روشهای کاهش درد زایمان | کلاس های آمادگی دوران بارداری

روشهای کاهش درد زایمان | کلاس های آمادگی دوران بارداری

روشهای کاهش درد زایمان

تولید مثل یکی از هدایای الهی است که به انسان ارزانی شده است.با نگاهی اجمالی به این فرایند در می یابیم لحظه لحظه ی تکاملی که در رحم مادر به وقوع می پیوندد در مسیر یک روند طبیعی صورت میگیرد.همانگونه که در اصل باردارشدن فقط در موارد معدود که زن و شوهر دارای اختلالاتی میباشند،نباید مداخله پزشکی داشته باشیم،باید بپذیریم که ختم بارداری که همان زایمان است جز در موارد محدود نیاز به مداخله پزشکی و جراحی ندارد.

مطالب این مقاله به شما می آموزد که چگونه میتوان از توان خود برای به دنیا آوردن طبیعی نوزاد استفاده نمایید.

هنگام بروز دردهای زایمان،هورمونهایی در بدن ترشح میشود که تاثیر فراوانی بر روند زایمان دارد،ترس و نگرانی مادر در زمان زایمان از یک طرف باعث ترشح هورمونی میشود که انقباض عضلات و درد را افزایش داده و از طرف دیگر ترشح مواد تسکین دهنده را کاهش میدهد.ترشح این هورموتها تحت فرمان اعصاب هستند. رشته های عصبی در انتقال حس درد به مغز نقش دارند که امروزه با استفاده از روشهای مختلف میتوان انتقال این حس را به مغز کاهش داد.

روش های کاهش درد زایمان:

:روش هایی که برای کاهش درد زایمان بکار می روند عمدتاً به دو گروه دارویی و غیر دارویی تقسیم می شود

غیردارویی:

۱– تمرین های کششی، تن آرامی، مهارت های تنفسی: این تمرینـات نـه تنها باعث توانایی ذهن می شود بلکه به همراه تن آرامی و مهارت های تنفسی موجـب برقـراری همـاهنگی قـوای جسمی، ذهنی و روانی می گردد. مهارت ها در کلاس آمادگی برای زایمان به طور عملی آموزش داده می شود.

۲-قرار گرفتن در وضعیت های مختلف در زمان درد: تغییر وضعیت موجب رفع خستگی، راحتی بیشتر و گردش خون بهتر می شود. آزادی در انتخاب وضعیت موجب می شود تا توانایی وی بـرای تحمـل درد زایمان افزایش یابد و احساس رضایت و خشنودی کند.از ماما یا پزشکتان بخواهید تا در آموزش وضعیتهای مناسب در هر مرحله زایمان به شما کمک کتد.

۳-تمرکز، تجسم خلاق و انحراف فکر:مادرباردار با متمرکز کردن حواس و فکر خود بـه شـرایطی غیـر از شـرایط زایمانی مانند دعا کردن، نگاه کردن به یک عکس، بـه یـادآوردن خـاطرات خـوب، راه رفـتن، تماشـای تلویزیـون، شنیدن، لمس کردن، انجام صحیح تمرین های تنفسی مـی توانـد بـه کـاهش درد کمـک کنـد . در واقـع ایـن روش پرورش دادن تخیل، تجسم و مثبت گرایی در ذهن است. وی از این طریق می تواند در حین انقباضات رحمـی بـه یک تمرکز درونی برسد، در نتیجه احساس درد را از طریق انحراف فکر و تمرکز به حداقل برساند.

۴-فشار مخالف: در این روش فشاری مداوم و قوی با مشت، پاشنه دست و یا شـی سـخت بـر پـایین کمـر وارد می شود. این فشار کمک می کند تا احساس فشـار داخلـی و درد در پـایین کمـر راحـت تـر تحمـل شـود . سـایر مناطقی که فشار روی آنها می تواند اثر آرام بخشی زیادی داشته باشد شـامل : لگـن، ران هـا، پاهـا، شـانه هـا و دست ها می باشد. این فشار در مرحله اول شروع درد زایمان اثر تسکین بخش دارد.

