ورزش و یوگا در بارداری و توصیه های مربوطه | یوگای بارداری

ورزش و یوگا در بارداری و توصیه های مربوطه | یوگای بارداری

یوگای بارداری | مرکز مشاوره و خدمات مامایی نیلو

یوگای بارداری | مرکز مشاوره و خدمات مامایی نیلو آمادگی جسمانی نسخه اصلی سلامت مادران باردار و حتی جنین است. تغییرات بدن در دوران بارداری ممکن است موجب درد مفاصل، کمردرد، پشت درد، مشکلات گردش خون، گوارش، اختلالات تنفسی و عوارض ناشی از شل شدن عضلات شکم و پرینه و… شود.

فواید:

اگر بدن زن باردار با تغییرات هماهنگ شود، میتواند مشکلات بارداری را به حداقل برساند.

این انطباق از طریق اصلاح وضعیت ها، تمرینهای کششی، اصلاح تنفس، تن آرامی به همراه تجسم، تمرکز و ماساژ امکان پذیر است.

این روشها به وی کمک میکند تا بتواند با آمادگی بیشتری مراحل مختلف زایمان و دوران پس از آن را سپری کند.

حاملگی موجب از دست دادن انرژی می شود، اما تمرینهای منظم ورزشی، به مادر باردار انرژی میدهد و او را قادر خواهد ساخت که فعالیتهای روزانه خود را انجام دهد و کمک می کند تا برای مرحله دشوار زایمان آماده شود.

زایمان مشابه با دویدن در دوی ماراتن است؛ به استقامت، اراده و توجه نیاز دارد.

فعالیت فیزیکی در دوران حاملگی،یوگای بارداری آمادگی خوبی برای مرحله سخت زایمان است. بعلاوه، برخی محققان نشان داده اند که جنین خانمهایی که در دوران حاملگی ورزش می کرده اند، نسبت به سایر خانمها مراحل دشوار زایمان را بهترتحمل کرده و وزن بهتری دارند.

علاوه بر فواید جسمانی، این روش ها موجب افزایش اعتماد به نفس ،از بین بردن اضطراب، کاهش ترس و هیجان، صبوری و ثبات احساسات (برخورداری از رفتار صحیح و تمایلات مثبت) میشود.

ورزش می تواند میزان هورمون سرتونین را افزایش دهد. این هورمون، یک ماده شیمیایی است که در مغز ترشح می شود و به خلق و خو و اخلاق ارتباط دارد. در نتیجه ورزشو یوگا در بارداری  می تواند مادر را سرحال تر کند و به او کمک می کند که کمتر احساس افسردگی کند.

یوگای بارداری و ورزش به بدن مادر کمک خواهد کرد تا پس از زایمان، به سرعت به وزن و شکل طبیعی خود بازگردد.

یوگای بارداری  موجب تقویت و کشیده شدن عضلات مادر باردار می شود، و به او کمک خواهد کرد  از عهده دردها و ناراحتیهای دوران حاملگی برآید.

حرکتهای کششی دردهای پشت و کمر را کاهش می دهد. پیاده روی موجب بهبود گردش خون و شنا موجب تقویت عضلات شکمی می شوند.

یوگا در بارداری و ورزشهای مناسب میتواند  باعث کاهش یبوست شده یا با افزایش فاصله رحم و معده از بالا رفتن غذا به مری، سوزش سر دل و ترش کردن پشگیری کرده و به این ترتیب ناراحتیهای حاملگی را کاهش دهد.

توصیه ها:

  • زنانی که قبل از بارداری به طور مرتب ورزش میکردند، باید دفعات آن را کاهش دهند. ولی کسانی که سابقه ورزش کردن نداشته اند، نباید در بارداری ورزش کردن را به صورت حرفه ای شروع کنند.
  • بهتر است هر ورزش به مدت ۳۰ تا ۴۵ دقیقه، ۲ تا ۳ بار در هفته انجام گیرد.
  • ورزشهایی مانند تنیس، اسکی، کوهنوردی، اسب سواری، ورزش های پرتابی، شیرجه، ورزشهای رزمی و ورزشهایی که ضربان قلب را دو برابر ضربان معمول می کند، در بارداری توصیه نمیشود.
  • پیاده روی، شنا، دوچرخه سواری و تمرینهای کششی در بارداری مناسب است.
  • در صورتی که به دلایل پزشکی به استراحت بیشتر نیاز است، در مورد نوع و دفعات تمرین ها با پزشک یا ماما مشورت شود.

یوگای بارداری