‎(تخمدان پلی کیستیک )PCO 

 

(تخمدان پلی کیستیک )PCO

‎که به آن سندرم هیپرآندروژنیک مزمن همراه با عدم تخمک گذاری و یا همان تنبلی تخمدان گفته می شود.در ۵ تا ۱۰ در صد از زنان دیده می شود ویکی از شایعترین علل ناباروری در خانمهاست. این بیماری با وجود بزرگی ‎دوطرفه تخمدانها و قاعدگی نامنظم به دلیل افزایش هورمون آندروژن ـ هورمون مردانه تظاهر می کند. این بیماری شایعترین علت پرمویی یا هیرسوتیسم(۷۰ ـ ۸۰% موارد) ونیز شایعترین علت عدم تخمک گذاری مزمن ثانویه(کمتر از ۶ تا ۹ بار قاعدگی در سال) است.

علائم تخمدان پلی کیستیک

 

  • هیرسوتیسم( پرمویی)
چاقی یا اضافه وزن
پوست چرب و شوره
  • قاعدگی نامنظم یا قطع قاعدگی
  • نازایی
  • بزرگی دو طرفه تخمدان های پراز کیست

 

علت تخمدان پلی کیستیک

علت این بیماری نامشخص است ،البته جنبه ارثی برای آن مطرح میگردد

یافته های پاراکلینیکی

آزمایشگاهی

یافته های آزمایشگاهی در pco عبارتند از؛افزایش آندروژنهای تخمدانی در تمامی بیماران(تستوسترون و آندروستون دیون)،افزایش آندروژن های آدرنال در ۵٠درصد بیماران(DHEA وDHEAS)،افزایش استروژن ها تقریبا در تمامی بیماران،افزایش نسبت LH به FSH در ٨٠درصد بیماران و افزایش جزئی پرولاکتین سرم در ٢٠-٣٠درصد بیماران

سونوگرافی

وجود بیش از حداقل ۵میکروکیست(ابعاد ۵تا٨میلی متر) در هر یک از تخمدان ها می تواند نشان دهنده ی تخمدان پلی کیستیک باشد که در سونوگرافی شبیه گردنبندی از مروارید سیاه دیده می شود.سونوگرافی در تایید یا رد pco دقیق و مطمئن نیست.از سونوگرافی عمدتا به منظور پیگیری ببماری استفاده می شود.

عوارض تخمدان پلی کیستیک

در آن دسته از بیمارانی که دچار عدم تخمک گذاری به صورت مزمن هستند ، افزایش طولانی مدت استروژن که توسط هورمون پروژسترون مقابله نمی شود می تواند احتمال بروز سرطان اندومتر ـ رحم ـ را افزایش دهد. همچنین احتمال بروز سرطان تخمدان و پستان نیز افزایش می یابد. این خطر در زنان غیر چاق و نیز کسانی که از قرصهای پیشگیری از بارداری استفاده نمی کنند بیشتر است. بنابراین درمان هرچه زودتر این عارضه ضروری است.

درمان تخمدان پلی کیستیک

برای درمان تخمدان پلی کیستیک درمان دارویی (مانندقرص های ضد بارداری،داروهای کاهنده ی آندروژن و داروهای حساس کننده به انسولین )کاهش وزن وورزش توصیه می شود.
بیماران دچار تخمدان پلی کیستیک به دلیل عدم تخمک کذاری بیشتر در معرض ناباروری هستند و برای درمان این عارضه باید از داروهای محرک تخمک گذاری با نظر پزشکشان استفاده کنند.