۵-آوا یا موسیقی: شنیدن موسیقی دلخواه یا آوای قرآن می تواند در هنگام انقباض و درد شرایط مطلـوبی بـرای مادر ایجاد کند. این روش موجب تن آرامی و کاهش احساس درد می گردد.میتوانید از قبل موسیقی دلخواه خود را آماده کنید.

۶-گرمای سطحی: تأثیر این روش در کاهش درد با استفاده از اشیاء گرم (بطری آب گرم، حوله مرطوب و گـرم)، آغشته کردن قسمتهای تحتانی بدن با ژل های گرم کننده، کشیدن پتوی گرم بر روی تمام بدن و دوش گرفتن بـا آب گرم امکان پذیر است.

۷-سرمای سطحی: در این روش استفاده از کیسه آب یخ، تکه های یخ و حوله خیس شده با آب سرد بر روی بدن توصیه می شود. به خصوص اگر زن باردار احساس گرما می کند استفاده از لباس های خنـک مـی توانـد باعـث راحتتر شدن وی گردد.

۸-آب درمانی و استفاده از وان زایمان: این روش برای شل شدن عضلات، کاهش اضـطراب، درد و تحریـک زایمـان مفید است این روش موجب احساس راحتی و تن آرامی حین انقباضات می شود.

۹-لمس و ماساژ: این روش راهی برای آرام کردن می باشد. مدارکی دال بر انتقال انرژی از طریق لمـس موجـود است. نوازش اطمینان بخش و دوستانه قسمت گونه و موها، در آغوش گرفتن، ماساژ نواحی دست، کمر و سـایر قسمتهای بدن توسط «همراه» می تواند موجب کاهش درد و تسکین زن باردار شود.

۱۰-آرومـاتراپی : استفاده از روغن های مخصوص مانند: اسطوخودوس، بابونه، پونه و مـریم گلـی بـرای تقویـت سلامت و افزایش آرامش و کاهش اضطراب مؤثر است. طریقه مصرف این مواد عبارتند از: بخـور یـا بـو کـردن دستمال آغشته به مواد معطر، ماساژ پشت و کمر به همراه روغن های پایه آغشته به این مواد، گـذارد ن پاهـا در درون آب آغشته به آن و…

۱۱-تحریک الکتریکی عصب از راه پوست:(تنس ) در این روش یک دسـتگاه الکتریکـی مخصـوص بـر رو ی کمـر نصب می شود و با فرستادن امواج، موجب کاهش درد هنگـام انقباضـات رحـم مـی گـردد . زن بـاردار در حـین انقباضات می تواند میزان تحریک دستگاه را کنترل کند.

روش لاماز:

در اینجا لازم است نوضیح مختصری راجع به روش لاماز داده شود:

روش لاماز سال‌ها است که در سرتاسر دنیا به عنوان یکی از بهترین کمک‌ها به زنان باردار، برای تطبیق با دوران بارداری و زایمان و همچنین دوران پس از زایمان شناخته شده است.

روش لاماز از طریق تمرکز ذهن مادر بر دردهایی است که هنگام زایمان ایجاد می‌شود. در حال حاضر بسیاری از زنان در سراسر دنیا به‌ویژه زنان آمریکایی و همسرانشان با این شیوه برای زایمان طبیعی آماده می‌شوند. لاماز بر این اصل استوار است که آگاهی و آموزش باعث غلبه بر ترس می‌شود، بنابراین طبیعت و شرایط واقعی دردهای زایمان را به زوجین می‌آموزد. آنها می‌آموزند که تکنیک‌های سبک‌سازی بدن چه بوده و در هنگام دردهای زایمان چگونه باید عمل کنند. تکنیک‌های شل‌سازی بدن تنها روشی هستند که با استفاده از آنها می‌توان دردها و انقباضات عضلانی را بی‌اثر ساخت  در این روش زنان باردار و همسرانشان به‌طور فعال در امر زایمان طبیعی مشارکت می‌کنند. آموزش درک صحیح مطالب، انجام تمرینات مقدماتی و تکنیکهای ویژه و شل‌کردن عضلات هنگام زایمان اصول اساسی تکنیک لاماز هستند. یکی از محاسن روش لاماز مشارکت هر دو والد یعنی پدر و مادر در امر زایمان طبیعی است.
اصل دوم لاماز، منحرف کردن فکر مادر از دردهای زایمان است. زمانی که فرد روی یک چیز خاص تمرکز کند همانند نحوه تنفس یا نگاه بر یک نقطه، انتقال سیگنال‌های درد از محل ایجاد درد مسدود می‌شود. لاماز یک تکنیک عملی است و تحت نظارت یک مدرس، یاد گرفته می‌شود. کلاس‌های آن معمولاً از ابتدای ماه هشتم بارداری آغاز می‌شود و یادگیری آن نیاز به تمرین و توجه دارد.

