چسبندگی جفت

 

چسبندگی جفت

چسبندگی جفت زمانی اتفاق می افتد که جفت در بارداری خیلی محکم به دیواره رحم بچسبد و بعد از زایمان همچنان به آن متصل بماند. در حالت طبیعی جفت در دوران بارداری به دیواره رحم می چسبد تا بتواند مواد مغذی را از مادر به جنین انتقال دهد و پس از زایمان و خروج جنین جفت کم کم از دیواره رحم جدا می شود. در موارد چسبندگی جفت عروق جفت کمی بیشتر از حالت عادی به درون دیواره رحم نفوذ کرده و ممکن است در سه ماهه سوم بارداری مادر را با خطر خونریزی ، خونریزی داخلی و از دست دادن مقادیر زیاد خون حین زایمان مواجه کند.

انواع چسبندگی جفت :

چسبندگی جفت بسته به میزان نفوذ جفت به درون دیواره رحم به چند نوع تقسیم می شود.
۱-  در صورتی که نفوذ و پیشروی عروق جفت محدود به سطح داخلی دیواره رحم باشد اصطلاحا به آن جفت اکرتا ( Placenta accreta ) می گویند.
۲-  اگر جفت به اعماق دیواره رحم پیشروی کرده باشد اما هنوز به سطح خارجی رحم نرسیده باشد ، به آن جفت اینکرتا ( placenta increta ) می گویند.
۳-  چنانچه جفت در تمام طول دیواره رحم نفوذ کرده باشد و حتی از سطح خارجی رحم نیز عبور کرده باشد ، آن را جفت پرکرتا ( placenta percreta ) می نامند. در این مورد حتی احتمال آن وجود دارد که جفت به احشای داخلی شکم نظیر روده ها نیز نفوذ کند.

عوامل خطر چسبندگی جفت:

‎عوامل زیر خطر ابتلا به چسبندگی جفت را در بارداری زیاد می کنند:
‎۱- سابقه قبلی انجام عمل جراحی رحم
‎اگر قبلا سزارین و یا عمل جراحی رحم را انجام داده باشید، خطر ابتلا به چسبندگی جفت در شما زیاد می شود. هر چه تعداد عمل های جراحی رحم بیشتر باشد، خطر چسبندگی جفت نیز بیشتر می شود.
‎۲- وضعیت قرار گرفتن جفت
‎اگر جفت به طور کامل و یا کمی روی دهانه رحم قرار گرفته باشد (جفت سر راهی) و یا در قسمت پایینی رحم باشد، خطر چسبندگی جفت زیاد می شود.
‎ ۳- سن مادر هنگام حاملگی
‎چسبندگی جفت در زنان باردار بالاتر از ۳۵ سال، بیشتر است.
‎۴- زایمان های قبلی
‎خطر چسبندگی جفت با هر بار زایمان بیشتر می شود.
‎۵- بیماری های رحم
‎اگر دچار یک ناهنجاری و یا جای زخمی روی دیواره داخلی رحم (آندومتر) باشید، خطر چسبندگی جفت افزایش می یابد.
‎توده های غیرسرطانی رحم که به طرف حفره رحم برآمده می شوند نیز خطر چسبندگی جفت را افزایش می دهند.
چسبندگی جفت می تواند در زنانی که فاقد هر یک از عوامل خطر فوق هستند نیز رخ دهد.

علائم چسبندگی جفت :

در صورتی که در سه ماهه سوم و اواخر بارداری هر نوع لکه بینی و خونریزی مشاهده کردید ، سریعا ماما یا پزشک خود را در جریان قرار دهید. البته این عارضه معمولا طی سونوگرافی شناسایی می شود.

درمان چسبندگی جفت :

در صورتی که تشخیص چسبندگی جفت در شما قطعی شد ، نیاز است جهت انجام زایمان سزارین تاریخ دقیقی بسیار زودتر از تاریخ احتمالی زایمانتان تعیین شود. در موارد چسبندگی جفت انجام زایمان سزارین به این دلیل ارجحیت دارد که در صورت بروز خونریزی وسیع کنترل و جلوگیری از ادامه خونریزی میسر باشد. در این موارد عموما برای قطع خونریزی و نجات جان مادر نیاز به انجام هیسترکتومی یعنی برداشتن کامل رحم خواهد بود.
نگران نباشید . قبل از انجام این کار جنین با سلامت کامل و طی عمل سزارین از شکم مادر خارج می شود