پوزیشن های ایمن خواب نوزاد

پوزیشن های ایمن خواب نوزاد

پوزیشن های ایمن خواب نوزاد

 

اگردر منزل ازنوزاد خود نگهداری میکنید باید اطلاعات کافی درباره نکات ایمنی مهم وحیاتی در مورد حالت های گوناگون خوابیدن نوزاد داشته باشید تا احتمال بروز سندرم مرگ ناگهانی نوزاد کاهش یابد . حدود ۸۰  درصد مرگ و میرهای ناگهانی و غیر منتظره نوزادان به دلیل سندرم مرگ ناگهانی نوزاد میباشد .

مؤثرترین رو برای جلوگیری از به خطر افتادن سلامت بچه های کمتر از یک سال خواباندن آن ها به پشت است در  این مقاله به چند حالت مناسب و بی خطر برای خواباندن نوزاد اشاره میکنیم علاوه بر این توجه شما را به چند نکته جهت حفظ ایمنی نوزادان در خواب جلب میکنیم .

سندرم مرگ ناگهانی و غیر منتظره نوزاد (suid) شامل سندرم مرگ ناگهانی (suid ) ومرگ اتفاقی نوزاد در خواب میشود . در این بخش به برخی از حالت های خواب نوزاد که احتمال بروز سندرم مرگ ناگهانی نوزاد را افزایش میدهد اشاره میکنیم .

 

*خواباندن نوزاد روی شکم یا پهلو

*خواباندن نوزاد روی سطوح نرم مانند تشک، تشک آبی ، مبل ، بالش یا پشم گوسفند بدون حضور پدر یا مادر

*خفگی ناگهانی و بالا رفتن دمای بدن نوزاد به دلیل پوشاندن سر و صورت او

*سیگار کشیدن در دوران بارداری یا پس از زایمان

 

(حالت های مناسب و نامناسب خوابیدن نوزاد )

بهتر است اطلاعات کافی درباره حالت های مناسب و نامناسب خوابیدن نوزاد داشته باشید  تا بتوانید از بروز خطرات احتمالی جلوگیری کنید .

۱-به پشت خوابیدن

نوزاد سالمی که پس از ۹ ماه کامل بارداری به دنیا آمده باید برای چرت زدن ، استراحت کوتاه مدت و خواب شب به پشت بخوابد .

*خواباندن نوزاد به پشت خطر سندرم مرگ ناگهانی نوزاد را به حداقل میرساند زیرا در این حالت همه راه های تنفسی نوزاد باز است .

*موسسه ملی سلامت کودک و رشد انسان آمریکا (NICHD) عنوان کرد خواباندن نوزاد به پشت بهترین حالت خواب برای نوزاد است .

*پس از توصیه آکادمی اطفال آمریکا در سال ۱۹۹۲ برای خواباندن نوزاد به پشت میزان مرگ و میرناشی از سندرم مرگ ناگهانی نوزاد به بیش از ۵۰ درصد کاهش یافت پس از آن خوابیدن نوزاد به پشت همیشه با عبارت خواب بی خطر به کار میرود.

 

(خطرات به پشت خوابیدن نوزاد)

خوابیدن طولانی مدت نوزاد به پشت ممکن است منجر به پلازیوسفالی موضعی (پهن،

صاف و بد فرم شدن سر نوزاد ) یا براکسیفالی (صاف شدن پشت جمجمه نوزاد )شود این مشکل پس از حدود یک سال برطرف شده و به ندرت نیاز به درمان دارد .

 

چند روش جایگزین ساده برای جلوگیری از بروز برخی مشکلات عبارتند از :

*خواباندن نوزاد روی شکم در هنگام بیداری

*خواباندن نوزاد  به سمت دیگر سر

*کاهش زمان قرار دادن نوزاد در صندلی ماشین یا کریر

*نوازش و در آغوش گرفتن بیشتر نوزاد

*تغییر جهت سر نوزاد در تختخواب یا گهواره برای دیدن منظره های گوناگون

 

 

۲-(خوابیدن روی شکم )

چند تئوری درباره خوابیدن نوزاد روی شکم وجود دارد که باعث میشود پدر و مادر تمایلی به خواباندن نوزاد روی شکم نداشته باشند :

*هنگامی که نوزاد روی شکم میخوابد به فک او فشار وارد میشود که باعث محدود شدن راه تنفسی و هوای ورودی میشود .