: تکنیک‌های تنفسی
تنفس‌های مخصوص لاماز دارای ۳ ریتم و حالت است:
۱)تنفس آرام
۲)ننفس متغیر
۳)ننفس با الگوی خاص
تنفس آهسته و آرام طی مرحله اول دردهای زایمانی :

انقباضات و دردهای زایمانی اغلب همانند یک موج توصیف می شوند زیرا آنها به آرامی شروع می شوند، شدت می یابند، به اوج می رسند و سپس فروکش می کنند. قبل از شروع تنفس آهسته و آرام باید روی یک نقطه خاص مانند یک عکس، منظره ای زیبا و یا تصویر یک کودک تمرکز کنید و برای شروع، یک دم و بازدم عمیقی انجام داده و طی دقایق انقباض رحمی به آرامی و با عمق بیشتر نفس بکشید و نفس را از راه بینی وارد بدن ساخته و از راه دهان خارج سازید. ماساژ ملایم شکم و کمر توسط همراهان بسیار موثر است. تنفس باید آرام باشد بنابراین بین دو بار تنفس یک فاصله زمانی بدهید تا بتوانید زودتر به وضعیت شل و سبک سازی بدن برسید. با این ریتم تنفس، در هر دقیقه ۶ تا ۹ بار دم و بازدم خواهید داشت.
: تنفس با  ریتم  متغیر، جهت فاز فعال زایمان
به دنبال پیشرفت زایمان، انقباضات طولانی تر و نزدیک تر (کوتاه تر از نظر فاصله زمانی) می شوند. تنفس مورد نظر در طول این نوع انقباضات یک تنفس متغیر بوده که در اصل یک تنفس سطحی و تند شونده است. با شروع انقباض یک نفس عمیق کشیده و آن را بیرون بدهید. با افزایش انقباض و درد، دم و بازدم از راه دهان انجام شود و وقتی که انقباض به اوج خود رسید دهان را باز کنید، سر را به عقب خم کرده و زبان را در زیر دندان های فک فوقانی قرار دهید و در همین حالت به سرعت و به طور سطحی نفس بکشید. با کاهش میزان انقباض، دوباره تنفس عمیق سینه ای را انجام دهید.
: تنفس خاص
طی مرحله زایمانی، دهانه رحم به‌طور کامل باز شده و بچه برای خروج از رحم آماده است. شدت انقباضات بیشتر شده و فواصل آن بسیار کوتاه‌تر است. نوع تنفس در این مرحله سریع، سطحی و سبک است و باید طی انقباض، نفس را با فشار از راه دهان بیرون بدهید. در آخرین مرحله زایمان باید تنها طی انقباضات تلاش کنید و زور بزنید و بعد از پایان انقباض استراحت کنید.
: تکنیک‌های شل‌سازی عصبی – عضلانی بدن
کلیه این تمرینات باید روزانه دو نوبت انجام شود. بهتر است نوبت دوم عصرها باشد و همراه همسر خود این تکنیک‌ها را انجام دهید. در یک وضعیت راحت بخوابید و گودی‌های بدن را توسط یک بالش پر کنید.
برای نوبت اول، اندام‌های مختلف بدن، کف پا، ساق پا، ران، باسن، دست‌ها، بازوها، شانه‌ها و صورت را به صورت بخش‌بخش، منقبض و منبسط کنید.
در نوبت دوم، عضلات یک عضو منقبض و بقیه اعضا شل نگاه داشته شوند مثلاً بازوی چپ را منقبض و در همین حالت

بازوی راست و هر دوپا را شل نگه دارید.

