پولیپ رحمی

پولیپ رحمی

‎پولیپ ها در دیواره داخلی رحم رشد می کنند. رشد بیش از حد سلول ها در دیواره داخلی رحم (آندومتر) منجر به تشکیل پولیپ ها می شود که پولیپ آندومتر نیز نامیده می شود.

‎پولیپ های اندومتر دومین تومور شایع پس از میوم بوده و خوش خیم هستند.پولیپ های اندومتر معمولا منفرد بوده و از فوندوس رحم منشأ می گیرند

‎اندازه پولیپ های رحم از چند میلیمتر تا چند سانتیمترمتفاوت است و گاهی ممکن است آنچنان بزرگ باشند که از دهانه رحم نیز عبور کنند
‎علائم پولیپ رحم
پولیپ های رحمی معمولا بدون علامت هستند و در موارد علامت دار،شایعترین علامت خونریزی غیر طبیعی رحمی است که به صورت خونریزی قاعدگی شدید،خونریزی های نامنظم در فواصل عادت ماهانه،لکه بینی پس از قاعدگی و خونریزی پس از یائسگی بروز می کند.

‎عوامل خطر پولیپ رحم
‎عواملی که احتمال تشکیل پولیپ رحم را افزایش می دهند عبارتند از:
‎- نزدیک به سن یائسگی و یا بعد از یائسگی
‎- فشار خون بالا
‎- چاقی
‎- مصرف داروی تاموکسیفن برای درمان سرطان سینه در زنان
برخی داروهای هورمونی باعث کوچک شدن پولیپ های رحم و کاهش علائم ناشی از آن می شوند، اما مصرف چنین داروهایی معمولا اثر موقتی دارد

‎عوارض پولیپ رحم

‎پولیپ های رحم باعث نازایی زنان می شوند و برداشتن آن ها توسط عمل جراحی باعث باردار شدن فرد می گردد.
‎همچنین باعث افزایش خطر سقط جنین در زنانی که به روش آی وی اف باردار شده اندمی شود

‎راه های درمان پولیپ های رحم
‎روش های درمان پولیپ های رحم که توسط پزشک توصیه می شود عبارتند از:
‎۱- مراقبت بدون درمان خاص: پولیپ های کوچک رحم که علائمی هم ندارند، ممکن است خودبخود برطرف شوند. لذا درمان خاصی در این موارد توسط پزشک توصیه نمی شود، مگر اینکه فرد مبتلا در معرض خطر سرطان رحم قرار بگیرد.

‎۲- داروها: برخی داروهای هورمونی باعث کوچک شدن پولیپ های رحم و کاهش علائم ناشی از آن می شوند، اما مصرف چنین داروهایی معمولا اثر موقتی دارد و بعد از قطع مصرف آنها، علائم دوباره برمی گردند.

‎۳- کورتاژ کردن: پزشک توسط یک وسیله دیواره داخلی رحم را می تراشد. با این وسیله می توان پولیپ را برداشت، یا از بافت دیواره داخلی رحم نمونه برداری کرد تا آن نمونه در آزمایشگاه مورد بررسی و آزمایش قرار بگیرد. .

‎۴- عمل جراحی: در طی هیستروسکوپی می توان توسط وسایل خاصی، پولیپ های رحم را خارج کرد. پولیپ های خارج شده ممکن است برای بررسی میکروسکوپی به آزمایشگاه فرستاده شوند تا مشخص شود سرطانی هستند یا نه؟

‎به ندرت پولیپ های رحم بعد از درمان مجددا برمی گردند. اما اگر اینطور شود، بیمار به درمان های بیشتری نیاز پیدا خواهد کرد.