۱۴ نکته قبل از آوردن نوزاد به منزل

۱۴ نکته قبل از آوردن نوزاد به منزل

میان رفتن به بیمارستان و بازگشت از بیمارستان تفاوت بزرگی وجود دارد در واقع شما با عضو جدیدی به منزل برمیگردید که این تفاوت و تغییر بزرگی است هنگام ترک بیمارستان ذهن شما درگیر افکار بی شماری است مانند اینکه آیا در صورت بروز مشکل برای سلامت نوزاد یا خودم در منزل نیز مانند بیمارستان آسایش خاطر و امنیت خواهم داشت ؟
ممکن است ترس از تنهایی و عدم حضور پرستار و کمک های او در منزل شما را آزار دهد هجوم افکار گوناگون و آزار دهنده به ذهن بیشتر پدرو مادرهایی که تازه صاحب فرزند شده اند طبیعی است اما بهتر است قبل از اوردن نوزاد به منزل به چند نکته توجه کنید :

۱٫قبل از مرخص شدن از بیمارستان در صورت وجود هر سوالی درباره خود یا نوزاد آن را از پزشک یا پرستار بپرسید در صورت سزارین ممکن است نیاز به مراقبت های بیشتری داشته باشید ازپزشک خود درباره کارهایی که باید انجام دهید یا کارهایی که نباید انجام دهید سوال کنید .

۲٫با پزشک تغذیه درباره خوردن مواد غذایی لازم و ضروری درهفته های ابتدایی پس از زایمان مشورت کنید بهتر است بدانید آنچه میخورید همان چیزی است که به نوزاد میرسد همچنین بدن باید انرژی و مواد مغذی از بین رفته را دوباره به دست آورد در اینصورت تغذیه مناسب و درست تنها روش بهبودی سریع و کمک به نوزاد برای کسب مواد مغذی لازم و ضروری است .

۳٫چند روش اصلی و مهم از شیردهی تا پوشک کردن نوزاد را یاد بگیرید در صورت نیاز با پرستار یا مشاور شیردهی مشورت کنید و از او کمک بگیرید .

۴٫ نکات لازم درباره زمان ونحوه صحیح حمام کردن نوزاد را یاد بگیرید از پرستار درباره تمیز کردن انتهای بند ناف نوزاد سوال کنید .
۵٫اولین مراجعه و معاینه نوزاد توسط پزشک را یادداشت کنید اگر عصبی و افسرده شدید یا احساس کج خلقی و زود رنجی میکنید با پزشک خود تماس بگیرید.

۶٫مسئله دفع و مدفوع نوزاد یکی از دغدغه پدر و مادرهاست .گاهی اوقات دفع سه روز در میان میشود یا رنگ آن تغیر میکند که همین امر باعث نگرانی مادرانی میشود که تازه صاحب فرزند شده اند اگر این مقاله را قبل از مرخص شدن از بیمارستان مطالعه میکنید از پزشک درباره دفع طبیعی و غیر طبیعی نوزاد سوال کنید . همچنین قبل از ترک بیمارستان اطلاعات کافی در این زمینه کسب کنید .

۷٫گاهی اوقات دمای بدن نوزاد و تغییرات آن باعث نگرانی شما میشود قبل از مرخص شدن از پزشک بخواهید آن راکنترل کند و درباره جزئیات ان از او سوال کنید .

۸٫از پزشک بخواهید در صورت نیاز داروهای لازم برای درمان گرفتگی بینی ، سرفه ،سرماخوردگی یا تب نوزاد تجویز کند در عین حال نکات لازم برای کمک به رفع این مشکلات و نحوه دادن دارو به نوزاد را یاد بگیرید .

۹٫قبل از خارج شدن از بیمارستان مطمئن شوید همه فیش ها پرداخت شده و کارهای اداری بیمارستان به طور کامل انجام شده است . به منظور اینکه نوزاد در معرض هوای سرد قرار نگیرد اتومبیل باید در نزدیک ترین محل برای سوار شدن قرار گیرد .از نوزاد در برابر باران ، برف و باد سرد محافظت کنید .

۱۰٫ قبل از آوردن نوزاد منزل باید تمیز و مرتب و عاری از هرگونه گرد وغبار باشد در منزل و محل نگهداری نوزاد باید وسایل گرمایشی و سرمایشی مناسب فصل و آب وهوا وجود داشته باشد.

۱۱٫اگر فرزندان بزرگ تر دارید از آن ها بخواهید در اولین دیدار آرامش خود را حفظ کنند با دیدن نوزاد هیجان زده نشوند همچنین با بروز هیجانات خود نوزاد را از خواب بیدار نکنند .

۱۲٫در صورت نگهداری از حیوان خانگی در منزل ، همسرتان باید پس از ورود نوزاد حداقل برای مدت کوتاهی آن را دور از نوزاد نگه دارد .

۱۳٫باید علائم گرسنگی نوزاد را تشخیص داد و به آن ها توجه کنید پس از هر وعده شیردهی منتظر بمانید تا نوزاد آروغ بزند برخی از نوزادان پس از شیر خوردن سکسه میکنند در این شرایط نباید به نوزاد آب دهید زیرا دادن آب به نوزاد تا قبل از ۶ ماهگی توصیه نمیشود .

۱۴٫اگر نوزاد در بخش مراقبت های ویژه نوزادان بستری بوده باید قبل از ترخیص ازبیمارستان برخی ازآزمایش های نهایی مانند آزمایش های خون و تست شنوایی از او گرفته شود