 تذکر: از آنجا که روش های غیر دارویی نیازمند آموزش و فراگیری مهارت است، برای انتخـاب هـر یـک از آنهـا حتماً با

حتماً با ماما یا پزشک خود مشورت شود.

روشهای دارویی:

۱- بی حسی نخاعی و یا اپیدورال: داروی بی حسی در فضای ستون فقرات و در اطراف یا داخل نخاع تزریق میشود.

۲- استنشاق داروی بی دردی: داروی بی حسی از طریق گذاشتن ماسک بر روی بینی و دهان به بدن زن منتقل شده و دردهای وی را تا حدی کاهش می دهد.

۳-تزریق داروی بی دردی: داروی بی دردی در داخل عضله و یا رگ تزریق می شود که زن درد کمتری احسـاس می کند.

منبع:کتاب آموزش های دوران بارداری و آمادگی برای زایمان، انتشارات پژواک آرمان، تهیه و تدوین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

 

کلاس های آمادگی دوران بارداری | مرکز مشاوره و خدمات مامایی نیلو

کلاس های آمادگی دوران بارداری | مرکز مشاوره و خدمات مامایی نیلو۴-فشار مخالف: در این روش فشاری مداوم و قوی با مشت، پاشنه دست و یا شـی سـخت بـر پـایین کمـر وارد می شود. کلاس های آمادگی دوران بارداری این فشار کمک می کند تا احساس فشـار داخلـی و درد در پـایین کمـر راحـت تـر تحمـل شـود . سـایر مناطقی که فشار روی آنها می تواند اثر آرام بخشی زیادی داشته باشد شـامل : لگـن، ران هـا، پاهـا، شـانه هـا و دست ها می باشد.کلاس های آمادگی دوران بارداری این فشار در مرحله اول شروع درد زایمان اثر تسکین بخش دارد.۵-آوا یا موسیقی: شنیدن موسیقی دلخواه یا آوای قرآن می تواند در هنگام انقباض و درد شرایط مطلـوبی بـرای مادر ایجاد کند. کلاس های آمادگی دوران بارداری این روش موجب تن آرامی و کاهش احساس درد می گردد.کلاس های آمادگی دوران بارداری میتوانید از قبل موسیقی دلخواه خود را آماده کنید.۶-گرمای سطحی:کلاس های آمادگی دوران بارداری تأثیر این روش در کاهش درد با استفاده از اشیاء گرم (بطری آب گرم، حوله مرطوب و گـرم)، آغشته کردن قسمتهای تحتانی بدن با ژل های گرم کننده، کشیدن پتوی گرم بر روی تمام بدن و دوش گرفتن بـا آب گرم امکان پذیر است.۷-سرمای سطحی: در این روش استفاده از کیسه آب یخ، تکه های یخ و حوله خیس شده با آب سرد بر روی بدن توصیه می شود.کلاس های آمادگی دوران بارداری به خصوص اگر زن باردار احساس گرما می کند استفاده از لباس های خنـک مـی توانـد باعـث راحتتر شدن وی گردد.۸-آب درمانی و استفاده از وان زایمان:کلاس های آمادگی دوران بارداری این روش برای شل شدن عضلات، کاهش اضـطراب، درد و تحریـک زایمـان مفید است این روش موجب احساس راحتی و تن آرامی حین انقباضات می شود.- See more at: http://www.niloocenter.com/2015/12/01/%d8%b1%d9%88%d8%b4%d9%87%d8%a7%db%8c-%da%a9%d8%a7%d9%87%d8%b4-%d8%af%d8%b1%d8%af-%d8%b2%d8%a7%db%8c%d9%85%d8%a7%d9%86/#sthash.zKmewj0C.dpuf

کلاس های آمادگی دوران بارداری | مرکز مشاوره و خدمات مامایی نیلو