گرگرفتگی

گرگرفتگی

گرگرفتگی یک علامت شایع در دوره یائسگی است و اکثر زنان آن را تجربه می کنند.

با نزدیک شدن به یائسگی میزان هورمون استروژن در بدن کم شده و خود را به صورت احساس گرمای زیاد و داغ شدن نشان می دهد.

در برخی از زنان، تولید استروژن به‌تدریج کاهش می‌یابد و گرگرفتگی آنها کم است. ولی در بعضی دیگر، تخمدان‌ها ناگهان دیگر استروژن نمی‌سازند؛ یا تولید استروژن چند بار قطع و دوباره شروع می‌شود. در این زن‌ها گرگرفتگی شدیدتر است.

گرگرفتگی بیشتر در شب اتفاق می افتدو به طور ناگهانی بیدار می‌شوید، احساس داغی و عرق کردن می‌کنید و سپس، لرز می‌کنید و دوباره می‌خوابید. به این ترتیب خوابتان چندین بار قطع می‌شود.

در بیشتر موارد، گرگرفتگی اولین علامت یائسگی است. شدت آن در افراد متفاوت است و معمولا ۴ تا ۵ دقیقه طول می‌کشد و خودبه‌خود برطرف می‌شود.

در این حالت فرد به صورت ناگهانی دچار احساس گرما در قسمت بالایی بدن خود می‌شود، صورت و گردن قرمز و لکه‌های قرمزرنگ روی سینه، پشت و بازوها پیدا می‌شود. گاهی این احساس با تعریق در انتها و احساس سرما همراه است..

برای رفع گرگرفتگی به شما توصیه میکنیم سویا بخورید

سویا حاوی ترکیبات استروژنی طبیعی است که علائم گرگرفتگی راکاهش می دهد.شما با مصرف مواد غذایی حاوی استروژن های گیاهی می توانید عوارض یائسگی تان را کم کنید.

از غذاهای دریایی مثل ماهی تن و ساردین در طول هفته استفاده کنید.

کسانی که سیگار می‌‌کشند یا الکل مصرف می‌کنند بیشتر از سایرین دچار گر گرفتگی می‌شوند.

قهوه و چای کمتربخورید. خوردن بیشتر از دو فنجان قهوه در روز ممکن است باعث گرگرفتگی شود.به طور کلی هر ماده ای که دارای کافئین باشدمی تواند گرگرفتگی شما را تشدید کند.

اگر دچار اضافه وزن هستید حتما به شما توصیه میکنیم وزنتان را کم کنید.زنانی که دچار اضافه وزن هستند گر گرفتگی در آنها شدیدتر است.

وقتی دچار گرگفتگی می شوید نفس عمیق بکشید.شما می توانید با تمرینات یوگا و یاد گرفتن تکنیک های تنفسی علائم گرگرفتگی خود را کاهش دهید.

خود را خنک کنید. هر چیزی که با آن احساس خنکی و راحتی بیشتر کنید پاسخ مناسبی برای گرگرفتگی است. لباس‌های نازک روی هم بپوشید تا بتوانید برخی از آنها را در آورید یا به تن کنید.

زنان یائسه بهتراست روزانه حدود۳۰ تا ۴۵ دقیقه ورزش سبک به همراه تنفس عمیق داشته باشند. قدم زدن، شنا و دوچرخه سورای فشار کمتری را بر مفاصل وارد می‌کند و برای این سن مناسب است.

برای مواجهه با این حملات گرگرفتگی، به خصوص در هنگام خواب به این توصیه‌ها عمل کنید.

اتاق خواب‌تان را سرد نگهدارید، و یک پنکه در نزدیک محل‌ خواب‌تان بگذارید.
لباس خواب سبک و پنبه‌ای بپوشید.
. روی تختخواب‌تان ملحفه‌های پنبه‌ای بیندازید تا عرق را جذب کند
. یک جفت لباس خواب و ملحفه تمیز اضافی نزدیک تختخواب داشته باشید، تا بتوانید در صورت مرطوب شدن، آنها را به سرعت عوض کنید
. پیش از رفتن به بستر، یک حمام یا دوش با آب ولرم بگیرید