری داشته باشید. بنابراین آشنایی شما با علائم تخمک گذاری به شما در این زمینه کمک می کند.با ما همراه باشید تا علائم تخمک گذاری را برایتان به طور کامل توضیح دهیم.
۱)تغییر ترشحات سرویکس(دهانه رحم): در حین یا درست پیش از تخمک‌گذاری، ترشحات دهانه رحم معمولا ظاهری مانند سفیده تخم مرغ به خود می‌گیرد. اما ظاهر این ترشحات از زنی به زن دیگر متفاوت است.هر چقدر روزهای بیشتری از دوره شما بگذرد، حجم این ترشحات افزایش پیدا کرده و بافت آنها نیز تغییر می کند. این تغییرات، بیانگر افزایش سطح هورمون استروژن در بدن شما است. هنگامی که این ترشحات شفاف، لیز و چسبنده باشد، احتمال باردار شدن شما به حداکثر می رسد. به نظر بسیاری از خانمها، ترشحات در این دوره مانند سفیده تخم مرغ است.
۲)تغییر دمای پایه ی بدن:
در این روش بهتر است درجه حرارت بدن خود را در ابتدای صبح پس از برخاستن از خواب اندازه بگیرید. در بیشتر خانم ها،‌ کمی مانده به تخمک‌گذاری، درجه حرارت بدن اندکی سقوط می‌کند، ‌سپس افزایش درجه حرارت بدن را داریم که نشانه‌ آن است که تخمک‌گذاری تازه رخ داده است. (دمای بدن شما ممکن است بین ۰.۴ تا ۱.۰ درجه افزایش پیدا کند). شما این تغییر را احساس نخواهید کرد، اما می توانید با استفاده از یک دماسنج، “دمای پایه بدن” یا BBT خود را اندازه گیری کنید.
حداکثر توانایی شما برای باردار شدن، از دو تا سه روز قبل از این که دمای بدن شما افزایش پیدا کندتا حداکثر ۱۲ تا ۲۴ ساعت پس از مشاهده اولیه افزایش دما می باشد. چون پس از تخمک گذاری، یک تا دو روز طول می کشد تا سطح هورمون پروژسترون به حدی برسد که دمای بدن شما را افزایش بدهد. اما از آنجا که تخمک تنها حداکثر ۲۴ ساعت می تواند زنده بماند، هنگامی که دمای بدن افزایش پیدا می کند، دیگر برای باردار شدن خیلی دیر شده است. به همین دلیل، متخصصان توصیه می کنند که دمای بدن خود را برای چند ماه دقیقا زیر نظر گرفته و نموداری برای آن طراحی کنید تا بتوانید الگوی افزایش دما را تشخیص داده و زمان احتمالی تخمک گذاری خود را مشخص کنید.
در این صورت می توانید به گونه ای برنامه ریزی کنید که دو تا سه روز پیش از موعد افزایش دمای بدن خود، آمیزش داشته باشید.
۳)نرم شدن سرویکس(دهانه رحم):
پس از تخمک‌گذاری،‌ زن ممکن است در هنگام معاینه دریابد، گردن رحمش نرم‌تر از حد معمول است، ‌و بالاتر از حد معمول قرار دارد.

۴)درد در ناحیه ی پایین شکم:
حدودا ۲۰% از خانمها می توانند تخمک گذاری و فعالیت مربوط به آن را احساس کنند، که نشانه های آن می تواند از درد ملایم تا تیر کشیدن های شدید و ناگهانی باشد. این حالت، که به آن میتل اشمرز ی mittelschmerz گفته می شود، ممکن است از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد.
بعضی نشانه ها نیز وجود دارند که در همه زنان یا تعداد زیادی از آنها دیده نمی‌شوند: لکه‌بینی، حساسیت پستان‌ها، دل‌درد،‌ آروغ‌زدن،‌ افزایش حساسیت در حس‌های مختلف و تقویت میل جنسی .

۵)کیت تخمک گذاری:
کیت های تشخیص تخمک گذاری به شما کمک می کند تا محدوده تخمک گذاری تان را تعیین کنید.اغلب ۱تا ۲ روز قبل از تخمک گذاری هورمون ال اچ افزایش می یابد که کیت های تخمک گذاری میزان افزایش هورمون ال اچ را در ادرارتان بررسی می کند.
اززمان افزایش هورمون ال اچ تا زمانی که تخمک آزاد می شود ۱۲ تا ۳۶ ساعت وجود دارد که شما در این زمان بیشترین شانس باروری را دارید.
کیت را می توانید ازداروخانه تهیه کنید و بهتر است از ۱۶ روز مانده به پریود بعدی تان کیت بزنید.هر روز سر ساعت مشخصی کیت بزنید . نمونه ادرارتان را در لیوان پلاستیکی ریخته و تست نواری را بگذارید و ۱۰ دقیقه بعد تست را بخوانید.زمانی که تست مثبت شد۱۲ تا ۱۶ ساعت بعد باید مقاربت انجام شود تا شانس باروری به حداکثر برسد.

با توجه به این نکات می‌توانید زمان تقریبی تخمک‌گذاری‌تان را محاسبه کنید:
– یک دوره قاعدگی از اولین روز شروع قاعدگی تا اولین روز قاعدگی بعدی می باشد.
– یک دوره قاعدگی به طور معمول ۲۸ تا ۳۲ روز طول می‌کشد، اما ممکن است کوتاه‌تر یا طولانی تر باشد.
– زمان تخمک‌گذاری با محاسبه‌کردن نیمه دوره قاعدگی تعیین می‌شود.
– تخمک‌گذاری معمولا بین روز ۱۱ تا ۲۱ پس از شروع دوره قاعدگی رخ می‌دهد.
– زمان تخمک‌گذاری را همچنین می‌توانید با حساب‌ کردن ۱۲ تا ۱۶ روز پیش از اولین دوره قاعدگی بعدی هم به دست آورید.

* توجه داشته باشید که بعد از انجام مقاربت ، اسپرم های همسرتان تا پنج روز در رحم شما می توانند زنده بمانند ( اگر چه اکثر آنها بعد از دو روز از بین می روند ) .
* در صورتی که از سه روز قبل تا سه روز بعد از زمان تخمک گذاری مقاربت انجام شود احتمال وقوع حاملگی زیاد می باشد.

کلاسهای بارداری | مرکز مشاوره و خدمات مامایی نیلو

کلاسهای بارداری | مرکز مشاوره و خدمات مامایی نیلو

کلاسهای بارداری | مرکز مشاوره و خدمات مامایی نیلو