نشانه های پایین آمدن جفت در ماه های آخر بارداری

نشانه های پایین آمدن جفت در ماه های آخر بارداری

نشانه های پایین آمدن جفت در ماه های آخر بارداری:
پایین آمدن و ورود سر جنین به داخل لگن مادر را در اصطلاح پزشکی ، درگیر شدن سر با لگن مینامند. به گفته متخصصان این اتفاق میتواند از هفته های آخر بارداری تا چند ساعت قبل از شروع زایمان انجام شود .
تنفس راحت :
اگر بانوان باردار احساس تنگی نفس دارند این تنگش نفس دلایل متعددی دارد از جمله افزایش حجم خون که باعث کاهش جریان اکسیژن میشود و بزرگ شدن رحم تا زیر قفسه سینه که فضا را برای انبساط ریه ها به هنگام تنفس تنگ تر میکند وقتی سر جنین به درون لگن مادر میرسد از فشار وارد بر دیافراگرام مادرکاسته خواهد شد .

افزایش ادرار:
مکل تکرر ادرار از اوایل بارداری آغاز شده و هرچه به انتهای این دوران نزدیک میشویم شدیدتر خواهد شد همزمان با ورود سر جنین به لگن یا به عبارت دیگر همان پایین آمدن جنین ، وزن جنین به پاین شکم مادر وارد شده وبر شانه او فشار وارد میکند.

تغییر شکل شکم :
حتی اگر جنین نسبتا کوچک باشد با حرکت سر او به سمت لگن ظاهر شکم مادر تغییر میکند . مادرانی که جنین در بالای شکم آن ها ، زیر سینه ها و قفسه سینه ها و قرار دارد ناگهان متوجه میشوند برآمدگی شکم به قسمت جلوی کمر یا پایین تر آمده است ولی اگر برآمدگی شکم در قسمت مرکزی یا پایینی بدن مادر قرار داشته باشد تغییر آن چندان محسوس نیست .
آرامش معده :
بعد از اینکه جنین پایین آمد مادر میتواند با آسودگی یک وعده غذای معمولی میل کند قبل از درگیر شدن سر جنین با لگن مادر، جنین و حجم رحم به معده فشار وارد میکردند و موجب جمع شدن آن میشوند لذا موجب مشکلات گوارشی مانند سوزش سر دل یا ترش کردن ، گاز معده ونفخ میشدند با پایین آمدن جنین از فشار وارد بر معده کاسته شده و مشکلات تا حدی بهبود خواهند یافت .
هموروئید :
بعد از ورود سر جنین فشار وارد بر واژن و مقعد افزایش میابد به همین دلیل ممکن است موجب بروز هموروئید یا وخیم تر شدن آن شود به علت تغییر فشار در داخل بدن مادر ، یبوست نیز دور از انتظار نیست .

درد پایین لگن :
اگر جنین به درون لگن مادر پایین آمده باشد هنگام حرکت یا ضربه زدن ، مادر در واژن ، محدوده میان واژن و مقعد با نام میان دو راه یا پرنیوم ویا مقعد درد شدید و آزار دهنده ای را احساس میکند . همچنین از این زمان به بعد با بروز انقباضات براکستون هیلکس که گرفتگی های تمرینی هستند ، مادر فشار را در ناحیه واژن و پرنیوم احساس خواهد کرد با پایین آمدن سر جنین به درون لگن مادر در هفته های پایانی بارداری که نشانه ای از آمادگی جنین برای خروج و زایمان است مادر حس میکند که کودکش در حال بیرون آمدن است . اما در حقیقت مایع آمنیوتیک اطراف جنین را احاطه کرده و او را در درون لایه ای
محافظ نگه داشته است و علاوه بر ان یک سد قوی با نام پلاگ مخاطی دهانه رحم را مسدود کرده است و قرار نیست چنین اتفاقی رخ دهد .
تمامی پزشکان ورود سر جنین به درون لگن مادر را به نشانه آمادگی جنین برای تولد قلمداد میکنند به همیندلیل با مشاهده هر یک از موارد ذکر شده در این متن بهتر است با ماما خود تماس بگیرید زیرا به زمان زایمان امکان دارد نزدیک شده باشید.