*با خوابیدن نوزاد روی شکم صورتش به ملحفه یا روی زمین خیلی نزدیک میشود که باعث محدود شدن راه تنفسی و هوای ورودی میشود

*هنگامی که نوزاد روی شکم خوابیده و روی تشک نرمی قرار گرفته است امکان خفگی او افزایش میابد .

با خوابیدن نوزاد روی شکم میکروب های تشک وارد مجاری تنفسی او میشود .

 

آیا شرایطی  وجود دارد که بتوان کودک را روی شکم خواباند ؟

 

در شرایط خاص پزشکی ممکن است پزشک به پدر و مادر توصیه کند نوزاد را روی شکم بخوابانند .

برخی پزشکان معتقدند نوزادی که رفلاکس شدید معده دارد یا از برخی ناهنجاری های راه تنفسی فوقانی مانند سندرم رابین پیر رنج میبرد که منجر به حملات حاد انسداد راه تنفسی میشود میتواند روی شکم بخوابد گرچه تحقیقات اخیر فواید خوابیدن نوزاد روی شکم تایید یا رد نکرده اند مراقب سلامت قبل از توصیه به خواباندن نوزاد به هر حالتی باید مزایا و معایب آن را برای شما توضیح دهد.

خطر خفگی ناشی از استفراغ یکی مهمترین دلایلی است که پدر و مادر را وادار به خواباندن روی شکم میکند برخی از پزشکان معتقدند که استفراغ نوزاد در حالی که به پشت خوابیده برای او بسیار خطرناک است زیرا نوزاد ضعیف است و نمیتواند سر خود را هنگام استفراغ بچرخاند بنابراین ممکن است هنگامی که به پشت خوابیده است در اثر استفراغ خفه شود اما چرخاندن سر برای نوزاد مریض هم کار دشواری نیست .

 

۳-خوابیدن به پهلو

خوابیدن به پهلو حالت مناسبی برای نوزاد نیست زیرا منجر به برگشتن او روی شکم و سندرم مرگ ناگهانی نوزاد میشود .

 

 

(ده نکته برای حالت مناسب خوابیدن نوزاد )

۱٫عدم استفاده از تشک نرم

توصیه میشود برای نوزادان به جای تشک نرم ،مبل یا تشک آبی از تشک سفت استفاده کنید.

کارشناسان مخالف استفاده از تشک یا محافظ تخت ، بالش ، ملزومات خواب و بالش از جنس کرک یا پشم حیوانات هستند به عبارت ساده ساده استفاده از هروسیله ای که سر نوزاد را در خواب میپوشاند توصیه نمیشود .

  1. استفاده از تخت ساده

سعی کنید از لحاف ، آستر یا هر وسیله راحتی دیگری زیر گهواره نوزادان ستفاده نکنید . اجازه دهید پاهای نوزاد هنگام خواب قسمت انتهای گهواره را لمس کند به این صورت او نمیتواند زیر ملحفه برود تشک سفت و تمیز روی تخت نوزاد قرار دهید به طوری که کاملا اندازه تخت باشد تا او در گهواره خود ایمنی کامل داشته باشد . ارتفاع محافظ تخت باید به اندازه ای باشد تا او در گهواره خود ایمنی کامل داشته باشد ارتفاع تخت باید به اندازه ای باشد که نوزاد هنگام خواب در اثر غلت زدن یا تکان خوردن پایین نیفتد .

۳٫اجتناب از پوشاندن سر نوزاد

پتو باید تا سینه نوزاد را بپوشاند و دست های او روی پتو قرار گیرد این کار ازافتادن پتو روی سر نوزاد و خفگی او جلوگیری میکند.

