۶ راه مقابله با استرس بارداری

۶ راه مقابله با استرس بارداری

۶ راه مقابله با استرس بارداری

در حقیقت بارداری دورانی است که باید سرشار از شادی و لذت باشد اگر احساسی غیر از این دارید و روزهای بارداری خودرا با غم و اندوه و اضطراب میگذرانید باید بدانید که این مشکل است و باید هرچه زودتر برطرف شود به این ترتیب لازم است که اضطراب دوران بارداری را شناخته و عوامل و راه حل های برطرف کردن آن را بدانید .

*اضطراب و استرس بارداری چیست ؟
*علل ایجاد کننده استرس در دروان بارداری
*علائم ونشانه های استرس در دورانبارداری
*عوامل خطر ایجاد کننده استرس بارداری
*درمان استرس بارداری
*تاثیر اضطراب بارداری بر روی جنین

۱٫در رابطه با نگانی های خودبا دیگران صحبت کنید
اگر احساس استرس و اضطراب شدید میکنید در این مورد با همسر ، دوست و یا یک فرد مورد اعتماد که فکر میکنید میتواند شما را حمایت کند صحبت کنید بیان احساسات و دردودل کردن با افراد مورد اعتماد ممکن است که از غلیانات درونی شما کاسته و حالتان را بهتر میکند . در صورت نیاز از پزشکتات بخواهید که یک روانکاو ماهر به شما معرفی کند .

۲٫ورزش کنید
خود را به یک فعالیت بدنی مانند پیاده روی یوگا و سایر ورزش ها مناسب دوران بارداری سرگرم کنید فعالیت های بدنی سبب آزادسازی اندروفین ها آرام بخش های طبیعی هستند و استرس را کاهش میدهند قبل از انتخاب کردن نوع ورزش با پزشک خود در این باره مشورت کنید .

۳٫حواس خود را پرت کنید
در هنگامی که افکار استرس زا به سراغ شما می آیند حواس خود را به موضوع دیگری پرت کنید وسعی کنید که با انجام برخی ازکارها آرامش خود را بیشتر کنید مانند : مدیتیشن ،طب سوزنی ،ماساژدرمانی ، ورزش های سبک به همراه نفس های عمیق
بر اساس مطالعات انجمن های آمریکایی کشیدن نفس های عمیق برای ۲۰ تا ۳۰ بار در طی روز استرس را کاهش میدهد زیرا با کشیدن نفس های عمیق اکسیژن بیشتری به مغز رسیده وسبب بهبود عملکرد آن میشود .

۴٫به میزان کافی بخوابید
خواب کافی در دوران بارداری از اهمیت ویژه ای برخوردار است و میتواند تا حد زیادی استرس را کاهش دهد اگر در طی شب بارها از خواب بیدار میشوید و خواب مناسبی ندارید سعی کنید در طی روز چند ساعت بخوابید .

۵٫به خود کمک کنید
سعی کنید که علت اضطراب خود رابیابید اگر از زایمان میترسید از طریق مطالعه و کسب اطلاعات مناسب دراین زمینه بر ترس خود غلبه کنید اگر مسائل مربوط به نگهداری از نوزاد سبب استرس شما شده است میتوان این مشکل را از طریق شرکت در کلاس های مربوط و خواندن مطالبی و این رابطه حل کرد .

۶٫ با پزشک خود صحبت کنید

اگر با تمام این کارها استرس شما بهبود پیدا نکرد و این حالات سبب اختلال در فعالیت های روزانه ی شما شده است حتما با پزشک خود در این باره صحبت کنید ممکن است دارو درمانی برای شما در نظر گرفته شود .

با استفاده از تکنیک های ذکر شده بر استرس خود در دوران بارداری غلبه کنید سعی کنید هر چه زودتر سلامتی خود را بازیابید و مانع از اثرات نامطلوب ترس بر جنین شوید .