وسایل مورد نیاز نوزاد

وسایل مورد نیاز نوزاد

یکی از ضروری‌ترین نکاتی که هر زن بارداری  پیش از رفتن به بیمارستان و زایمان  باید بداند، جمع کردن کیفی شامل وسایل مورد نیاز خود و نوزادش است. قدرمسلم بخشی کمی از لباس‌های مورد نیاز شما و نوزادتان را بیمارستان در اختیارتان قرار می‌دهد، اما همه وسایل را نه! پس بهتر است نوشته زیر را با دقت بخوانید.

یک دست لباس راحت برای رفتن به بیمارستان کنار بگذارید. در آن لحظه تمرکز کافی برای انتخاب لباس مناسب ندارید. چه بخواهید زایمان طبیعی داشته باشید و یا سزارین، بیمارستان یک دست لباس به شما می‌دهد اما در صورت تمایل یک دست لباس راحت جلو دکمه‌دار برای خودتان بردارید.

یک روسری زیبا و راحت هم فراموش نکنید. چیزی که بعد از زایمان نسبتا مهم است و بیشتر خانم‌ها فراموش می‌کنند همراه داشتن کمی لوازم آرایش در حد نیاز است، مثلا رژلب و رژگونه و  برس حتما با خودتان ببرید. سعی کنید برای بیمارستان و بعد از زایمان لباس‌های راحت و زیبا انتخاب کنید چرا که در روحیه شما بعد از زایمان قطعا موثر خواهد بود.

کیف نوزاد

امروزه بیمارستان‌ها بسیاری از لوازم کودک را در اختیار شما قرار می‌دهند ولی به‌طور کلی ما  فهرستی از وسایل مورد نیاز نوزاد را ذکر می کنیم:

یک دورپیچ نازک

پوشک مخصوص نوزاد

شیشه شیر کوچک

دستمال مرطوب

کریر یا ساک حمل نوزاد

قنداق فرنگی

یک پتو که اگر در فصل سرد هستید ضخیم باشد و اگر در فصل گرم هستید نازک

دو دست لباس کامل که شامل بادی و بلوز و شلوار یا سرهمی و جوراب و کلاه نخی و  دستکش نوزادی

کیف مادر

.  چند عدد نوار بهداشتی معمولی در کیف داشته باشید

.  یک شیر دوش دستی هم همراه داشته باشید تا در صورت نیاز استفاده کنید

. سوتین سایز بزرگ یا شیردهی و چند شورت هم یادتان نرود

وسایل دیگر

آزمایشات و سونوگرافی‌های قبلی

خوراکی‌های قندی مثل بیسکویت و آب‌نبات

دوربین عکاسی و فیلمبرداری

پول نقد یا کارت بانک

موبایل و شارژر

لیوان و پیش‌دستی و از این قبیل وسایل

خودکار و دفتر کوچک

نکات و هشدارها

سعی کنید لوازم اضافی همراه نبرید و پیش از تدارک کیف لوازم بیمارستان، فهرست لوازمی که  بیمارستان در اختیارتان می گذارد را تهیه کنید.

زایمان با حضور همسر | مرکز مشاوره و خدمات مامایی نیلو

زایمان با حضور همسر | مرکز مشاوره و خدمات مامایی نیلو در حال حاضر، مداخلات فراوان به خصوص در حیطه زایمان ، مشکلات جهانی متعددی را از جمله افزایش سزارین ، جدایی مادر و نوزاد در بدو تولد ، نبود حمایت کافی روحی روانی از مادر و عوارض مداخلات پزشکی و داروهای مصرفی از جمله داروهای بیدردی ، اکسی توسین و عفونت های ناشی از این مداخلات را به وجود آورده است . در حالی که حاملگی و زایمان یک پدیده کاملاً فیزیولوژیک و طبیعی است و بیش از آنکه نیازمند مدیریت و مداخله باشدحمایت و همراهی را می طلبد.تعریف زایمان فیزیولوژیک:زایمان فیزیولوژیک یعنی طی شدن روند طبیعی زایمان، بدون هر گونه دخالت دارویی و پزشکی !در زایمان فیزیولوژیک ،زایمان با حضور همسر خانم باردار با دردهای کاملا طبیعی خود مراجعه میکند و پرونده بستری در بلوک زایمان تشکیل میشد . اما دیگر از وصل کردن سرم و خوابیدن روی تخت و غذا نخوردن و …خبری نیست ! در زایمان فیزیولوزیک تمام سعی مان بر این است که فرد احساس راحتی کند . همه کس و همه چیز در اختیار مادر باردار قرار دارد که فقط راحت باشد . احساس غریبی نکند .وجود همراه زایمان (معمولا همسر یا مامای همراه) نیز از اصول زایمان فیزیولوزیک است . در این نوه زایمان ، سرم تراپی اجباری و آنژیوکت و … ممنوع است . زایمان با حضور همسر همه چیز فقط و فقط در صورت “لزوم” انجام می شود . مادر می تواند مایعات و غذاهای سبک استفاده کند . لزومی هم به دراز کشیدن روی تخت و تکان نخورن نیست ! اتفاقا در زایمان فیزیولوژیک سعی میکنیم از نیروهای طبیعی شکم و لگن وتلاش خود جنین (که این امر تحریکات لازم برای افزایش هوش جنینی را ایجاد می کند.)برای پیشرفت زایمان استفاده کنیم.البته انجام زایمان فیزیولوزیک ، شرایط خاصی میخواهد که به آن اشاره خواهم کردبهتر است به طور خلاصه بدانید ، چهار هورمون اصلی در زایمان نقش دارند که عبارتند از :اکسی توسین (هورمون عشق) ، اندورفین (هورمون خشنودی وآرامش) ، اپی نفرین ، نوراپی نفرین (هورمون تهیج و استرس) ، پرولاکتین (هورمون شیر).چهار هورمون فوق با هم سمفونی زیبایی را در بدن اجرا می کنند و هماهنگی جالبی با هم دارند . زایمان با حضور همسر این سیستم در بدن همه پستانداران وجود دارد و به عنوان سیسم لیمیک یا مرکز عاطفی مغز شناخته شده است که در قسمت میانی مغز قرار دارد .برای این که روند زایمان بتواند با بیشترین پتانسیل طبیعی خود پیش برود ، این قسمت از مغز(سیستم لیمبیک) باید بر قسمت منطقی مغز برتری یابد . برای برقراری این وضعیت باید محیط و فضایی آرام و خصوصی با نور ملایم و کم صدا فراهم بیاوریم و هیچ انتظار منطقی از زن زائو نداشته باشیم . در چنین فضایی زن به طور ذاتی شروع به حرکت کرده و صداهایی از خود در می آورد ، به گونه ای نفس می کشد و وضعیتی به خود می گیرد که زایمان را راحت تر می سازد (بطور غریزی و خودبخود) . این عملکرد و هماهنگی هورمونی توسط مداخلات روتین مانند اینداکشن (سرم فشار) ، تجویز ضد دردها ، جلوگیری از حرکت مادراز روی تخت ، ناشتا نگه داشتن مادر و ….. آسیب می بیند, متاسفانه این مساله باعث افزایش سزارین در ایران شده است.
زایمان با حضور همسر | مرکز مشاوره و خدمات مامایی نیلو