آکادمی اطفال آمریکا استفاده از کیسه خواب را توصیه میکند . کیسه خواب وسیله ای است که علاوه بر گرم نگه داشتن نوزاد از پوشیده شدن سر اونیز جلوگیری میکند کیسه خواب مخصوص نوزاد هیچ روکشی ندارد ولی دستبند و جای مخصوص گردن دارد به همین دلیل مناسب ترین و ایمن ترین وسیله برای خواب نوزاد است . پیچیدن نوزاد با پارچه نخی سبک (قنداق کردن هنگام خواب از غلت زدن و خوابیدن نوزاد روی شکم جلوگیری میکند.)

۴٫جلوگیری از گرم شدن بیش از حد نوزاد

باید هنگام خواب لباس نازک به نوزاد پوشاند لباس زیاد به او نپوشانید و به طور مرتب دمای بدن او را چک کنید .

۵٫محیط مناسب برای خواب

سعی کنید در محیطی خنک و دمای حدود۲۰ درجه سانتیگراد نوزاد را بخوابانید .

 

۶٫واکسیناسیون

تحقیقات نشان میدهد واکسیناسیون نه تنها باعث کاهش مرگ و میرناشی از بیماری های عفونی از قبیل دیفتری ، کزاز وسیاه سرفه میشود بلکه مرگ ومیر ناشی از سندرم ناگهانی مرگ نوزاد را کاهش میدهد بر اساس تحقیقات موسسه سلامت برلین با ایمن سازی بدن نوزاد توسط واکسیناسیون DTP (دیفتری، کزاز، سیاه سرفه ) میزان مرگ ومیر ناشی از سندرم مرگ ناگهانی نیز کاهش میابد .

باید توجه داشت واکسیناسیون نوزاد نه تنها برای جلوگیری از ابتلا به برخی از بیماری های عفونی بلکه برای کاهش میزان مرگ و میر ناشی از سندرم مرگ ناگهانی نوزاد باید دقیق و به موقع انجام شود بنابراین انجام واکسیناسیون نوزاد باید در اولویت اول شما باشد .

 

۷٫استفاده از پستانک هنگام خواب

بنابر گزارش آکادمی اطفال کودکان آمریکا استفاده از پستانک هنگام خواب احتمال سندرم مرگ ناگهانی  نوزاد را کاهش میدهد در صورت عدم تمایل نوزاد به استفاده از پستانک یا بیرون انداختن آن از دهان او را مجبور به استفاده از پستانک نکنید اگر تغذیه نوزاد با شیر مادر است برای استفاده از پستانک تا زمان مناسب یعنی سه تا چه ماهگی صبر کنید .

 

۸٫استفاده از تکنولوژی

برای داشتن خوابی راحت میتوانید از انواع مانیتورها برای مشاهده و کنترل نوزاد از راه دور استفاده کنید برخی از نرم افزارها برای تنظیم دما ترموستات و آلارم کوچک برای اطلاع از وضعیت خواب نوزاد وعلائم حیاتی او بسیار کاربردی هستند .

 

۹٫اتاق مشترک پدرو مادر

پدرو مادر بهتر است با نوزاد رد اتاق مشترک بخوابند زیرا شیردهی کنترل وضعیت نوزاد و ارتباط با او بهتر آسان تر انجام میشود در این حالت گهواره نوزاد باید نزدیک تخت پدر و مادر باشد .

 

۱۰٫عدم استفاده از تخت مشترک

نوزاد نباید در تخت مشترک با پدر و مادر خواهر یا برادر یا کودکان دیگر بخوابد دوقلوها یا چند قلوها باید جدا از هم بخوابند اگر پدر یا مادر سیگار میکشند مشروبات الکلی مواد مخدر یا داروی خاص مصرف میکنند که باعث خواب عمیق آن ها میشود نباید کنار نوزاد و در تخت خواب مشترک با او بخوابند .

خوابیدن نوزاد کنار پدر و مادری که مشروبات الکلی و مواد مخدر مصرف میکنند احتمال سندرم مرگ ناگهانی و خفگی نوزاد را افزایش میدهد .