وریدهای واریسی دوران بارداری

وریدهای واریسی دوران بارداری

وریدهای واریسی، وریدهایی هستند که متورم شده اند. وریدهای پا به طور شایعتری درگیر می شوند. همچنین ممکن است دچار واریس وریدهای ناحیه ژنیتال(ابتدای واژن) گردید. اینها معمولاً بعد از زایمان بهتر می شوند.

اگر وریدهای واریسی دارید

سعی کنید که از ایستادن طولانی مدت اجتناب کنید.
سعی کنید چهارزانو ننشینید.
سعی کنید وزن زیادی را متحمل نشوید، چون باعث افزایش فشار می گردد.
تا آنجا که می توانید در حالی که پایتان بالا است بنشینید تا درد و ناراحتی را کم کنید.
سعی کنید تا جورابهای سفت و چسبان که محافظت کننده هستند بپوشید که به حفاظت عضلات پاهایتان کمک میکند.
سعی کنید در حالتی بخوابید که پاهایتان از سطح بدنتان بالاتر باشد( از بالش برای زیر قوزک پایتان استفاده کنید یا زیر پایه های تختتان کتاب بگذارید).
ورزشهای پا و دیگر ورزشهای دوران بارداری مثل پیاده روی و شنا را که به افزایش جریان خون کمک می کند، انجام دهید.

کلاس های بارداری | مرکز مشاوره و خدمات مامایی نیلو

کلاس های بارداری| مرکز مشاوره و خدمات مامایی نیلودر این دوره تغییراتی مانند بزرگ شدن پستان ها و رحم، افزایش وزن و از همه مهمتر حرکت جنین را داریم که به وجود جنین واقعیت می بخشد. مادر، جنین را به صورت موجودی جدا ولی وابسته به خود احساس می کند. در این زمان مادر، حال عمومی بهتری دارد و به جنین بیشتر توجه می کند و مایل است در مورد تغذیه و رشد و نمو جنینش بداند. در این دوره زن باردار به توانایی خود در محافظت از جنین بسیار علاقمند است که گاهی به صورت خودشیفتگی بروز می کند. به خوراک و پوشاکش بیشتر از گذشته اهمیت می دهد. زنان باردار شاغل نسبت به شغل خود بی علاقه می‌شوند. سه ماهه سوم زن باردار در این زمان و خصوصا در ماه هفتم احساس می کند آسیب پذیر است و ممکن است به بچه آسیب برسد یا از بین برود. به همین دلیل از حضور در محیط های شلوغ دوری می کند. اغلب در هفته های آخر بارداری، به همسر و خانواده احساس وابستگی بیشتری پیدا می‌کند،ممکن است مرتب با محل کار همسرش تماس بگیرد.کلاس های بارداری در این روز ها زن باردار خود را آماده زایمان و مادر شدن می کند و به محبت و توجه بیشتر همسرش نیاز دارد. معمولا او نگران است که اگر درد زایمان شروع شود، چه باید بکند. برای کاهش نگرانی بهتر است در مورد همراه خود در موقع زایمان و مسائل دیگر برنامه ریزی کند.آمادگی برای پدر شدن :رفتار پدر در دوران بارداری همسرش تحت تاثیر باور های فرهنگی، اعتقادات و احساسات اوست. مردی که به بچه و پرورش او علاقه مند باشد در مورد نقش پدر بودنش هیجان زده و شادمان است و با همسرش همکاری می کند. ایجاد ارتباط پدر با جنین مثل ارتباط مادر با جنین در سه مرحله ظاهر می‌شود. در مرحله اول که از چند ساعت تا چند هفته طول می‌کشد، قبول بارداری است.کلاس های بارداری مرد ها نسبت به بارداری در صورت خواسته یا ناخواسته بودن آن، با خوشحالی و یا با تردید واکنش نشان می دهند. در مرحله دوم مرد با این واقعیت که همسرش باردار است، سازگار می شود. مرحله سوم که در هفته های آخر بارداری شروع می شود، با همسرش در مورد نقش خودش در زایمان و آمادگی برای پدر شدن صحبت می کند.کلاس های بارداری بزرگترین نگرانی پدر این است که همسرش را به موقع به محل مناسب زایمان برساند. مردی که از قبل برای زایمان آمادگی نداشته باشد، ترس و هیجان خود را به همسرش منتقل می کند. حضور پدر در کلاس های آمادگی پیش از زایمان کمک می کند تا برای بسیاری از سوالات و نگرانی های خود پاسخ مناسب دریافت کند و بتواند همکاری موثری با همسرش داشته باشد. توصیه به پدر ها :از تغییرات جسمی و روحی همسرشان آگاه باشند. درباره روند بارداری، زایمان و بعد از زایمان مطالعه کنند. فشار های عصبی و نگرانی همسرشان را کم کنند. در کار های منزل به او کمک کنند. شرایطی را فراهم کنند که همسرشان بیشتر استراحت کند. سیگار نکشند، دود سیگار برای رشد جنین مضر است. در صورت امکان در کلاس های آمادگی پیش از زایمان شرکت کنند. برای زمان زایمان از قبل آمادگی داشته باشند.

کلاس های  بارداری| مرکز مشاوره و خدمات مامایی نیلو